Mythbuster : Scalare og discus sammen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jacob — 29. januar 2016, 13:40

Så er det igen tid til en mythbuster tråd 🙂

Spørgsmålet er enkelt : Scalare og discus sammen, er det en god idé ?

Personligt har jeg ingen erfaringer med de nævne arter, så kan ikke bidrage med meget 🙂

Men har et par ting som jeg gerne vil have nogle meninger om :

Har læst om at scalare kan være vært for en parasit, som skulle være skadeligt for discus, er det korrekt ? Nogle steder står der at det kun er vf scalare som har denne parasit, korrekt ? Nogen der ved hvad den omtalte parasit hedder ?

Påvirker arterne hinanden, når de er i samme balje ? Scalare skulle være hurtigere på fodret end discus, og derved undertrykke dem ?

Andre input er naturligvis også velkomne, kom gerne med personlige erfaringer 🙂

Der næppe noget endegyldigt svar på spørgsmålet, så derfor respekter andres meninger, og hold tråden i en positiv stemning 🙂

Sæt i gang !

Bruger #381101 — 29. januar 2016, 16:27

Jeg har en teori om, at den "parasit" som scalarer angiveligt skulle kunne give discus, intet har med scalarerne at gøre. Da folk begyndte at sige, at scalarer smitter discus, var dengang man fodrede meget med levende tubifix. Og tubifix er berygtet for at indeholde indvoldsorm, da det er en kloakorm.

Svend Erik — 29. januar 2016, 17:50

Og en ting mere Carsten

Hvis der har været noget om snakken for mange år siden, Hvis vi kigger på de akvarieavlede fisk så burde alle eventueelle parasitter være godt ude af systemet. Og de nye VF så er håndteringen meget bedre end for 50 år siden da myten opstod

jacob — 29. januar 2016, 18:00

Så en spinkel konklusion er at den omtalte parasit bare er en myte ?

Bruger #669501 — 29. januar 2016, 18:27

Det afhænger måske også af hvordan man holder henholdsvis scalare og discus?

Synes at have læst at nogle discus fodres 6-8 gange om dagen. Bliver en scalare ikke grotesk stor af sådan en kost plan?

Bruger #381101 — 29. januar 2016, 18:36

[citat]
Synes at have læst at nogle discus fodres 6-8 gange om dagen. Bliver en scalare ikke grotesk stor af sådan en kost plan? [/citat]
Alt for mange overfodrer deres fisk, fordi de ikke har sat sig ind i fiskenes ernæring, biologi og livscyklus. Jeg har haft mange diskutioner med discusfolk igennem årene.

Bruger #669501 — 29. januar 2016, 19:16

Jeg tænker også mit. Men lad os for guds skyld undgå den diskussion:D

Micchr — 30. januar 2016, 02:15

Altså her i stuen bor discus og scalare sammen, og det er uden at nogen bliver snydt for mad.
Så tænker (forhåbentlig uden at træde på for mange tæer) at visse myter er til for at blive glemt 👍

Vi har sågar en discus der svømmer i flok med scalarene i stedet for sine egne 👍

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 07:46

#8 var det jeres discus eller scalare der lagde æg i deres fælles akvarie?

Micchr — 30. januar 2016, 08:06

Det er vores discus der lægger æg.. Scalarene er ikke kommet så langt endnu 👍

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 08:18

Det kunne være et tegn på at de går godt sammen?

lars8000 — 30. januar 2016, 09:07

Når herren her (Simon Forkel) fra Tyskland, en verdens anerkendt skalare opdrætter sætter discus sammen med skalare, er det nok fordi det er ok 🙂

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Pv_ry4_aDSw

Bruger #937779 — 30. januar 2016, 10:11

Ja det er en rimelig betragtning, når hr Forkel gør det så nok ok. På den anden side kan han noget med scalare som få andre kan, så det kunne også være noget han kn fordi han er den han er:)
Hvordan hår det med dine scalare Lars?

