Søger lidt info omkring salg

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

chri01f4 — 25. april 2015, 12:37

Hej eksperter

Jeg har efterhånden fået en hel del molly unger og de trives godt. Problemet er bare jeg ikke har plads til dem så snart de bliver lidt større. Mine spørgsmål er således:

1: Hvor store skal de være før det ville være passende at give dem nye ejer?

2: Kan jeg tillade mig at tage noget for dem? personligt er jeg mest interesseret i at de får et nyt hjem. Så frygter jeg ikke kan komme af med dem hvis jeg prissætter dem. Selv om det dog har kostet lidt i vand, el og varme at holde liv i dem.

Og lige et sidespørgsmål:

Er det muligt at sende fisk? har en masse flamingo kasser som kunne være oplagt at sende eller transportere dem i. Har i evt. nogen gode links med hensyn til at sende/transportere fisk.


😀

MVH Christian

scn — 25. april 2015, 13:01

#1
1. Jeg vil sige ca. 2cm vil være mindste størrelse, overvej eks. hvor små fisk du selv ville købe

2. Ja, du kan da godt tage lidt for dem. Prisen bør afspejle størrelsen på den, så små fisk meget små priser, lidt større fisk lidt højere pris. Kig evt. i køb/salg for at se hvad andre tager for deres fisk.

3. I praksis kan du ikke sende fisk. Det kræver et firma det er godkendt til transport af dyr, og det er postDK ikke. Du skal op i noget vognmads-haløj, og så bliver det dyrt.
Transport hvis det blot er køber der henter er som når du køber i en butik: En pose med rund bund (evt. en frysepost med tape der bøjer hjørnerne op) og så avispapir eller andet til at beskytte mod store temperaturændringer.

Zookeeper — 25. april 2015, 14:25

Jeg sælger min yngel (Ancistrus og guppy) i den lokale Petshop.
Så får jeg fisk og foder for mine fisk 👍

heidi48 — 26. april 2015, 05:18

Molly unger kan sagtens tåle at blive flyttet fra helt små, de klarer sig selv fra fødslen, så problemet er ikke der, men scn har sikkert ret i, at der ikke er så mange, der ville købe/overtage helt små unger.
Du skal ikke regne med at få noget særligt for dine mollyer, hvis du sælger dem, det svarer på ingen måde til udgiften vil at lade dem vokse op.
Jeg vil bestemt også anbefale dig at bytte dem hos din lokale dyrehandler, det får du med stor sandsynlighed mest ud af.

chri01f4 — 26. april 2015, 14:25

Hej alle

Tak for infor. Jeg vil prøve at kører ned og hører min lokale dyrehandel, hvad jeg evt. kan få i bytte. 👍

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.