Syge torpedobarber

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Solinvictus — 29. januar 2017, 11:51

Hej med Jer,

Igår da jeg stod op, så jeg at alle mine torpedobarber havde samlet sig oppe i det ene hjørne. De plejer ellers at være meget livlige. Jeg fodrede som jeg plejer, men de ville ikke spise.
Idag kommer jeg hjem fra nattevagt og finder 6 ud mine 10 torpedobarber døde 🙁 De sidste 4 virker heller ikke helt raske.
Mine scarlare trykker sig også i det ene hjørne, men alle andre fisk har det fint. What to do? Lavede 30% vandskift i midten af ugen.

Jonatan klit — 29. januar 2017, 12:08

har du et billede af dem?
hvis ikke det ligner de fejler noget, så kunne det sagtens være nitrit forgiftning :/

Solinvictus — 29. januar 2017, 12:31

Nitrit og nitrat er fine nok. Men jeg lavede lige et 50% vandskift for en sikkerhed skyld.
Det er som om at topedobarberne har noget ovenpå hovedet, men det er svært at tage billeder af.


Jonatan klit — 30. januar 2017, 16:49

det må være svamp, desværre :/

Bruger #790869 — 31. januar 2017, 08:11

Kan det være ilt mangel

Søren

Solinvictus — 31. januar 2017, 14:06

Ilt burde der være masser af. Men jeg kom hjem idag efter en dagnvagt, og der var resten af torpedobarberne døde. De andre arter har det fint.

Jonatan klit — 31. januar 2017, 19:04

tror det skyldes svamp :/..
hold godt øje med de andre fisk de næste par dage, og hvis de også får det, så tilsæt 2 gram salt per liter vand, og hæv temperaturen til 31 grader, i 10 dage 🙂..
så skulle det forsvinde 🙂..

Solinvictus — 7. februar 2017, 16:25

Nu er der gået en uges tid, og ingen andre fisk ser syge ud. Bare "sjovt" at den ene art var så sårbar overfor samme sygdom, så alle 10 fisk døde *uhh*

westermann — 7. februar 2017, 17:25

Torpedo barber er MEGET følsomme overfor dårlig vandkvalitet. Ligeledes kræver de en meget høj iltmætning, da deres naturlige habitat er bække og floder med kraftige strømforhold.
Det er en ekstremt aktiv stime fisk, som desuden kræver et stort akvarie (minimum 300 liter, men gerne endnu større).
Det dummeste du kan gøre, er at øge temperaturen, da du derved reducerer vandets iltmætning betragteligt og det er det sidste, dine fisk har brug for.

Ud fra de billeder du har lagt op, er der intet der tyder på at det er svamp, men hvis det alligevel er tilfældet, skal du sørge for at få opdateret dit filter og skifte vand noget oftere. Svamp opstår hovedsageligt på grund af elendig vandkvalitet.
Hvor stort er dit akvarie og hvilken pumpe/filter bruger du ?
Hvor mange og hvilke fisk har du i akvariet ?

Solinvictus — 11. februar 2017, 21:10

Beklager det sene svar.
Min balje er nok for lille udfra det du skriver, den er nemlig kun på 250 liter.
Jeg har en amtop2000 indvendig pumpe, som jeg har sat til en spraybar, der går i hele akvariets længe. Derudover har jeg en ældre eheim spandpumpe. Begge pumper skulle være store nok hver for sig.

Af fisk har jeg 2 sugemaller, 6 zebrafisk, 5 scalare og 4 siamesiske algeædere tilbage.

Jeg prøver at skifte 1/3 del vand hver 14 dag.

Alpina — 11. februar 2017, 21:34

Torpedobarber er ikke glade for høj temperatur.
15-25 grader
http://www.fishbase.org/summary/24148

Solinvictus — 12. februar 2017, 18:57

Temp ligger stabilt på 26 grader. Tror nu ikke temperaturen har noget at sige, da de alle blev "syge" på samme tid, og jeg har haft fiskene i 6-7 måneder.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.