Ancistrus sp. han - adfærd
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
KHOlesen — 9. oktober 2019, 23:33
Og så til spørgsmålet: De seneste dage er hannen begyndt at opholde sig meget med forreste del af kroppen inde i en af mallehulerne. Han har halen udenfor og vifter meget med finnerne. Hunner opholder sig ofte tæt omkring mallehulen.
Betyder denne adfærd noget særligt? Eller er det blot et tilfælde?
hanse — 10. oktober 2019, 09:14
2 hunner er for meget da han har brug for en pause mellem hver gang ynglepleje, og det får han ikke med 2 hunner.
Så op med den ene hun, vil være mit råd.
KHOlesen — 10. oktober 2019, 16:28
Tak for tippet om de to hunner. Det vil jeg være opmærksom på.
scn — 10. oktober 2019, 20:16
Det er hannen som presser hunnerne, så hvis han ikke har energien, så presser han ikke. Desuden er det ikke lige som eks. mundrugende fisk, hvor fisken som går med æg/unger ofte ikke spiser i flere uger. Ancistrus-far lister en gang imellem ud og snupper en bid mad.
At man ender med at drukne i unger hvis man ikke eks. fjerner æg ved fremtidige kuld er en anden sag.
hanse — 11. oktober 2019, 15:34
Da jeg opdrættede dem, har jeg ikke observeret at hannen forlod æggene for at spise, men kan selvfølgelig ikke udelukke at det er sket.
KHOlesen — 11. oktober 2019, 17:55
Jeg har flere gange observeret hannen forlade hulen for at spise.
Jeg vil selvfølgelig være opmærksom på ikke at drukne i Ancistrus-yngel. Tak. 🙂
hanse — 24. oktober 2019, 17:02
Andersen01 — 24. oktober 2019, 18:25
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.