Mbuna 250 ltr Juwel Rio. tjekliste

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

HrNielsen — 12. januar 2017, 09:49

Hej

Jeg har besluttet mig for at omlægge mit nuværende selskabs akvarium til et Mbuna akvarium.

planen er følgende:

1. Få akvariet et smut forbi Unimati i Randers og få sat en 3D Baggrund i og ved samme lejlighed få lavet baggrundsfilter og købt LED lys.

2. Få bygget med både moduler og sten der bliver fundet ved stranden så der er tilstrækkelig med gemmesteder.

3. få "installeret" følgende fisk:

Labidochromis caeruleus "golden spec." 6 stk
Pseudotropheus sp. "polit" - Lion´s Cove 6 stk
Labeotropheus trewavasae "red top" 6 stk
Labidochromis sp. “mbamba” stk - Mbamba Bay eller Melanochromis cyaneorhabdos - Maingano 6 stk

Desuden skal der måske lige en enkelt gammeldaws sugemalle til at tage oprydningen..

Hvad siger i til det? Der må være nogle erfarne Mbuna akvarister der har kan bidrage lidt her 🙂

På forhånd tak(y)

Henrik

gallus — 12. januar 2017, 10:38

umildbart vil det måske blive en smule for småt, hvis du vælger at smide baggrund i dit 250l akvarie... Jeg havde nok valgt en anden ikke så plads krævende løsning.. enten et hmf filter, eller en spandpumpe.. eller et par indvendige modluer med filter i.. og så eller bare malet resten af baggrunden.. 250l med baggrundsfilter er lige i underkanten til et mbuna akvarie..

Mvh. :-)

Bruger #669501 — 12. januar 2017, 11:30

Jeg er enig med #2. Et 240liter er på den nedre grænse for mbuna.

Og uden at tage brødet ud af munden på Ole, så kan du også sagtens undvære led. Men hvis det er på ønskelisten, så er det selvfølgelig helt fint.

Hvad filter bruger dit akvarie nu?

Du har iøvrigt listet min absolutte favorit fisk op. Den pseudotropheus sp. Polit er simpelthen pragtfuld:)

HrNielsen — 13. januar 2017, 11:18

Hej begge, tak for svar 🙂

jeg er klar over at litermæssigt er mit akvarium i den lave ende. Men dog ikke for lille så vidt jeg er klar over. Jeg hører det er meget længdemålet der er afgørende. Mit Rio er lige over 1,2 m lang hvilket skulle være nok. Iflg den vedledning jeg har fået gør det ikke det store at baggrunden fjerne noget af dybden til fiskene da de kan bruge baggrundens huler og lignende til at gemme sig i osv. desuden vil de bare søge længere opad hvis dybden mangler lidt.

Har i nogen kommentarer til fiskesammensætningen? der er jeg lidt mere usikker 😉 ville egentlig også gerne have nogen med røde nuancer men synes ikke jeg har kunne finde nogen sådan umiddelbart 😐

#3 - fedt med polit'en, den ser rigtig spændende ud 😉

Bruger #669501 — 13. januar 2017, 12:03

Du kan evt. Få en af de rødlige trewavasae ?

Jubel-Bille — 13. januar 2017, 13:58

Jeg var ikke klar over,
at man kunne få 3D baggrund med filter i et juwel.
Har hørt de ikke kan monteres i Juwel *blink*

Hvilken baggrund er det du skal ha i? 🙂

HrNielsen — 16. januar 2017, 09:11

#5 - ja det er måske ikke helt dumt 🙂 hmm jeg er i tænkeboks pt 😉

#6 - det kan det skam godt, jeg betaler mig bare fra det 😉 Unimati installerer den for mig.

Problemet er den tværstang Juwel Rio er født med. Men den bliver savet over når baggrunden bliver installeret og derefter sat sammen igen. Det er en rockzolid model, tænker enten en Kisar eller en Sumatra.

Bruger #669501 — 16. januar 2017, 09:20

Du kan også overveje at erstatte de labididochromis mbamba med labididochromis hongi.
Der er da nogle røde nuancer.

Jubel-Bille — 16. januar 2017, 09:46

#7
Jeg er vild med Sumatra baggrunden - den er så lækker:)

HrNielsen — 16. januar 2017, 23:10

#8 det har du ret i, hmmm det er store beslutninger 😀

#9 samme her, men synes der er flere flotte, det er svære valg 😮

Jonatan klit — 17. januar 2017, 04:36

#1 sugemaller rydder ikke op efter andre, det gør kun akvaristen selv :-).
Men bortset fra det, syntes jeg det lyder som en meget god idé, og syntes også det er meget hyggeligt med en malle i et Malawi akvarie 🙂.
Jeg syntes selv at det lyder en smule småt akvariet, men nu har jeg ikke selv Malawi, så du skal nok lytte til de klogere hoveder 😀:).

