Lille tømme og fylde pumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

tjoergensen — 24. oktober 2015, 22:14

Er der nogen der har link, erfaringer etc. med små pumpe til fyldning og tømning af mindre akv.
Jeg tænkte om der ikke er nogen der har lavet små pumper til fyldning og tømning af mindre opdræts akv. I str. 10-30 ltr. Jeg har en del små akv. Hvoraf en del kan være svært at komme til at fylde og tømme. Så jeg tænkte om der ikke var nogle der har lavet nogle små pumper på 5 -220 V som kan lave ansuge og løfte ca ½ - 1 meter

ThomasBallerup — 24. oktober 2015, 23:53

Man bruger ikke pumper, til at skifte vand i opdræts akvarier,
Det "normale" er at lave hul til overløb, og automatisk (og meget langsomt) fylde nyt rent vand på,
dette trick virker på også på kæmpe store akvarier, keep it simple, som man siger :-)

langebæk — 25. oktober 2015, 13:20

Har kun brugt pumpe da min yngle reol var i en kælder uden kloak og derfor blev vandet pumpede op i gården, med en havedams pumpe 6000 L/T
Pt bruge jeg hævert princippet med en 3/4" slange det går pænt stærkt

Zeigermann — 31. oktober 2015, 15:48

Du bruger simpelthen blot et stykke slange til at suge vand ud i en spand ved aftapning af vand fra akvariet,
det er jo ikke de store mængder vi her taler om.

Derefter tilfører du blot rent vand til akvariet ved stille og roligt at hælde samme mængde i.
Er det meget små akvarier kan jobbet også klares ved at bruge en kop, eller litermål, begge veje.

Mange bruger ikke at have andet end vand i deres opdrætsakvarier, og derved er det let at se, at man ikke får yngel med, når man suger vand ud af akvariet, men man kan derimod få renset bunden for affald på samme tid.

scn — 31. oktober 2015, 19:15

#4
En stump filtermåtte med en slids i, til at stoppe enden af slangen der skal i akvariet forhindre at man fanger unger. Den er dig ikke effektiv som støvsuger, hvis man vil det.

verup — 5. november 2015, 09:32

Hvis du skal bruge en pumpe, så er tunze mini et rigtig godt bud, ellers laver både hydor og newjet nogle udemærkede små pumper

Bruger #669501 — 5. november 2015, 17:23

http://shop.malawi-amager.dk/epages/Malawi_Amager_7941183.mobile/da_DK/?ObjectID=598209&ViewAction=ViewProduct

Den der er rigtig god. Det er prisen også😉

Svend Erik — 5. november 2015, 22:52

Eheim compact den lille 150-300 vand i timen 5 w og passer til alm haveslange

Bruger #669501 — 6. november 2015, 05:44

Det er den jeg linker til i #7:)

verup — 6. november 2015, 09:32

og praktisk talt det samme som tunze mini;)😀 150-300L/t 5 W

http://www.decocean.dk/da/shop/p/1361

tjoergensen — 6. november 2015, 12:09

Tak for alle svare - Perfekt. 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.