Ny ting i vente.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Principia — 22. februar 2016, 08:02
Jeg er dog startet som de fleste, med et almindeligt selvskabsakvarium, som jeg har haft stor fornøjelse af. Jeg fik faktisk mit første rigtige akvarium ( Et gammel jernstæl, i rustfast stål, som var mægtigt påpulært i 70erne ) da jeg var 7 år gammel, og kun haft en reel pause, på 2,5 år siden da. Så jeg har været igennem alle faser. Både opgradering, hvor der kom flere akvarier ind rundt omkring. Samt nedgraderinger, hvor noget er gledet ud.
Jeg har også været selvbygger, hvor jeg har bygget akvarierne efter mål og formål, alt efter hvor de skulle stå.
Det korte og det lange er, at mit 430L, ikke var så pænt mere. Og det første akvarium som jeg købte fra nyt, for mere end 20 år siden, et 250L sort Akvastabil, står på lager i skuret, stort set ridsefrit. Og det har jeg længe syntes, er spild af resurser. Så beslutningen blev truffet, jeg nu vil have et selvskabsakvarium igen, med planter osv.
Jeg er så ikke typen som kaster mig helt hovedløst ud i projekter, men undersøger først hvad der kan lade sig gøre og tager et skridt af gangen, og så må det hellere tage lidt tid.
1. step. 430L solgt, fiskene afhentet, og aflivet, så eneste kørende akvarium er ny min datters 54L
Principia — 22. februar 2016, 09:34
Step 2.
Jeg har fundet ud af, at det ikke er uden problemer at være akvarist, nu om dage. Man skal jo have noget at stille akvariet på. Og det er svært.
Det der tilbydes fra producenterne, er lort syntes jeg. Man kan købe alt muligt udstyr man ikke havde den ringeste ide om man manglede, men at finde et anvendeligt skab er stort set umuligt.
Der er 2 ting at vælge mellem. Porsastel, og ikke særligt smart indrettede skabe, af spåndplade, som ikke tåler vand.
Det gamle 430L akvarium, stod på et gammelt Effectline bord, som kunne minde om en møbelskænk. Det var måske ikke helt optimalt, men det kunne rumme en masse ting ( også ting man havde glem man havde )
Og sådanne praktiske møbler findes bare ikke mere. Jeg havde 2 skabe og 3 skuffer i det gamle bord. Det der kommer tættest på i dag, er en 4 kantet kasse med et par låger, som er godt betalt, og samtidig et kun måske brugbart kompromis.
Jeg skulle derfor i tænkeboks, for at finde en løsning på det problem. Der har jeg været gennem flere faser og løsningsmodeller.
Den første tanke var at købe sig ud af problemet på en eller anden måde. Det ville være det nemmeste.
Jeg har derfor brugt tid på nettet, hos de forskellige akvarieforhandlere, som ikke har noget at byde på.
Derefter er der søgt i DBA, efter noget som kunne bruges. Både akvariesæt, akvarieborde, skænke og kommoder.
Og efter at have brugt tid på at se et par skænke, som passede på mål, men var mere håndværkertilbud til prisen, end hvad godt var, droppede jeg DBA.
Næste var så møbelhuse. De har ikke noget som passer. Derefter de som sælger køkkenelementer. Der var nogle løsningsmodeller kan med ikke så meget arbejde kunne, lave til et næsten hvilket som helst akvarium.
Men min mavefornemmelse sagde mig, at det ville være lidt omkosningsfuldt, i forhold til kompromis.
Der efter møbelbutikker part 2. Hvad koster det at få syet et bord som man vil have det. Der er flere som tager opgaven. Der er også flere producenter som gerne vil lave det. Og der er firmaer som roder med sådan noget. Men det koster også, så når man får prisen, er man klar til akutindlæggelse, på den lokale hjerteafdeling.
Møbelbutikker part 3. Rundt at se hvordan producenterne samler deres, og så lave skidtet selv. Det var i hvert fald den løsning jeg kom frem til.