Micchr — 30. januar 2016, 10:29

Altså mit ikke 100 % trænede øje synes at alt ser fint ud, og det har det gjort fra dag et 👍

lars8000 — 30. januar 2016, 10:34

@ Kristian,

Her går det bare super godt med skalare manacapuru ungerne ( fra Simon Forkel), de æder mig sku snart ud af huset he he

Bruger #937779 — 30. januar 2016, 10:35

@ Lars, skal vi ikke se nogle billeder af dem?

lars8000 — 30. januar 2016, 11:04

#16,
jo jeg arbejder på det...men de vokser virkelig flot, de får også meget og varieret foder, og store vandskifte, går på 28 gr, i 325l med et 250l biofilter og uv...😎

BS — 30. januar 2016, 12:56

Jeg har også haft scalarer og Discus sammen i mange år uden problemer.


Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 18:38

Og så forholder vi os til #1.

Og ikke en ski* andet.👍

Svend Erik — 30. januar 2016, 18:39

Hvorfor må der ikke linkes til den tråd om samme emne som er oprettet dagen før denne tråd

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 18:42

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1656565

Det må der selvfølgelig gerne svend erik:)

Svend Erik — 30. januar 2016, 18:44

Hvorfor er indlægget så slettet tror det er et af de første af dem er slettet, der var intet kritisk i det indlæg.

Svend Erik — 30. januar 2016, 18:54

#53 Det var også min tanke. Og har ingen ide om at gøre mere ud af det


Men det ser ud til at discus og scalare går fint sammen.

Bruger #381101 — 30. januar 2016, 18:55

Konceptet med Mythbuster trådene er, at de adskiller sig fra de andre tråde, ved at være mere som en artikel, men hvor erfaringer og observationer kommer fra flere forskellige brugere. En artikel det bliver bygget videre på, og sikkert også ude i fremtiden. I sådanne tråde bør man selvfølgelig holde sig til emnet, da alt andet vil mudre tingene til og gøre trådene for lange, så ingen gider at læse dem.

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 18:56

Så er link tilbage og alt er godt.

Svend Erik — 30. januar 2016, 20:06

[citat]Konceptet med Mythbuster trådene er, at de adskiller sig fra de andre tråde, ved at være mere som en artikel, men hvor erfaringer og observationer kommer fra flere forskellige brugere. En artikel det bliver bygget videre på, og sikkert også ude i fremtiden. I sådanne tråde bør man selvfølgelig holde sig til emnet, da alt andet vil mudre tingene til og gøre trådene for lange, så ingen gider at læse dem.[/citat]

Jeg er godt klar over konceptet med mythbusters, men det ændrer ikke ved at man kan enten bruge den oprindelige tråd og opgradere den til mythbuster, eller linke til den når man opretter en mytbustertrtåd

Bruger #669501 — 30. januar 2016, 20:14

Det bedste ved disse mythbuster tråde er at man kan linke til dem i fremtiden. Især når det llader til at alle er enige i dette tilfælde.

Svend erik ved en masse om scalare ved jeg. Så hvis han siger det er ok, så tror jeg på det..

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 13:06

Hvilken temperatur ville i anbefale til discus og scalare?

lars8000 — 31. januar 2016, 13:26

Jeg holder min flok (20 "manacapuru"unger) på 28gr. de skulle jo vokse bedre på lidt varmere vand, de stortrives og æder meget mange gang hver dag.

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 13:28

Så omkring 28 grader. Det er vel også ok for discus' vedkommende?

nyberg — 31. januar 2016, 13:47

Jeg har også af et par gange holdt discus og scalarer sammen. Jeg har aldrig forstået, hvad det er for en sygdom, som skulle kunne true discusfiskene. Måske er der bare tænkt sygdomme generelt?

I min optik kan en discusfisk ligevel være bærer af dygdomme, hvorfor man kan stille spørgsmålet om man kan holde to discusfisk sammen uden, at risikere at den ene smitter den anden?

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 13:59

Vi kan måske prøve at udvide emnet lidt? Så vi også kommer omkring planter. Bundlag. Andre fisk i akvariet etc..?

Tangamann — 31. januar 2016, 14:18

Hvorfor ikke også til om det kal vær blødt eller alm vand de skal holde i ? og om de skal fodres med oksehjerte eller ej nu der skal udvides i emnet ?

