Soil og fint grus 3mm
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lasseglo — 14. februar 2018, 19:16
Er der nogle der har erfaring med at ligge soil ovenpå grus for har 600l og vil helst ikke tømme det for grus 😉 på forhånd tak
Lasseglo — 15. februar 2018, 11:48
KimJ — 15. februar 2018, 19:08
Grunden til at man lægger grus over diverse former for gødningsbundlag, er jo at det skal holde det hele på plads, og sikre at det meget lette gødning ikke bare bliver hvirvlet rundt i akvariet og ender i filteret. Det er heller ikke let at plante noget i de fleste former for soil, så planterne skal sættes så dybt at de står i gruset, og dermed faktisk skal sende rødderne OP for at få glæde af gødningen.
Den nemme måde at løse problemet på, er at stikke lerkugler ned omkring planternes rødder, hvis det overhovedet bliver nødvendigt at gøre noget som helst.
Bruger #937779 — 16. februar 2018, 08:25
Umiddelbart kan du sikkert godt gøre det. Soil er er komplet bundlag og du behøver derfor ikke lægge andet oven på, men du kan jo ikke rense det grus du har liggende nedenunder, så de gaslommer der kan komme vil du ikke kunne gøre når jeg ved.
Tropicana soil er et aktivt bundlag som påvirker akvariests kemiske balance, så jeg ville ikke sætte fisk før fire uger efter du har hældt det i.
Men som sagt hvorfor vil du hælde soil oven på dit grus?
Klaus5 — 16. februar 2018, 21:43
Lasseglo — 17. februar 2018, 12:44
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.