Bruger #669501 — 17. januar 2017, 06:21

Der er Også den lille iodotropheus sprengerae. Der er Også rødlige nuancer.

Nullepigen — 17. januar 2017, 17:56

Jeg syntes det lyder voldsomt med over 30 fisk i et 250 l,plus baggrund,sand,sten osv.

Jeg er heller ikke enig i 4# dybden har lige så meget at sige som længden nu akvariet ikke er længere.du skal huske på at halvdelen af glæden ved Mbuna er at kunne følge deres adfærd,som bla er kampene,og udgravning af territorier og ynglehuller, det kan de jo ikke søge op i akvariet og gøre.
Jeg havde nok valgt mindre antal fisk.
Hongi var heller ikke et bud jeg ville have kommet med,de er alt for voldsomme til så småt plads i følge min erfaring.

gallus — 17. januar 2017, 18:48

[citat]Hej begge, tak for svar 🙂

jeg er klar over at litermæssigt er mit akvarium i den lave ende. Men dog ikke for lille så vidt jeg er klar over. Jeg hører det er meget længdemålet der er afgørende. Mit Rio er lige over 1,2 m lang hvilket skulle være nok. Iflg den vedledning jeg har fået gør det ikke det store at baggrunden fjerne noget af dybden til fiskene da de kan bruge baggrundens huler og lignende til at gemme sig i osv. desuden vil de bare søge længere opad hvis dybden mangler lidt.
[/citat]

Vil absolut mene du er blevet fejl informeret ang dit akvarie, og pladsen.. din baggrund vil tage alt for meget plads til dine fisk vil have optimale vilkår for at trives.. Og det vil være en dårlig og dyrtkøbt erfaring du er ved at begive dig ud i.. Men igen, du kan vælge at tage de råd du får her, fra folk der har oplevet dette, og forholde dig konstruktivt til dette, eller du kan vælge at gøre dig din egen erfaring. Men lur mig om du ikke om stykke tid vil være enig i de advarelser du har fået her.

Men held og lykke med projektet, det skal dog nok gå godt så længe det er ungfisk du har med at gøre, men som voksne fisk vil de ikke få optimale forhold hos dig.. *uhh*

Bruger #669501 — 17. januar 2017, 19:14

Jeg bille være meget meget mere kålhøgen i forhold til trewavasae i det akvarie, end jeg ville være for hongier.

HrNielsen — 18. januar 2017, 08:30

#13 jeg kan godt se jeg manglende et "eller" i mit opslag. planen er 24 fisk.

#13+14 - jeg tager skam bestemt tingene i fortæller mig til overvejelse, det er jo derfor jeg vælger at lave opslaget i første omgang. Så jeg synes det er super fedt med feedbacken. Både positivt og negativt. 👍

Jeg tænker min fremgangsmåde er at tage de gode points jeg får fra jer med når jeg så skal have snakken med forhandleren igen.

Uanset hvad, er det min erfaring at i den her hobby er der ligeså mange holdninger til tingene som der er akvarister. Det er #15 jo et meget godt eksempel på.

McWearq — 18. januar 2017, 09:44

Jeg har flere gange haft 30-40 opvoksende Malawier i et 250 liters akvarium, men når de bliver 6-7 cm. så ligner det altså et hyttefad. Til sammenligning så har jeg 27 fisk i mit 1600 liters akvarium. Det er ikke så meget et spørgsmål om fiskene kan overleve i dit akvarium, for det kan de sagtens med tilstrækkelig filtrering og hyppige vandskift. Det er mere et spørgsmål om hvor "naturligt" det ser ud. Min anbefaling vil være at starte med to gange seks fisk, og så tilføre de andre senere hvis du synes der mangler noget. Den eneste ulempe ved det er, at de "gamle" fisk kan have etableret sig så meget mht. territorier, at de nye kan have svært ved at falde ind.
Noget helt andet er, at der rent faktisk også an være for få Malawier i et akvarium. Det er min erfaring at så kan der opstå utryghed og/eller voldsom hævdelse af territorier

HrNielsen — 18. januar 2017, 12:08

# 17 Jeg er enig med dig i at 30-40 fisk er voldsomt. Men nu er jeg jo også "kun" på 24 stk. Men det kan godt være det stadig er for mange. Som du dog selv nævner kan Mbuna også blive sky når de går for få. Så det er skisme lidt en svær balancegang synes jeg.

Man kan ikke afhjælpe det med gemmesteder/huler?