Designfase. Jeg har så siddet og leget lidt med blyanter, for at finde ud af hvad der ville virke for mig. Jeg har bygget borde og møbler før, så overfræser og skruemaskiner er ikke helt ubekendt.
Den løsning jeg er endt på, er en jernramme, som bliver malet sort, så den passer til akvariet. Der er hæftet lidt montage lasker i så, så alt træ bliver monteret fra indersiden, således at der ikke bliver nogen synlige skruer. Af træ bliver brugt MDF, som bliver beklædt på yderside, med melamin, så det passer til øvrigt inventar, indvendig bliver det sort.
Skuffer kommer til at køre i gammeldags notgang, og låger ???? Jeg skal finde nogle hængsler som passer.
Der er lidt tanker ang. anvendelighed, og se højde. 2 skabe og tog skuffer. længde 100 x bredde 50 x højde 88 cm.
Jernrammen er 30x30x2 koldvalset profilrør, som er tig-svejset for at minimere størrelsen på svejsningerne. Så er det nemmere at montere op efterfølgende. Rammen er lavet, slebet, og klar til at blive malet.
Der vil komme lidt billeder hen af vejen.
KimJ — 22. februar 2016, 11:23
Jeg har selv lavet 2 kabinetter baseret på hhv. Stål og aluminiumsborde, og det er egentlig ret simpelt.
Principia — 22. februar 2016, 13:52
Michael B — 22. februar 2016, 14:51
Skær lågen efter hullet, monter greb. Magneter er de bedste fra jem&fix, bruger en magnet i hvert hjørne.
Da magneter fra jem&fix er så billige bør du nok påregne at købe nogle bedre skruer, desværre er det et af de steder ALLE butikker sparer, og det irriterer mig en kende ;-)
Det giver alt for mange frustrationer at prøve at skrue en skrue i, der er blød som smør.
Principia — 22. februar 2016, 16:37
malthemulti — 22. februar 2016, 17:17
fordele og ulemper ved begge dele
med magneter kan du fjerne lågen helt.
så er den ikke i vejen
med hængsler kan du lave lækkert og hurtigt åbne luk softclose osv
men lågen er måske i vejen
tænk ihvert fald over højre venstre top bund montering af hængsler
måske en compi
en låge/dør venstre hængt -låge i midt magnet-låge højre hængt
eller noget
du kan lege på flere køkken firmaers hjemmesider med 3d programmer
Principia — 22. februar 2016, 17:32
7. Det kunne være jeg skulle prøve en 3 d ting. Det er jeg ikke faldet over når jeg har søgt. Har du en side eller et firma som kører med det.
malthemulti — 22. februar 2016, 20:09
malthemulti — 22. februar 2016, 20:20
Principia — 23. februar 2016, 07:35
ThomasBallerup — 23. februar 2016, 12:18
det er gratis og ultra let at bruge, efter bare få timer køre det bare
og du kan tegne alt du kan drømme.
Se evt i starten af denne tråd
http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1607143
hvor jeg viser hvordan mine ideer, blev til tegninger og til virkelighed,
aldrig har hjemmebyg været så let og så hurtigt udført,
når ALT er gennemtænkt og tegnet INDEN man bygger.
Principia — 23. februar 2016, 17:58
Overordnet set har jeg også styr på lys. Men svinger lidt mellem to produkter, så skal til Vallensbæk og tale med Martin, og kigge med fingrene.
Jeg har også en ide om hvor jeg vil hen med interiør, i akvariet. Og mine tanker går på at lave dekorationen så den fylder mindst muligt. MHT Fisk går jeg i en meget blandet retning, og hvad der reelt sker, kommer lidt an på hvad jeg kan få nallerne i. Men jagten er en del af spændingen ved hobbyen.
Principia — 23. april 2016, 09:40
Jeg har fået lavet stålrammen til bordet. Den er svejset og malet. Så skal jeg til at lege snedker, så jeg kan lave skuffer og skabe.
