Søger lidt inspiration til mulig malle i min balje
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Marc T — 18. december 2016, 20:17
Lidt om akvariet:
Der går 4 pragtsmerlinger på 12-15 cm samt en enkelt på 5cm. Jeg har 3-4 obolongos og en enkelt flying fox. 8 Fosfor (tiger) barber. Formentlig 10 ancistrus sp af flere generationer. Ydermere en enkelt scalare samt en enkelt kobbertetra som er de sidste overlevere fra hver deres flok.
Akvariet er tæt beplantet og med mørk grusbund. Hvis de endelig er gået til som fiskefoder, vil jeg jo antage det er barberne, men grusset kan også spille en rolle. Bør jeg droppe cory'er og i så fald hvad kan så anbefales hvis en aktiv bundfisk søges?
Hvis Cory'er kan gå så er spørgsmålet essentielt det samme ;-)
MSV — 20. december 2016, 21:12
Med pragtsmerlinger (som bliver omkring 30 cm) og ancistrus (som bliver omkring 12 cm) så er der simpelthen ikke plads til flere bundfisk - eller andre fisk i det hele taget.
Fosfor barber kan være nogle rigtige banditter, og Corydoras trives bedst med meget rolige fisk, da de nemt stresser.
Jeg solgte f.eks. mine ancistrus til fordel for at have Corydoras, da ancistrus er for aktive og aggressive (og kræver noget helt andet foder).
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.