Triglachromis otostigma
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Unimati — 7. april 2007, 15:14
Er der nogen, der med held har kunnet lave et akvarie med "mudderbund", og har fået dem til selv at lave deres huler/gange, eller skal de hjælpes med f.eks. plasticrør?
Mvh Ole
Esben — 7. april 2007, 15:17
Den skal helst have to udgange. Det mener jeg at den har i naturen.
mvh
Esben 🙂
Unimati — 7. april 2007, 15:21
steffen — 7. april 2007, 15:22
Esben — 7. april 2007, 15:25
#4 Hvor store var rørerne ca. i diameter? 🙂
Unimati — 7. april 2007, 15:27
Rør har ingen interesse, da jeg også har et barnligt håb om, at deres gange måske kommer til at gå ud mod glasset, så man kan kigge ind til dem. Måske et meget optimitisk håb, men alligevel 😉
BioAqua — 7. april 2007, 15:32
- Det med at den i naturen graver tuneller, lader sig kun gøre ved den mineralske sammensætning af bundlaget i søen. Altså en sammenkitning af bundlaget... Vi er derfor desværre nødt til at hjælpe den med rør, som den vil anvende. Rørene kan udemærket være helt nedgravet/ skjult i sandet... Den skal nok selv finde dem! :i
- mit akv så således ud, da jeg havde dem: http://www.cichlids.dk/akvarier/vis/2192/
- En lille film med dem her: http://www.youtube.com/watch?v=aaXrr7HMzOA
Mvh. Flemming
Unimati — 7. april 2007, 15:35
Bo Petroimporten — 7. april 2007, 15:42
Har du ikke dine mere Flemming?
VH Bo
BioAqua — 7. april 2007, 15:43
- Men det du skriver med leret er da interessant, og vil kunne lade sig gøre. Men jeg tror at du skal danne tunnellerne for den... Så istedet ville jeg nok gøre forsøget med alfix/ flamingo og støbe en bund med gange! Ulempen ved denne fremgangs måde vil være at du herefter aldrig nogensinde vil kunne få dem op derfra igen... ! Fordelen ved at anvende PVC røret #5 Ø50 at fisken har fanget sig selv når den er svømmet derind, herefter sætter man bare en hånd for begge ender. Og løfter røret op... He- He :e
BioAqua — 7. april 2007, 15:47
- Jeg har dem desværre ikke længere Bo. Jeg mistede desværre hunnen ved at den sprang ud af vandet... Men den skal helt klart anskaffes igen! Næste gang bliver det som et rent arts akvarie... Du har ret i at det faktisk er en smuk fisk, samtidig med at den også ser lidt "grumpy" ud, grundet sin mundstruktur
Mvh. Flemming
BioAqua — 7. april 2007, 15:58
Bo Petroimporten — 7. april 2007, 16:00
Men okay, med den mund er der jo også plads til dem.
VH Bo
BioAqua — 7. april 2007, 16:12
Unimati — 7. april 2007, 18:08
Jeg er nu stadigvæk lidt hooked på at blande ler i sandet, og så se, om det kan holde.... lidt surt, hvis det ikke kan og fiskene skal flytes igen :00|
Michael A — 7. april 2007, 18:46
Michael A — 7. april 2007, 19:00
BioAqua — 7. april 2007, 20:12
Og et et godt billede fordi at det viser en anden af fiskens karateristikker, med striberne :i
mvh. Flemming
Michael A — 7. april 2007, 20:29
Mvh. Michael
KimJ — 7. april 2007, 20:36
Mvh. Kim
KimJ — 7. april 2007, 20:37
BioAqua — 7. april 2007, 20:46
- Fine billeder Kim :i
Mvh. Flemming
KimJ — 7. april 2007, 20:50
Det er som sagt Skovhuggers fisk, og de oversigtsbilleder jeg fik taget i skyndingen kunne være bedre, men det her viser da, hvordan akvariet er indrettet.
Mvh. Kim
Skovhugger — 8. april 2007, 00:45
Mht at blande ler i sandet ville det sandsynligvis godt ku' la' sig gøre, jeg tror bare laget skulle være noget mere end 6-7 cm, for at undgå det styrter sammen! men jeg tror meget hurtigt du ville blive træt af ikke at ku se dine fisk. Ler består af meget fine partikler som vil plumre vandet til med det samme fiskene begynder at grave og vandbevægelsen vil holde det svævende!
Jeg har filosoferet lidt over at lave en kunstig bund i glasvæv og Alfix som siden kunne dækkes med sand, men det er rigtigt, der skal være 2 udgange, ellers blir de umulige at fange!
#11 Hvordan ved du det var hunnen du mistede? Hvis du har en positiv kønsidentifikation på dem, vil jeg meget gerne lære den at kende! Jeg aner ikke hva fordelingen er på mine 🙁
V.H. Anders
BioAqua — 8. april 2007, 00:57
- Prøv at se linket i #12 Der er et godt billede til identifikation, ja se alle 3 sider for sagsd skyld :i Det er nogle helt suveræne billeder...