I dag tager jeg mit gamle armatur med på job, så jeg kan skille det ad, og bygge om så der bliver plads til LED. Valget falder på akvastabils move lys, da det er nemt at gå til, og fleksibelt at have med at gøre. Der bliver svejset nye alu-plader i armaturet, og selve luset bliver monteret i glideskinner, således at jeg kan flytte det hen hvor jeg vil, oden at være afhængig af fast opsætning / montering.
Jeg tager kamera med, og regner med at smide nogle billeder op i løbet af næste weekend.
Nu ud og lege med alu et par timer. god dag til jer.
ThomasBallerup — 24. april 2016, 00:47
men hvad med lysstyringen ?
hvilke funktioner ønsker du ?
hvor mange kanaler ?
vil du kunne finjustere farve balancen ?
hvad skal det kunne i det daglige ?
Jeg har set ret mange typer løsninger på dette:
nogle kræver feks PC og software til opsætning
tilgengæl kan man også ultra mange ting, hvis man ellers lige læser en masse brugsanvisning,
og tester grundigt, og ændre på opsætningen over nogle dage, til at det endeligt går som man ønsker.
Til de mere simple, der nærmest bare er en elektronisk variabel on/off med dag og nat.
Eller det helt tossede, bare en 12V strømforsyning, og et mekanisk on/off ur til 30 kr.
Det virker da..
Principia — 26. april 2016, 18:17
Der hvor min tvivl ligger er om jag skal konventere til JMB. De virker meget tiltagene, når jeg læser om dem. Men jeg tror jeg skal se med fingrene, og så tage beslutningen på dagen.
MartinCC plejer at være rimelig tålerent, når man render og roder i hans akvarier for at finde ud af hvad man vil.
Det næste er så at den ene endegavl, knækkede, da jeg skilte armaturet ad. Det er lidt nederen. Skal se om jeg kan få en ny, ellers må jeg lime en alu plade på bagsiden.
Ud over det er det lidt bæ at svejse i eloxeret aluminium. Jeg tror ikke de ar almindeligt malet, for det var ikke sådan lige til at få af der, hvor man skulle grille skidtet. Det blev nærmere gnubbet længere ind i pladen. Men pyt det lykkedes og det sidder sammen, og falder ikke fra hinanden på denne side af det nye århundrede.
Principia — 27. april 2016, 19:54
Jeg smider billeder op søndag. Af armaturet og rammen til bordet.
Det er mere så i kan få en ide om projektet.
Det er nogle af de små udfordringer man kommer ud for. Men på den anden side, bliver det lidt mere hjemmegjort.
Skovhugger — 28. april 2016, 09:32
Skovhugger — 28. april 2016, 09:34
Principia — 28. april 2016, 17:48
scn — 28. april 2016, 17:53
Der står det er til:
"Reservedele til de gamle modeller af Akva-Stabil lamper.
Den model med de sorte plastikendegavle."
http://www.akvarieforretningen.dk/group.asp?group=92
Men det burde da være muligt at finde reservedele til nye lamper også.
Skovhugger — 30. april 2016, 06:39
http://www.akvarieforretningen.dk/group.asp?group=88
Principia — 1. maj 2016, 14:48
Rammen til bordet
Lampe
Lampe adskilt.
Lampe savet i stykker
Lampe svejst og samlet
Som i kan se på sidste billede, er det lavet lidt primitivt, hvor gardinstængerne kører i et klemprofil. Det har to årsager. Den første er mangel på små skruer. Den næste er så at det er begrænset hvor meget man skal flytte sine lyskilde, når man har sat dem hvor man vil have dem. Man giver dem bare et lille tryk på hver side at gardinstangen, og de sidder fast.
Men jeg tror jeg laver en kampekasse selv, så jeg slipper for plastik, samt en masse huller jeg ikke skal bruge. Og for at komme jer i forkøbet, er det lavet så ledninger kan trækkes bag om pladen, og side i spænd, for man ikke skal bøvle med at de ligger og roder i vandoverfladen.
Men nu må jeg lige se hvad det bliver til.
Principia — 18. juli 2016, 07:19
Rammen er malet sort, og bliver synlig. Træ bliver lagt ind mellem profilerne.
