Hvilken sygdom? De bliver ved med at dø :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Killer — 15. marts 2018, 22:15

Jeg havde engang 9 Galaxy rasbora samt nogle andre fisk i min 30l og da jeg skifte den ud med en 70 L akvarie, begyndte det at gå galt 🙁
Efter 2 måneder har jeg næsten opgivet at prøve at holde liv i Galaxy da jeg er kommet ned på 3 stk. Kan ikk rigtig læse mig frem til hvilken sygdom de kan have. De er også de eneste der er noget galt med og så lige en dværg malle men det ser anderledes ud?

Håber at der er nogen der kan hjælpe. Det er ved at være lidt tomt i akvariet :/
Har kun kunne finde denne ene død- de andre er bare forsvundet, går udfra at det er mallen og sneglen der har været på spil der?

Alpina — 16. marts 2018, 20:40

Hvad ændrede du vedrørende filter da du skiftede til 70 liter?
Hvilket filter har du? (navn og nummer)

Killer — 18. marts 2018, 15:49

Filteret er den der fulgte med 70 literen... superfish 2016 / 53

Killer — 18. marts 2018, 15:54



Det er den eneste af min dværgmaller som jeg kan se at der er syg

Har indtil videre prøvet eSHa 2000 i 3 dage og det var sidste dag i fredags... der er ingen der er døde men mallen her har ikk fået det bedre:/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.