Sand til Dværgpansermaller???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kennethg — 29. december 2016, 07:00

Kan jeg bruge de her 2 sand typer til pansemaller???Ville helst bruge den første da den er rødlig.

http://www.jemogfix.dk/sand-grus__1676/stoebemix-25-kg-0-8-mm_9033200

http://www.harald-nyborg.dk/p6628/silikat-kvartssand-25-kg

Alpina — 29. december 2016, 11:10

Jeg har pansermaller på sandet fra Harald Nyborg, som har kornstørrelse 0,71-1,25 mm.
I den kornstørrelse kan de grave hovedet et par cm. ned i sandet og deres munddele bliver ikke ødelagt.

Gruset fra Jem&Fix har største kornstørrelse 8 mm og det er alt for stort til pansermaller.
Desuden støver det i vandet og bundlaget bliver for tæt når mindste kornstørrelse er 0 (nul)

Mange sand-produkter fra byggemarkeder har mindste kornstørrelse 0 (nul) og de er derfor uegnede til akvarier.
Mindste kornstørrelse 0,5 mm er meget bedre til både fisk og planter.

kennethg — 29. december 2016, 14:27

Tak for svar:)Så bliver det sand fra Harald Nyborg.

Hvor dybt graver de pansermaller?Og hvor mange cm lag skal jeg have på???Da jeg helst ikke ser dem rode i sphagnum som er mit underlag i akvariet.

Sølz — 29. december 2016, 15:27

Det væsentligst ved bundlag for pansermaller er såmænd ikke størrelsen, men derimod om der er skarpe kanter; det er dem, som slider på deres fine føletråde. At de så formentlig foretrækker sand/grus, der er småt, er jeg overbevist om, da det ser ud til at være lettere for dem at rode rundt i efter føde.

Hvis du har spagnum under sandet, så skal dit lag sand været ret så tykt for at du skal kunne tro(!) på, at de ikke graver sig ned til det:P Personligt ville jeg ikke satse på, at de ikke når spagnumlaget;)

kennethg — 29. december 2016, 15:55

kan en 1 cm flamingoplade imellem sphagnum og sandet, være løsningen???

greve — 29. december 2016, 17:14

Hej
Er et net ikke en bedre løsning end flamingo?
Så kan virkningen fra spagnum også komme igennem, jeg har et plastnet
Fra Bauhaus (insektet) mellem grus og beriget bundlag.
Mvh René

Alpina — 29. december 2016, 17:15

Du kan i Jem&Fix købe en lille rulle plasticnet til at lægge over spagnum, så der ikke sker blanding når der graves. Maskerne er vist omkring 4 mm.

Højst 5 cm. sand er nok

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.