Der kommer lidt billeder på et tidspunkt. Samt påregner jeg at nå så langt at selve akvariet, snart bliver hentet op, så jeg kan komme i gang med at gøre det klart til dets nye beboere.
Principia — 21. juli 2016, 13:18
Kong K — 23. juli 2016, 09:29
scn — 23. juli 2016, 09:34
Hvis du kigger godt efter kan du se små stålplader med hullertil skruer der er svejst på rammen. Se eks. det sidste billede øverst til højre
Principia — 23. juli 2016, 10:36
Blak — 23. juli 2016, 11:03
Principia — 23. juli 2016, 12:44
Principia — 21. oktober 2016, 09:00
Principia — 14. april 2017, 10:15
Principia — 16. april 2017, 14:01
Principia — 17. april 2017, 09:36
Næste step er så lampen. Jeg må indrømme at jeg er gået en anelse i stå, da jeg ikke rigtigt kan komme videre, før indkøb.
En ting der slår mig, er når man prøver at finde inspiration, i litteraturen, er det de gamle bøger som er bedst. En af de bedste jeg har er Politikkens Akvariebog fra 1978, eller der omkring. Jeg har da også den nyeste, men jeg finder den ikke nær så god. Og en ting som kan undre endnu mere, er at den nye ikke er fuldt med tiden. Der er kommet meget ny teknik, som slet ikke er beskrevet, og indholdet er faktisk lettere forældet i en ny bog.
Jeg har så lidt mere i biblioteket, og det gør sig faktisk gældende generelt. De nye bøger har en masse flotte billeder, og et flot layout, men er faktisk ikke så informative som de gamle. De som kender bøgerne vil sikkert give mig ret i, man læser et langt afsnit, som faktisk ikke er særligt informativt.
Men de gamle bøger til gengæld, er fulde af lavpraktiske løsninger, som ikke koster alverden at lave, Selvom det er neandertaler teknologi, er der faktisk nogle back to basic modeller man kan forholde sig til, fra en tid hvor det var lidt mere besværligt at være akvarist, fordi man skulle lave det meste selv. Både akvaruim og lampe osv...... Samt er der en masse om behandling af trærødder, også dem man selv finder i moser osv..
Nå men det korte og det lange, er at det er farligt at kede sig, for så kommer der en masse tanker om, hvordan man kan køre lavpraktisk, men selvfølgelig med moderne strømbesparende teknik.
Principia — 26. april 2017, 19:26
Det næste er hans tålmodighedhed til at fremføre produkterne, i endnu ikke særlig gunstige formål til lejligheden omgivelser. Det eneste irriterende, er betalings mulighederne. men pyt det blev klaret kontant i porten. Savner dog kortbetaling.
Om det er et godt køb på sigt, vil tiden vise, men han har et produkt, som virker billigt til pengene.
Selve lampekassen bliver syet fredag, så det kommer billeder op i løbet af næste uge, så i kan se min løsning. men jeg har tænkt over det, og er ikke gået væk fra mine gardinstænger som ophæng, da jeg finder det formålstjenesteligt, at kunne flytte lyset hen hvor det gavner mest.
Principia — 1. maj 2017, 17:22
Principia — 1. maj 2017, 17:30
Af øvrig teknik Bliver sat en Hydor pumpe, og Eheim varmelegeme til.
Principia — 5. maj 2017, 15:18
Skinnerne er monteret, så de ligger ca. 4cm over vandspejlet, efter anbefaling af Outlight. Jeg har sat en skinne på 60cm og en skinne på 70cm i akvariet. Samlet effekt 26w, hvilket ikke er så meget. Men umiddelbart lyser de da, og resultatet viser sig når der kommer vand i.
Principia — 5. maj 2017, 15:26
Forsættelse følger, når der sker lidt igen. Planen er at hele bagrude og de ene siderude bliver dekoreret op, så det sorte plastikfolie, bliver helt skjult. Og nå ja, så skal jeg have levet lidt mallehuler.
