Erfaringer med Gambusia / Mosquitofish

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hubsch — 24. oktober 2007, 16:03

Jeg overvejer, om fisk af denne familie skulle flytte ind i mit 170 L sammen med et par ancistrus maller og en lille flok indianer platy.

Er der nogen, som har disse fisk?

Hvis ja, hvordan er akvariet så indrettet?

Stiller de særlige krav?

Nogen der kender til forhandlere?

fimbulvinter — 24. oktober 2007, 21:37

Gambusia affinis og Gambusia holbrooki egner sig bedst til et artsakvarium, da de kan være ret hårde ved andre medbeboere. Når det er sagt, vil jeg sige at det er herlige aktive fisk, som er fortrinlige til at have ude om sommeren. Mine går ude fra ca. 1. maj til ca. 1. november. Ude kommer der som regel mange unger. Inde kræver det tætte beplantninger hvis ungerne skal undgå at blive ædt af forældrefiskene (hornblad og javamos er godt).
De bør gå køligt om vinteren.
Jeg tror at du får svært ved at finde dem ved forhandlere. De skal købes privat eller fanges på ferien i Middelhavslandene.
Mine har jeg selv fanget i Tyrkiet.

Mvh Michael

Andreas-Skjæmt — 24. oktober 2007, 22:59

... eller skaffes via et medlemsskab af Poecilia.

hubsch — 25. oktober 2007, 09:31

#2

hårde ved andre beboere - gælder det også ancistrus mallerne ?

ude om sommeren - har jeg ikke mulighed for, men vil ugentlige 1/3 vandskift med det koldeste hanevand være ok?

fanges på ferien - må man det !?

btw: i en anden tråd (om goodeider) nævner du Xenoophorus captivus - ved du, hvor man kan skaffe sådan nogle (kbh) ?

#3

god ide, som jeg vil se nærmere på

fo_dk — 25. oktober 2007, 10:14

De er ike hårde ved ancistrus, men dine platyer vil nok få lidt bank.

Må og må fange på ferien!!!! 😉

Meget god ide at være medlem af Poecilia, man får adgang til en masse god viden og sjældne fisk, som ikke normalt sælges i forretningerne. Var selv medlem da jeg havde de lyster....

fimbulvinter — 25. oktober 2007, 15:41

Nej de er ikke hårde ved Ancistrus (heller ikke ved Corydoras, som mine går sammen med).
Som Andreas skriver får du lettest disse fisk via et medlemsskab af Poecilia Scandinavia (jeg er selv medlem). Derigennem vil du også kunne få X. captivus og mange andre Goodeider.
Gambusiaerne er meget hårdføre og vil også trives med ugentlige kolde vandskift.
Gambusia affinis og holbrooki er en forbandet plage verden rundt, det er vel begrænset hvad middelhavslandene kan sige til at man tager nogle fisk, som er en alvorlig trussel mod den lokale fauna.

Mvh Michael

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.