Tanganyika
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
H_ploug — 24. marts 2007, 22:00
Je overvejer lidt at starte et lille akvarie op med nogle prinsessen af burundi og måske nogle sneglehus cichlider.. (ca. 120 L).. Ved i om det ville kunne gå eller er prinsessen for volldsom..
Har tænkt at dele akvariet lidt op med sneglehusene koncentreret i den ene ende..
Håber i kan hjælpe.
MVH Henrik
nordfang — 24. marts 2007, 22:11
Held og lykke 8)
Søren
gibson — 25. marts 2007, 08:46
skod — 25. marts 2007, 11:17
labuha — 26. marts 2007, 14:05
Lige et tillægsspørgsmål: Er blevet tilbudt 1 han og 2 huner af brichardi, er det en god fordeling? Eller bør det være kun et par eller flere til en flok?
mogwaii — 26. marts 2007, 14:54
Har selv et 250 l tanga. med prinsesser i de har spist alt hvad jeg har puttet i. min erfaring er at de bør gå alene.. da de er ret agrasive.. Held og lykke med det. 🙂
Ralley — 26. marts 2007, 16:26
Akvariet var dog kun på 128'er, så det kan godt ske at det kan lade sig gøre i en 250'er da den næste en dobbelt så stor.
Nu går prinsesserne sammen med mine Tropheus, hvilket går fint.
Skovhugger — 26. marts 2007, 23:39
Jeg har selv haft en del problemer med et par Daffodil i et 720 l. Da de fik deres fjerde kuld på finnerne, blev de andre beboere ikke tildelt ret meget plads, faktisk stod de mere eller mindre konstant oppe under overfladen i den modsatte ende af akvariet! Det drejede sig om 20 multier og 6 leptosomaer og akvariet er 2 meter langt!
Jeg løste det ved at dele akvariet op med et net i en måneds tid. Da jeg fjernede det, havde multierne etableret sig så godt at Daffodilerne ikke længere kunne jage dem på porten.
Med til historien hører osse at Daffodilerne gik alene i akvariet et godt stykke tid, inden de andre kom i!
V.H. Anders
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.