Principia — 14. maj 2017, 11:53
Principia — 25. maj 2017, 17:21
Det bliver lidt alternativt, så der kommer nok mange meninger om hvad der er sket. Der findes mange tråde, ang. Alfix baggrunde, så billeder må vente, til det er færdigt.
Principia — 5. juni 2017, 15:48
Der er dog sket det, at oxydfarve, farver helt vildt, så jeg ved ikke rigtigt om det skal have en eller to gange mere. Det må jeg se. Jeg har givet det første lag, med farve, for at give det lidt struktur. Det er mit håb at man kan se farven gennem det eller de andre lag, så det ikke ligner en mudderbanke.
Øverste trærødder er også limet fast, og jeg er så småt i gang, med at lave mallehuler. Der er tænkt over indretningen, så den frie vandmængde, burde nærme sig mit gamle 430L.
Dekorationen, er lavet væsentligt fladere, så håbet er, at i stedet for at have en masse udspring, som i det gamle sæt op, kan jeg lade planter gøre arbejdet, med at skabe lidt mere dybte.
Samt er det min plan at lave lidt forskydning / højdeforskel, således at akvariet bliver delt lidt anderledes.
Principia — 11. juni 2017, 18:02
Principia — 16. juni 2017, 17:23
Så skal der arbejdes lidt på bunden. Samt laves lidt flere mallehuler.
Principia — 20. juli 2017, 09:18
Principia — 6. august 2017, 17:02
Men det er ikke de mest lyskrævende jeg går efter.
Mit mål er, at der skal handles næste weekend, så jeg kan fylde vand og de første planter i løbet af næste uge. Samt få taget mig sammen til at tage et par billeder jeg kan smide på.
Principia — 12. august 2017, 13:30
Der er også styr på det første salat, som kommer i når bundlager er på plads.
Principia — 12. august 2017, 21:59
Principia — 13. august 2017, 07:16
Som i kan se er der kommet nogle Anubias i akvariet samt nogle javabregner ( Microsorum Pteropus ) Jeg skal så have købt lidt høje planter også. Og noget mos. Men det begynder da så småt at tage form.
Om en måneds tid, kan jeg vel begynde at finde nogle beboere, til det. De der huler, regner jeg med at skulle besættes med nogle L046, som kan gå og hygge sig lidt. Sidst jeg havde disse fine maller i min besiddelse, var de en sand fryd for akvariet. Når altså de var fremme, hvilket jo ikke altid var tilfældet.
( Så hvis nogen, har nogen skal i ikke holde jer for fine til at smide en PB )
Principia — 13. august 2017, 13:09
Det må være ok til det jeg skal bruge det til. Der er i hvert fald lys i akvariet nu. Også væsentligt mere en jeg er vandt til, fra min lange tid som cichlide akvarist.
Søren fra Outlight, havde søndags ekspedition, så det kunne ordnes i dag. Takket være opsætningen med gardinstænger, er der meget nemt at udbygge og lave om, hvis behovet skulle ændre sig. det er nemt at smide en ekstra stang i, eller tage ud for den sags skyld.
Når jeg får indkøbt nogle høje planter, eller der kommer drastiske ændringer, smider jeg et bilede op.
KimJ — 13. august 2017, 17:48
Principia — 13. august 2017, 18:01
Jeg skal ud og købe flere planter, i løbet af næste weekend. De der er kommet i nu, er fra datterens, nu nedlagte akvarium. jeg regner med at finde noget vandpest, samt nogle Vallisneria, og så et eller andet, andet. Vi må se hvad jeg har lyst til på dagen. Samt er det meningen at den øverste del af akvariet skal beplantes med mos.
Men der går jo nok et år inden man kan se hvor det bærer hen med det endelige resultat.
HenningS — 13. august 2017, 21:44
De er ikke helt algefrie.
Jeg bor lige i nærheden. send en PB, hvis det har interesse.
Principia — 16. august 2017, 20:23
Principia — 19. august 2017, 11:32
Det er så planen, at der kommer en lille status rapport, ind i mellem, med et billede så man kan se hvordan det udvikler sig. jeg er også selv spænd på at se om en måneds tid, hvad der gror og hvad der går til. Man kan nok ikke helt undgå at der vil være lidt af begge.
