filterløsning 62 lter akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

TorbenS — 1. september 2007, 22:41

Hvilken filter løsning ville I vælge til et 62 eller 85 liters akvarie til sneglehuslegere, N. multifasciatus.

Indvendigt indbygget i modul? I så fald hvilket og hvordan?

eller

udvendigt?

Mvh
Torben

stausholm — 1. september 2007, 22:45

jeg ville vælge en lille spand ala Eheim 2213 http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=752&sub=0&page=1
et modul eller filter svamp vil fylde for meget 😉

allan

TorbenS — 1. september 2007, 22:55

Ja jeg er også bange for at et modul fylder for meget, men er åben for forsag.

Jeg har pt. to akvarier der kører med Eheim 2213, men det er efter min mening en temmelig træls pumpe. Dels syntes jeg de har det med at "støje" (Min tetratech 1200 er mere støjsvag.) og dels syntes jeg de er trælse når de skal renses, både hvad angår til og afkobling af slanger og med hensyn til opstart efter rensning.

Mvh
Torben

brønderslev — 1. september 2007, 23:06

Hvad så med en lille Tetratec

Tetratecc EX 600 til kun kr. 450,-

Er til akvarier fra 60 til 120 liter

http://www.unimati.biz/product.asp?product=357&sub=13&page=1

Mvh
Henrik

TorbenS — 1. september 2007, 23:16

Tetra Ex 600 ex i kikkerten som sidste udvej hvis der ikke viser sig en genial løsing på den evindelige filter problematik. Er en Eheim 2222 et alternativ? Hvad ville I vælge?

Jeg har et 54 liter der kører med blå filtersvamp og drevet af luft. Et guppy akvarie kører uden filter af nogen art, et 128l kører med internt eheim filter, resten kører med spandpumper af forskelligt fabrikat.

Er der nogen alternative løsninger i forhold til spandpumper og blå filtersvamp?

Mvh
Torben

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.