Micchr — 31. januar 2016, 14:38

Måske fordi emnet oksehjerte sjældent kam holdes i en ordenligt tone.
Så jeg stemmer for at det bliver udeladt!!

jacob — 31. januar 2016, 14:40

I går var det et problem for dig at emnet kom op igen ???!!! Og nu foreslår du selv et emne som også har været oppe før ? Jeg fatter intet af din opførsel her på siden.
Lad mig høre hvad du ha bidraget med i tidens løb ? Hvor mange artsbeskrivelser har du lavet ? Artikler ? Gode svar? Kom med det !

Jeg synes det er enormt sørgeligt at der nogle brugere som bremser enhver form for nye initiativer her på siden ! Det er sket flere gange nu. Hvad er i så bange for ? Frygter i noget ? Bidrag dog istedet med gode svar eller lad være med at deltage.

Jeg synes jeres opførsel er en skændsel for siden. Jeg har bedt Ken og Kviller om at blive slettet for at blive fri for jeres evige negativitet. I går blev der ryddet op i tråden, og vi kunne så starte forfra. Men ak ja så kommer der igen et håbløst indlæg. Hvad vil du dog opnå ? Du har jo før beskyldt mig og Ken for at ødelægge siden, kom bare med det igen ? Eller har du selv nogle ideer til at forbedre siden ??

Bruger #381101 — 31. januar 2016, 14:42

Mythbuster spørgsmålet går på, om scalarer og discus kan gå sammen. Så vi skal nok holde os lige til det spørgsmål, for ikke at mudre tråden til og gøre den længere end nødvendigt.

jacob — 31. januar 2016, 14:50

#67 Lige præcis ! Selvfølgelig er det ok at skrive noget antallet af de 2 arter, alder, kønsfordeling, alder, ynglepar, indretning af akvariet, andre fisk, størrelse på akvariet osv osv.

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 14:57

Det er måske også bedst at holde sig til det.

Jeg tænkte bare at der ofte spørges til hvilke dit og dat fisk sammen med enten scalare eller discus. Jeg tænkte bare at de der måske var gode med discus ikke nødvendigvis også var gode med store scalare.

jacob — 31. januar 2016, 15:00

I øvrigt er det nok en anelse svært at finde et mythbuster emne som ikke har været oppe før ? 🙂 de 2 andre tråde jeg har oprettet er jo også klassiske emner. Har flere gange skrevet at jeg gerne modtog forslag til emner, men aldrig modtaget nogen forslag...synes dem som har været negative skulle se at komme ind i kampen og komme med nogle gode forslag !

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 15:05

Det er jo også oplagt at linke til de forskellige mythbuster tråde, når emnet kommer op næste gang.

jacob — 31. januar 2016, 15:09

Jeg kommer ikke med flere mythbuster tråde ! Der må være et par stykker derude som er kloge nok til at vælge det næste emne....

jacob — 31. januar 2016, 15:19

Yeah så har jeg minsandten modtaget et forslag til en ny mythbuster tråd 🙂 tak for det. Jeg sender fluks forslaget videre til Ken, da jeg forventer at blive slettet snarest.

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 15:20

Jeg gentager. Jeg sletter dig ikke.

Bruger #381101 — 31. januar 2016, 17:50

[citat]Ja der er Masser Mythbuster: emner inde for Tanga verdenen (Y) men der bliver de for jeg gider ikke lave dem da jeg Syntes det er noget pjat.. Mythbuster: Hvorfor ? til hvilken nytte Mythbuster: [/citat]
Så kom skelettet ud af skabet. Der er grunden til at du brokker dig, og endda fra din egen mund.

DU synes det er noget pjat og så skal det hagles ned. .

DU brokker dig fordi det er nyt og DU ikke gider det.

Det er jo patetisk

Hugo — 31. januar 2016, 18:01

Brian er altid utilfreds med et eller andet, og det er nok nr. 20 profil ca. Man lader sig slette når man er tøsesur og opretter en ny profil 😀

Bruger #669501 — 31. januar 2016, 18:05

Tilbage på sporet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.