Døde Amano-rejer - men levende RCS?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
SteenB — 29. juni 2017, 16:33
Grundet slibning og lakering af gulvene i huset (ja - det var ikke mig, der besluttede det, men "over-kommandoen"*blink*), så måtte jeg for nogle uger siden tømme mit 530 L´s, så den gode gulvmand kunne komme til.
Mens han arbejdede stod akvariet - uden bundlag, og med alle planter flydende + fisk og rejer ude i vores isolerede garage-skur.
Gulvet blev færdigt, og så syntes "over-kommandoen" at det var tydeligt at væggene trængte til maling - så det fik vi også lige klaret 😮
Endelig her i weekenden blev det så tid at indrette akvariet igen; rødder blev lagt i, sand i bunden og Sværdplanter plantet - discus-erne, vinkeltetraer og røde neon kom tilbage i deres balje. Sammen med dem kom også 50 - 60 rcs + 2 stk Armano-rejer som tidligere også har gået i akvariet.
Alt så pænt og fornuftigt ud.....indtil jeg i går aftes opdagede at begge Armano-rejerne lå døde på bunden!*rødmer* Resten af bestanden (fisk + RCS) fejler ikke noget; de har det godt og spiser som de skal.
Kan nogen give et bud på forklaringen på det skete?? Jeg kan ikke - trods mere end 50 års erfaring m. akvarie.
Mvh
Steen
PS: En pudsig ting; Armano-rejer er jo normalt lidt grålige - men da de lå døde på bunden var de mellem-røde. Og NEJ - jeg har IKKE kogt dem!!!!😀
westermann — 29. juni 2017, 16:59
Hertil kommer at den gamle "brugte" skal ligner en levende reje på en prik.
westermann — 29. juni 2017, 18:26
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.