armatur til juwel trigon

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

mixer — 16. oktober 2015, 13:30

Hej.

Armaturet på vore gamle juwel trigon er tilsyneladende gået i stykker og jeg overvejer nu: 1 at skrotte akvariet og finde noget helt andet 2. Reparere det gamle. Eller 3. købe et nyt armatur.

Hælder mest til 2 eller 3, men mht, at reparere det, så ser det ikke lige umiddelbart ud til at det var tanken med det armatur og mht at købe nyt armatur, der er jeg lidt forvirret, for er der kun et i de nye modeller???
- Der er jo to i mit ( 2x 30w og 2x 15? w), men akvariet er da også mindst 10 år gammelt, så der er vel sket noget nyt siden da?

brib — 16. oktober 2015, 14:14

Så vidt jeg husker er selve armaturkasserne plastiksvejset , og man skal virkelig have en meget stor tålmodighed og erfaring for at reparere dem .

Alternativet ( et ud af flere ) Skær dækspladerne af med en nedstrygerklinge og sæt LED skinner på pladerne - Det er den hurtigste og billigste løsning.

2: Få lavet dæksglas og læg almindelige armaturer på.

3 : Find et firma der har et restlager af lampen ( armaturene )

mixer — 16. oktober 2015, 15:38

Ja, de er plastiksvejsede, så det er nok ret håbløst at begynde at pille ved dem.

Det har slet ikke strejfet mig, at sætte en anden lyskilde på, så jeg er lidt blank på området, men ved du hvilke led skinner, der er anvendelige til akvarier?

brib — 16. oktober 2015, 17:46

#3: Ham her er drønskrap til LED løsninger og er yderst fair med både priser og rådgivning.

http://www.outlight.dk/shop/cms-forside.html

Hugo — 17. oktober 2015, 14:12

Det må være noget lignende denne du mangler
http://www.minizoo.dk/p/AkvarieudstyrdkHjørneT5lampetil170liter#CID=960

styker — 17. oktober 2015, 19:02

De er ikke billige, men det er vel meget rimeligt når der følger nye rør med i prisen.
Du skal bruge 2x24w og 2x45w iflg listen til trigon 390, og ja ændringen er vel at det er mere effektive T5 rør.
http://www.aquaristic.net/Aquarien-Beleuchtung/Leuchtstoffroehren-Aquariumbeleuchtung/Leuchtbalken-T5/Juwel-High-Lite-Einsatzleuchten.html

Hugo — 17. oktober 2015, 22:24

Det vil nok koste det samme ja..................men være lavet af plastik

mixer — 17. oktober 2015, 22:54

jeg lurer lidt på om denne svarer til det gamle http://www.akvariebutikken.dk/product/high-lite-t5-light-unit-2x45-watt-100-cm-2887/
men styrken er ikke den samme

Hugo — 18. oktober 2015, 00:52

T8 30W rør er 90 cm, den du linker til er 100cm.

den her er 92cm
http://www.akvariebutikken.dk/product/high-lite-t5-light-unit-2x35-watt-92-cm-2886/

brib — 18. oktober 2015, 09:23

[citat]T8 30W rør er 90 cm, den du linker til er 100cm.

den her er 92cm
http://www.akvariebutikken.dk/product/high-lite-t5-light-unit-2x35-watt-92-cm-2886/[/citat]

Juwel akvarier er utroligt flotte ( min egen personlige mening ) - Men deres armaturer er noget frygteligt Lor*

Det er meget kostbart at købe originale dele når armaturene går døde . Så tag "tyren ved hornene" og lav en alternativ løsning som nævnt i #2.

Skæbnen har villet at jeg fået et Juwel Rio ind til Rep. Nu kan jeg jo passende vise hvordan alternativet kan laves .

Hugo — 18. oktober 2015, 09:39

800 for et doppeltrørs sæt er vel ikke anderledes end andre fabrikater. Og en rigtig god løsning, hvis man ikke har den lille håndværker examen.


Jeg vælger selv billigere løsninger , fordi jeg kan det ved du også godt brib

styker — 18. oktober 2015, 12:21

[citat]jeg lurer lidt på om denne svarer til det gamle http://www.akvariebutikken.dk/product/high-lite-t5-light-unit-2x45-watt-100-cm-2887/
men styrken er ikke den samme[/citat]

Det er fordi T5 rør er på flere watt end de gamle T8 i samme længde, men kig nu på det link jeg har lagt ind der er en liste over hvilke armaturer der passer til de forskellige juwel akvarier.
http://www.aquaristic.net/Aquarien-Beleuchtung/Leuchtstoffroehren-Aquariumbeleuchtung/Leuchtbalken-T5/Juwel-High-Lite-Einsatzleuchte-55-cm-2x-24-Watt-55-cm-2x-24-Watt.html
Og du kan roligt handle der, jeg har gjort det en del gange og varerne kommer hurtigt hvis de er på lager og fragten er jo kun 8 euro op til 31,5kg.
Så der er mange penge at spare ifht DK

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.