Nullepigen — 18. januar 2017, 15:35

Jeg tænker at du skal sætte dig ned,regne ud hvor mange l der er tilbage når du har alt det i du vil have og så kan man tage antal og arter derfra.
Du kunne jo også gøre noget helt helt andet. Finde 1 fed art og så lave et arts akvarie. Feks en blå han men gule hunner,så har du jo stadig 2 farver og det bliver vildt fedt at følge en flok kun for sig selv.?

oko — 18. januar 2017, 23:26

Hej - Jeg kører med mbuna i Juvel Vision 260 og jeg synes nu at alt under 400 liter er for småt til mbuna. Mine fisk overlever ja, men jeg ville ønske at de kunne svømme lidt mere. De er meget livlige og belaster derfor meget akvariet, men jeg har tid til det... endnu. Havde jeg vidst dette dengang, ville jeg have købt et større akvarie, og jeg kan altså ikke forstå hvorfor der er så mange fornuftige her inde, der siger at 250 liter er "i underkanten, men kan godt lade sig gøre". Men uanset hvad, så køb endelig 1-2 cirkulationspumper til fiskene, som også er med til at effektivisere filteret; jeg har f.eks. 2 stk. Tunze 6045 og Eheim 2075 spandfilter.

Bruger #669501 — 19. januar 2017, 04:20

Mbuna er jo mange ting, og kan udføres på mange måder.

HrNielsen — 23. januar 2017, 16:02

Baggrunden er ved at blive sat i nu, så nu må vi se hvordan det spænder af. 😀

Bruger #669501 — 23. januar 2017, 17:42

Det skal nok lykkes på en eller anden måde:)

HrNielsen — 23. januar 2017, 21:31

Jeg er bestemt også fortrøstningsfuld.

Fisken er jeg også ved at have styr på:

Iodotropheus sprengerae 6stk
Pseudotropheus sp. "polit" - Lion´s Cove 6 stk
Pseudotropheus demasoni 6 stk
Muligvis Labidochromis caeruleus "Golden Spec." 6 stk hvis det går an...😉

Bruger #669501 — 24. januar 2017, 04:19

Jeg ville godt turde den besætning:)

gallus — 24. januar 2017, 09:01

ha ha... Ken.. det er første gang, som i første gang jeg har hørt dig anbefale demansoni.. Det ser fint nok ud, men hold dig fra de demansoni.. det er godtnok en af de fedeste mbunaer, men du skal have flere for det lykkes med den.. og her er akvariet for lille..
Jeg havde droppet de demansonier, og så smidt de golden i i stedet..

Bruger #669501 — 24. januar 2017, 09:30

Hov hov Lars! Jeg husker ellers dig mene det modsatte:D

Det er da bare den suverænt mest pisse irriterende mbuna.

Mine 30 Demasoni er blevet til 17-18 stykker. Hvordan er det gået med din flok?

gallus — 24. januar 2017, 10:50

#27 Mine Demasonier blev reduceret til en flok på 1 han og to-tre hunner, hvorefter de blev solgt, må indrømme at det har været svært at få dem til at fungerer.. Altså fra at have dem helt til ende.. Det blev mere og mere grimt, og hvor er det træls at pille fisk op som er blevet tævet ihjel.. Men vil gerne give dig ret.. de er sku svære at få til at fungerer..

Bruger #669501 — 24. januar 2017, 11:14

ENDELIG satisfaktion:P

Mine får lov at uddø. Så gider jeg simpelthen ikke bruge mere energi på den art. Det er slet ikke noget for mig..

Men nogle har jo held med dem.

HrNielsen — 24. januar 2017, 19:58

Jaja, det var altid noget jeg var tæt på at ramme noget der fungerede :)Hmm man kunne jo bytte Pseudotropheus demasoni ud med Melanochromis cyaneorhabdos - Maingano. Ville det være ok? 😎

Det lyder som om de demasoni er en mundfuld for meget til at starte med 😉

Bruger #669501 — 24. januar 2017, 20:05

Der er jo nogen der ikke oplever noget mht. Demasoni. Så jeg ville da satse:)

Bruger #669501 — 26. januar 2017, 19:52


Apropos Demasoni.

Mine 30 er nu 16-17 stykker.

Nullepigen — 26. januar 2017, 21:39

Jeg havde droppet demasoni og golden spec og så valgt saulosi i stedet. Den passer bedre i temperament og så er der både det blå fra demasoni og det gule fra golden spec.

Bruger #669501 — 27. januar 2017, 06:48

Saulosi var jo et godt valg. De kan nemlig Det samme som Demasoni og goldens.
Og mindre livlige end Demasoni..

