Kvartsand som bundlag

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mike89 — 10. december 2015, 12:56

Hej folkens.

Vi har sandblæst på jobbet, og har derfor en del sække med kvartssand i overskud, så ville egentlig bare høre om der er nogen der har erfaringer med Weber kvartssand i akvarier? vil jo ikke tage livet af alle mine cichlider.

Bruger #381101 — 10. december 2015, 12:58

Det er nøjagtig det samme som flodsand og cichlidesand. Så ingen problem i at bruge det til akvarier. Jeg bruger selv kvartssand i mine akvarier.

Mike89 — 10. december 2015, 13:03

[citat]Det er nøjagtig det samme som flodsand og cichlidesand. Så ingen problem i at bruge det til akvarier. Jeg bruger selv kvartssand i mine akvarier.[/citat]

Super, tak for hjælpen 😀

McWearq — 10. december 2015, 13:57

Ja, det kan du sagtens. Jeg bruger selv det billige fra Harald Nyborg uden problemer. Husk at skylle godt inden brug.

nyberg — 10. december 2015, 18:00

Det, der normalt går under betegnelsen cichlidesand, vil jeg mene normalt er mere hvidt. Blot en detalje og har ikke noget med det viste kvartssand anvendelighed at gøre.

langebæk — 10. december 2015, 19:10

til planter er den der 0,3-1,00 lidt for fin det pakker sig for nemt men hvis du smider et par håndfuld 25-32mm med ned i baljen går det udemærkede:) jeg har selv sandblæser sand i alle mine baljer den der hedder 0,7-1.3 sammen med en del 32 mm sten det ser mere natur tro ud

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.