Guppy fødsel

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Buggegirl — 15. februar 2017, 11:55

Hejsa
Er helt ny, men har et spørgsmål, da jeg ikke har oplevet dette før, ved guppy fødsel..

På billedet som jeg håber i kan se???
Har min guppy "født" nogle små runde, gule og gemmsemsigtige kugler, som på en måde opløses, så de kan ryge under risten, i fødekadsen... hvad er dette???

Sølz — 15. februar 2017, 12:01

Det må vel være aborter - ikke klækkede æg.

Bruger #669501 — 15. februar 2017, 12:02

Det er formentligt ubefrugtede æg?

Buggegirl — 15. februar 2017, 12:06

Der er kommet en levende unge indtil videre...

Buggegirl — 15. februar 2017, 12:10

Nu to... derfor det undrer mig, hvis der er så mange ubefrugtet imellem, når der også kommer levende??

Buggegirl — 15. februar 2017, 12:11

Hun spiser også de små kugler...

Sølz — 15. februar 2017, 12:14

Hunnerne spiser også deres unger.
Hvis du vil bevare nogle unger og har et godt beplantet akvarium, så smid denne forfærdelige føde kasse ud og lad hende være i akvariet.

Holst01 — 15. februar 2017, 14:17

Mine guppyer føder konstant, kan slet ikke styre dem...
Jeg bruger ikke fødekasse, de gemmer sig hvis de kan nå det 🙂

MortenDAD — 15. februar 2017, 14:28

Det er forskelligt fra guppy-hun til guppy-hun hvor interesserede de er i eget afkom.
Der skulle også være forskelle mellem de forskellige typer - jeg har selv en sværm guppyer med grundfarven pink - med den hastighed der kommer unger til og den mængde unger der vokser op vil jeg vove påstanden at de ikke efterstræber deres afkom overhovedet!
Helt små unger svømmer uden betænkeligheder foran snuden på voksne hunner som slet ikke ænser dem.
Til gengæld har jeg læst mig til at specielt albinoer skulle være meget slemme yngelædere, hvordan de øvrige grundfarver så er på den front skal der en guppy-specialist på banen til at fortælle om.

Thomasen — 16. februar 2017, 09:00

Jeg har gennem en årrække lagt mærke til Endlers Guppy er lidt mindre glubsk end alm. guppy. Som nævnt i denne tråd er lidt beplantning og gemmesteder meget fint, hvis man vil beholde lidt yngel. Jeg er enig i at fødekasse er unødvendig, så længe der er et par hunner der føder hver 25.dag, gemmesteder og fiskene får godt med mad.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.