Fiskerne — 27. januar 2017, 09:05

Mine erfaringer ned Saulosi er at der altid vil være en meget stor andel af de gule. De lader vente på sig med at udfarve, og når de så endelig gør det, så bliver de nakket. Da jeg nåede to hanner var det som om at der var balance i tingene 😀

Bruger #669501 — 27. januar 2017, 10:55

Ja de er bestemt ikke passive de saulosi. Mine er ikke farvet ud endnu, men de afslører hinanden med deres opførsel:D

Nullepigen — 27. januar 2017, 17:08

vi har en kæmpe flok F1 de farvede allerede ud i str 3,5 cm og vi har ikke mistet en eneste,kun 3 hanner er ikke fuldt udfarvet. De er 5-6 cm nu.
Det er en top lækker fisk især i store flokke 👍
De er ekstremt aktive og der er fuld knald på,men oplever dem ikke værende aggressive eller lave ravage i akvariet.

Fiskerne — 27. januar 2017, 21:52

Det kom også først da de blev lidt større, og dermed ikke sagt at det er således hver gang 🙂 Men uanset str. er der en tydelig forskel i adfærd fra de Saulosier jeg har haft i forhold til de andere mbunaer. Jeg havde ca. 60 unger i et 128L. og satte en sugemalle ned som var ca. 3x deres str. Han holdt ikke til dagen efter. I akvariet under dem var Estherae og afra yngel, og der var der ingen problemer med at sætte en sugemalle i. De voksne Saulosier ænser derimod ikke mallerne.

Bruger #669501 — 28. januar 2017, 00:32

Saulosi mangler bare lidt den sorte rygfinne som goldens har.

og så er goldens jo bare alle tiders nemmeste og
Afgjort også en af de flotteste mbuna.

HrNielsen — 28. januar 2017, 19:24

Haha det er top svært at bestemme sig!! Jeg synes jeg ændrer holdninger til det hele tiden *doh*

Lige nu er skal der dog først bygges huler osv. Hmm nogen der er har ideer til hvordan man kan finde eller købe nogle flytte lyse granit sten? Tænker at kombinere med moduler. Råd er son altid velkomne 😀

Bruger #669501 — 28. januar 2017, 19:26

Sprængt granit fåes billigt i have/ havedam center:)

Jubel-Bille — 28. januar 2017, 19:55

Jeg har i dag købt sort/grå norsk granit til 1,25,- kg i anchers havecenter i Ishøj 🙂
Det nok for mørkt, nu du efterspørger lyst granit - men det er pænt.

Lars B. Larsen — 28. januar 2017, 20:01

[citat]Jeg har i dag købt sort/grå norsk granit til 1,25,- kg i anchers havecenter i Ishøj 🙂
Det nok for mørkt, nu du efterspørger lyst granit - men det er pænt.[/citat]

Har du en adresse på dem, og har de åbent i vinterjakker? Jeg kunne godt bruge lidt mere granit.

Lars B. Larsen — 28. januar 2017, 20:05

[citat]Saulosi mangler bare lidt den sorte rygfinne som goldens har.

og så er goldens jo bare alle tiders nemmeste og
Afgjort også en af de flotteste mbuna.[/citat]

Troede kun du var til fisk med pletter 😀:D

Jubel-Bille — 28. januar 2017, 20:09

Det er en ommer... kan se det ligger i Greve :-)

Kildebrøndevej 50, 2670 Greve
Åbent fra 8-18 alle dage året rundt - bortset fra Dagen efter nytårsaften:D

De bruger også stenene til deres gabionsmur på parkeringspladsen.

RETTELSE - Det er vist 1,50 kr kg og ikke 1,25,-

Bruger #669501 — 28. januar 2017, 20:30

#44 Det er kortere op til superkoi fra dig.

#45 Ja det er jeg også. Men gule labididochromis careleus er alligevel inde på en top fem.
Hanner og hunner er lige kønne. De skinner igennem i farven altid. Selv efter et par timer på gulvtæppet:P og de laver aldrig ballade;)

Fiskerne — 28. januar 2017, 20:40

[citat]
Troede kun du var til fisk med pletter 😀:D
[/citat]

Det er da vist ikke så lang tid siden endda at Hr. Kætbak brugte en mindre formue på VF careleus. De koster kassen. Det gør man ikke uden man kan lide dem 😀

Lars B. Larsen — 28. januar 2017, 21:24

#47 Superkoi har vinterlukket, ellers havde jeg aflagt dem et visit.

HrNielsen — 28. januar 2017, 22:33

Det skal helst være niger i Østjylland 😉

Bruger #669501 — 29. januar 2017, 01:37

En plantorama eller lignende kan hjælpe dig;)

HrNielsen — 29. januar 2017, 08:40

Tjek, skal i Bauhaus efter flamingo til at byge på i dag, så kan jeg jo også lige høre der. Synes bare ikke lige jeg kan finde nogen der ligefrem skilter med at de har det..😀

HrNielsen — 7. februar 2017, 23:02



Glæder mig til at få fisk i 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.