- ja, ok. Jeg antog at det var hunnen jeg mistede, du har ret i at det er meget svært at se. Min antagelse skyldes at det var den mindste, og den andens bugfinne stråler var meget længere. Samt på adfærd. Den store ligesom hilste på den mindste ved at rejse finner, og puste gællehud op... Men ok, det kunne en stor hun vel også finde på! Jeg retter det til en antagelse... 😉
Mvh. Flemming
Skovhugger — 8. april 2007, 01:18
Det med kønsåbningerne må vente til de skal flyttes, men hvis det passer med de sorte pigstråler i rygfinnen, så har jeg 3.1. Nogen der vil bytte en han til en hun ?+( 😉
Unimati — 8. april 2007, 02:14
Tak for svarene.
steffen — 8. april 2007, 07:56
Bo Petroimporten — 8. april 2007, 08:42
De gange hvor jeg har givet mig af med det, har det altid resulteret i et par. Hvis bare man har et sammenligningsgrundlag så er det ikke svært.
Men har man kun 1, vil jeg gerne medgive at det kan volde lidt besvær
VH Bo
Skovhugger — 8. april 2007, 12:07
De gange hvor jeg har givet mig af med det, har det altid resulteret i et par. Hvis bare man har et sammenligningsgrundlag så er det ikke svært.
Men har man kun 1, vil jeg gerne medgive at det kan volde lidt besvær
VH Bo[/citat]
Kan du sige med bestemthed det har været par, jeg mener, har de ynglet hos dig ?
Det er muligvis ikke så svært at se forskellen, hvis man ved præcis hvad man skal kigge efter, men det gør jeg ikke 😐
[citat]#6 tør ikk sige det med sikkerhed,men jeg mener ca 6-7 cm i diameter 😐 ?+( [/citat]
De rør jeg bruger er 2½" dvs ca 6,5 cm og det er tilstrækkeligt til de kan vende derinde. 5 cm burde ku gøre det, men så er jeg ikke sikker på de kan vende!
Anders
lindum — 8. april 2007, 19:00
Skovhugger — 9. april 2007, 13:37
Jeg har lavet nogle bunddekorationer af Alfix. Det er sådan set bare nogle omvendte skåle med hul i, som jeg så har klæbet sand på med Alfix. Balladen er så at Alfixen har farvet igennem sandet så "skålene" er mørkere end det omgivende sand, ikke optimalt :x og så er de alt for høje, da de jo skulle ha' en hvis godstykkelse og så har jeg for lidt bundlag i.
Et andet problem er, at fastklæbet sand virker som sandpapir, så det var med nogen bæven jeg lagde dem i, men der er ikke opstået skader.
Triglaerne ser, bortset fra det, ud til at foretrække rørene! Måske fordi der er 2 udgange?
Anders
Bo Petroimporten — 9. april 2007, 15:01
Men jeg er ganske overbevidst om at det har været 1,1 🙂
VH Bo
Unimati — 15. april 2007, 07:08
Ja, jeg fyrer bare mine tanker af, da jeg gerne vil have dem til at lave det, som de selv vil, og ikke som vi vil have det til at være. Det må da være muligt ?+(
Skovhugger — 16. april 2007, 10:19
MEN jeg tror stadig det vil afstedkomme en hel del svæv i vandet at benytte ler! også selvom den tildels er "gemt" under plex-pladen, fiskene vil jo læsse det opgravede materiale af på oversiden, og ikke nødvendigvis lade det ligge, hvor de smider det første gang!
Bortset fra det, kan jeg sagtens følge dig i tankerne om den naturlige graveadfærd, så bliv ved med at komme med input 🙂
Anders
lindum — 28. september 2007, 10:11
mvh
steen
Peter hp — 28. september 2007, 10:17
http://petroimporten.dk/index.php/534316
Mvh. Peter
kilosisi — 28. september 2007, 21:31
http://www.cichlids.dk/arter/vis/1183/
den har den samme adfærd .tror jeg
mine går pt. med æg
mvh. kim 😉
kac — 28. september 2007, 22:48
har et akvarie stående hvor bundlaget og noget af baggrunden er rent ler, er stadig ved at eksperimentere, men skal nok holde dig updated på processen hvis du har lyst :-)
Hilsen klaus
Unimati — 28. september 2007, 22:52
#39 Det er helt kanon..... jeg kylede selv min 200 L akvarier ud, så jeg kom aldrig igang med eksperimentet, men hold os lige opdateret 😉
lindum — 28. september 2007, 23:29
Unimati — 28. september 2007, 23:37
lindum — 28. september 2007, 23:38
jan — 28. september 2007, 23:45
Jeg brugte selv rør og Oda aflange moduler helt nedgravet, de flytter rigtig mange kg sand pr. time 😉
<mvh
Jan
Unimati — 29. september 2007, 00:07
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.