Min plan er nu, at lade det være en 4-6 uger, så planterne får lov at lave ordenge rødder, og så på jagt efter fisk
Forklaringen på fætter guf i højre side, er jeg også kan lide lidt historie. Og efter jeg har sagt et par gange at akvarierne ikke er så personlige mere, tænkte jeg at lave lidt unikt. I hver fald i akvariebrug. Det kan være figuren er genkendt hos nogle. Men til de som ikke kender det, kommer her originalen.
http://runer.ku.dk/userfiles/image/ImgCache/61/rune01b_109.jpg
.
Kong K — 19. august 2017, 17:42
Principia — 19. august 2017, 18:16
Principia — 16. september 2017, 06:21
Samt ser det ud til mine flydeplanter er gået tabt. Der er lidt hist og her, men hovedparten er døde. Status på andre planter er, at de ikke er vokset overhovedet. Og da der ikke var tegn på vækst, har jeg valgt at opgradere lyset. Skinnerne er nu rød/hvid 60+70cm samt hvid, 90cm samt hvid/blå 70cm Outlight.
Det er lidt mere bøvlet end jeg havde regnet med, at begynde at dyrke salat i baljen igen, efter 25år med cichlider. Samt må jeg sige at det der LED halløj, snyder lidt i forhold til gamle lysrør. Lyset kan virke helt vildt skarpt, uden man har helt de lumen som man egentligt regnede med. Men som sagt det er der rådet bod på. Jeg har også givet akvariet lidt gødning, så mon ikke det hjælper.
En anden sjov ting med det der LED, er jeg praktisk talt har fordoblet antallet af lumen, uden at det for øjet virker markant mere lyst. Men vi får at se om ikke planterne påskønner det mere lys de for tilbudt og begynder at skyde.
Fortsættelse følger, når det sker lidt nyt der er værd at skrive om.
Principia — 30. september 2017, 15:08
Principia — 5. november 2017, 10:36
Der er så det lidt sjove, at den ene af mine zebra maller, er flyttet ind i min pumpe. jeg har ingen som helst ide, om hvordan den finder der ind, men siden jeg har fået dem, kan jeg ved vandskifte og vedligehold, jage den ud. DET ER BARE SÅ FUCKING IRRETERENDE DET ER. Men jeg kan lige som ikke rigtigt snakke med den, og bede den om at lade være. Men på et tidspunk må den vel blive så stor at problemet løser sig selv.
Principia — 2. december 2017, 08:02
Og nå ja. Så har jeg jo et 54L i overskud, hvor jeg godt kan finde på, at smide nogle små sneglehus legene Tangaer i. Sådan lidt for hyggens skyld. Man må jo nok erkende at som akvarist, er det ikke optimalt at have en tom glaskasse stående, så man for hurtigt et billede i hjerne om hvad man kan bruge det til.
Principia — 9. januar 2018, 17:16
Så er det tid til en opdatering. Akvariet passer stort set sig selv. Ingen problemer med alger, selvom man sikkert kan finde noget, med lidt iver på det område. Men jeg ser det ikke som et problem. Planter vokser fint til, faktisk så meget at jeg har tyndet ca. 50% ud i vandpest, og må klippe Vallisneria med mellemrum.
Der er så nogen som nok har lagt mærke til, at der er kommer snegle. Det ser jeg nu heller ikke som et problem, da de er nemme at tynde ud i, i forbindelse med vandskifte. Fiskene formerer sig også, så der skal vel også tyndes ud på et tidspunkt. Så alt i alt går det godt. Det passer sig selv. Skifter 50-60 liter vand hver 14 dag- 3 uger, efter hvad jeg lige føler for, og gøder kun i forbindelse med vandskifte, for at kompensere, for det jeg fjerne fra vandet, når der kommer frisk i. Så alt i alt en fornøjelse med minimalt arbejde, men masser af tid til at kigge på det, i stedet for at rode. Samt er det lidt sjovt at se billederne, så man kan se udviklingen.
