hvor mange unger?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
BettaEinstein — 6. maj 2015, 09:40
jeg kommer til at få unger fra 3 sorte mollyer, 3 platyer, 6 gyppyer og 3 dværg tandkarper (obs det er antallet af mødre, ikke fædre)
hvor mange skal jeg regne med at have i yngleakvariet om måneden?
samtidigt komer der så RCS og CRS yngel deri og en hulens masse posthorn
akvariet er på 23L vil det blive for proppet?
jeg regner ikke med at sælge eller give fisk i babyalderen, men de skal nok helst sælges inden de bliver kønsmodne og videreproducerer 🙂
MrMads — 6. maj 2015, 11:28
Så hvis du regner det sammen kan det godt gå hen og blive flere hundrede stk.
I længden vil din balje blive for lille. *skeptisk* Da de fisk du har sagtens kan give et kuld om måneden eller hver 5,6 uge.
Men hvorfor ikke også købe et større et af slagsen? Jo mere plads jo hurtigere går det med de vokser. 😛
BettaEinstein — 6. maj 2015, 12:01
jeg kan evt. have nogen af ungerne fra guppyerne og dværg tandkarperne hos forældrene.
jeg regner med at bruge fødekasser så det er nemmere at flytte ungerne over i yngleakvariet.
skulle det blive kritisk så kan jeg måske når de er okay store flytte platyerne og mollyerne over til forældrene også men der går mange fisk
hvor mange skal jeg regne med fra hver? indtil videre skal de fleste med hjem i dag så de er alle førstegangsfødende når vi når dertil (de første 5 guppyer er allerede gravide)
MrMads — 6. maj 2015, 13:28
men i eftertiden kan du sagtens regne med fra 30 - 70 og måske mere. Det er svært og sige da ikke alle fisk jo giver lige meget hver gang. 😛
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.