Luftslange på pumpen nødvendig?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
RT — 3. oktober 2016, 20:42
Hvor ofte skal pansermallerne have en mallepille. De fiser totalt rundt op og ned i akvariet. Troede de vill pusle rundt på bunden?? De fik en malle pille i går.
Håber der er en erfaren rotte der kan hjælpe lidt. Skriver nok igen. RT
Falkenlund — 3. oktober 2016, 21:12
Fodrer du meget vil der komme foder på bunden til pansermallerne. Kommer det ikke så giv dem en pille hver anden dag, alt efter hvor mange du har. De fiser lidt op og ned, men det bliver lidt mindre med tiden.
Sølz — 3. oktober 2016, 23:32
Det er ikke nødvendigt med luftslangen på. Det er tilgengæld yderst vigtigt, at du har mange planter og gemmesteder, når du holder en kampfisk sammen med andre fisk(se artsbeskrrivelsen for betta splendens). Uanset, hvilken art pansermalle du har købt, så bør der være mindst 6 stk. -gerne mange flere, men her sætter akvariestørrelsen jo nogle begrænsninger.
Du skriver intet i din profil, så det kan være lidt vanskeligt at guide dig.
Kampfisken har nogle andre behov til vand/temp. end dine øvrige, så skriv lidt mere om dit akvarium/dine fisk.
SteenB — 4. oktober 2016, 12:01
Jeg er enig med de øvrige; luftslangen er ikke nødvendig så længe du har god cirkulation i vandet.
I forhold til luft, så er det jo sådan at bl.a. Kampfisk (og Guramier) hører til blandt labyrintfiskene, og de lever naturligt i sumpe og rismarker, hvor der kan være endog meget lidt luft i vandet - dette er grunden til at de tager luft ind i overfladen.
Når dette så er sagt, så tænker jeg også at sammensætningen Kampfisk + guppy måske ikke lige er den meste ideelle. Grunden er den at kampfisk kan lide ret høje temperaturer 26 - 28 grader, hvor guppyer der jo kommer fra Mellemamerika lever i noget koldere vand.
Mvh
Steen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.