haffelaf — 9. januar 2018, 18:14
Ud manuelt kan alså
Godt blive trættende
Husker da jeg jeg havde diskus nappede jeg 100 hvergang jeg skiftede vand
Min 1 gang om ugen
Så overvej lige at gøre noget
Men de fik også frostfodder det er jo
Lidt noget snavs
Principia — 10. januar 2018, 20:16
Principia — 14. januar 2018, 10:23
Men det er sjovt at prøve at finde den rigtige balance med det der LED halløj. så der hverken er for lidt eller for meget. samt få lavet den rigtige opsætning af lyset.
Principia — 5. februar 2018, 17:04
Samt har jeg fjernet 2/3 dele af flydeplanterne, så det hele er blevet lidt mere lyst igen. Mange af tingene, er faktisk klippet så meget ned, at det er ved at være tilbage til udgangspunktet.
Så der er skabt lidt luft igen, så der er forhåbninger om, jeg kan se mine L046 ind i mellem. De er godt nok helt usædvanligt generte, og jeg har dem lidt mistænkt for at grave sig ned et eller andet sted. Men de er der endnu, det kunne jeg konstatere i går da der blev rodet godt og grundigt rundt i det.
Principia — 2. marts 2018, 18:02
Fiskene har det fint, Der er faktisk et par af mine L046, som er til af få øje på gennem sideruden. De øvrige fisk har det også fint, faktisk lidt for fint, så der bliver nok oprettet nogle annoncer med bortgives, når vejret gør det er til at komme lidt rundt igen, uden for meget bøvl.
Næste gang skal jeg sende et billede med, så i kan følge med, og så vil jeg se om jeg kan fange en malle eller to, med linsen.
Principia — 4. marts 2018, 18:58
Principia — 25. marts 2018, 07:50
KimJ — 25. marts 2018, 08:07
Principia — 25. marts 2018, 08:19
Principia — 12. april 2018, 20:59
Principia — 18. juli 2018, 11:06
men når det sker, skal jeg nok smide et billede op.
Principia — 28. oktober 2018, 09:31
Jeg går dog med lidt tanker om, at lave lidt om på tingene, da jeg finder at der absolut er plads til forbedring. Jeg ved bare ikke lige hvordan jeg skal bære mig ad med det, så det er jeg gået i tænkeboks med. Der er noget jeg gerne vil beholde, og noget jeg godt kunne tænke mig at bygge om. Men men men, lad os nu se. Det hele er bygget ret solidt, så det er måske nemmere at finde et andet akvarium og starte op forfra. Jeg render lidt rundt med et målebånd i øje blikket for at finde ud af om jeg skal gå op i et 325L eller jeg skal finde et ekstra 250L nu jeg har bygget hele lortet så det passer. Men det er endnu bare strøtanker, så lad os se hvad det bliver til.
Af direkte tiltag indtil videre, er der igen hevet en lysskinne ud, så lyset er reduceret en smule. Ikke noget øjet umiddelbart bemærker, men det har haft en positiv effekt på mine anubias, og resten vokser stadig, så det er fint. Samt er lystiden sat en time ned om dagen, så det kun er tændt i 11 timer.
Der er så også kommet lidt nye beboere, efter jeg fandt en stakkel, som ville have en del ungefødene, så jeg kunne sortere lidt ud. Der er så kommet nogle sommerfugle, som udfører deres job, som forventet, da de gerne vil have de samme huller som mine maller. Så nu ser jeg rent faktisk mallerne ind i mellem. De er dog ikke videre intelligente, da de gerne bil besætte samme hule alle sammen, i stedet for at dele sig lidt op. Det er altså ikke huller og sprækker jeg går ned på i akvariet. Men mon ikke det giver sig selv på et tidspunkt.
Og som sagt så mange gange før, må jeg tage mig sammen til at få taget, og smidt et billede op, så man kan følge udviklingen lidt.
Principia — 10. november 2018, 06:50
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.