Pseudotropheus crabro han - Normalt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thydegaard — 1. maj 2007, 20:16

Min ene Pseudotropheus crabro han, står i det ene hjørne ud mod frontglasset, og svømmer gentagne gange op og ned i vandet. Står lidt i den øvre del af vandet, og gentager så "elevator" svømningen ? Er det normalt, eller hvad kan dette være? Har ikke set det før?

Esben — 1. maj 2007, 20:26

Det er fordi at han er stresset. Hvis jeg var dig, ville jeg lade være lyset slukket i et par dage. Det plejer at hjælpe hos mig.

mvh
Esben

Thydegaard — 1. maj 2007, 20:27

Hvad skulle pludselig lave ændringen, så han bliver så stresset? Ingen ændringer er sket hverken omkring eller i akvariet?

Esben — 1. maj 2007, 20:37

Måske bliver den jaget af nogle andre fisk. Det ved jeg ikke. Men det er en almindelig kendetegn for stres.

mvh
Esben

Thydegaard — 1. maj 2007, 20:45

Det er den største fisk i baljen, og bliver umiddelbart ikke jaget ?

Benja — 1. maj 2007, 21:33

Fisk kan blive stresset af de underligste ting, man kan ikke altid sige hvorfor 🙂

Thydegaard — 1. maj 2007, 21:52

Okay. Men nu Esben siger lyset skal være slukket, har dobbelt armatur med et styk almindeligt lys og et styk blåt lys, kan det gå bare med det blå lys tændt, eller skal det være helt slukket ?

Benja — 1. maj 2007, 21:54

Du kan bare slukke det hele 🙂

Esben — 1. maj 2007, 22:09

Jeg tror at et par dages ro vil hjælpe på det 🙂

Thydegaard — 1. maj 2007, 22:59

Men helt slukket lys ? Det vil jeg så gøre. Men har ladet akvariet stå et par timer kun på det blå lys, og hannen ser allerede ud til at være mindre "stresset" Den tuller bare rundt med de andre igen.

martin bp — 2. maj 2007, 21:10

bare man kunne slukke lyset hjemme hos mig, bare i et par dage. :e :e :e
så vil jeg have en barnevogn i voksenstørrelse og bare knalde brikker.
hilsen martin

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.