Hjemmelavet foder til akvariefisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Ole H — 22. april 2015, 18:23

Jeg har taget en beslutning omkring foder til mine akvariefisk og den går ud på at lave fodret selv.

I den forbindelse kunne jeg godt tænke mig at høre hvilke erfaringer i har i denne forbindelse, opskrifter og i øvrigt tips til at lave større portioner til corydoras arterne.

Men lad os endelig lave tråden så bred som muligt, og bare kaste erfaringer og spændende sager i gryden, og se om ikke vi alle kan få gavn af denne tråd :-)

Glæder mig til jeres respons :-)

McWearq — 23. april 2015, 08:29

Hvis du vil have lidt gang i tråden, så kunne du jo evt. lægge ud med en opskrift selv, så skal du nok få reaktioner - det er vist et meget følelsesladet område 😀

Ole H — 23. april 2015, 14:19

Du har sikkert ret Michael, men jeg har ikke overhovedet noget der bare ligner en opskrift, desværre :-)

Men tænker at noget med hakkede ærter, gulerødder, kartofler og broccoli, synes jeg at have hørt om for år tilbage :-)

kejak — 23. april 2015, 14:48

Det kan da ikke være meget værd til coryer, de skal have noget protein, gerne animalsk.
Tror din "opskrift" vil være god til grøntspisende sugemaller.

kim m — 23. april 2015, 14:50

Hakkede regnorm er fine til Corydoras!

Metatron — 23. april 2015, 15:04

Jeg fandt engang en jeg havde god tillid til men kan se at jeg har mistet den formentlig i forbindelse med noget systemgendannelse. Jeg prøvede så at søge efter den her men opgav for der er ti sider her allerede. Så måske bliver det en meget lang tråd det her som ikke bliver lettere at hitte rede i end dem der er i forvejen.

Mvh

Metatron — 23. april 2015, 15:24

Kigger man lidt på antallet af akvariefiskearter og mulige kombinationer af forskellige arter i akvariet så bliver det vist helt uoverskuligt.
Men jeg vil da foreslå at vi laver en systematik. Hjemmelavet foder til #specifik fiskeart(er)# kunne overkriften være på det.

Ole H — 23. april 2015, 18:50

Metatron, det synes jeg lyder som en fantastisk ide :-)

gratis01 — 23. april 2015, 18:56

så kunne du jo evt. lægge ud med en opskrift

Ole H — 23. april 2015, 19:56

Jeg spørger jo fordi jeg intet viden har om emnet, og derfor søger jeg folk der har denne viden, så en opskrift har jeg ikke :-)

Metatron — 24. april 2015, 07:16

Det er en helt tilfældigt udvalgt opskrift som Grant Gussie skrev i 2008 men som jeg dog synes lyder god:

Hjemmelavet foder


Som jeg nævnte tidligere, bliver du måske træt af kun at fodre dine fisk med købt tørfoder. Eller du bliver utilfreds med prisen på de gode produkter,(for ja, man betaler en del for bekvemmeligheden) og er på udkig efter billigere alternativer.

Et billigere alternativ til tørfoder er hjemmelavet foder. Hvis du kan lide at stå i et køkken, kan det være sjovt, selvom jeg personlig synes at det kan være en ildelugtende oplevelse. Heldigvis er det let at lave foder selv, og man kan snildt lave så meget, at man har foder i fryseren til et halvt år. Man skal derfor ikke lave foder særlig ofte.

Før man prøver at lave foder selv, bør man anskaffe sig en god foodprocessor eller blender. Derefter kan man prøve at lave alle de opskrifter som man hører om. De fleste af disse opskrifter har et par ting tilfældes; nemlig at de oftest holdes sammen af gelatine(husblas) uden aroma og består af hele stykker fisk, plantemateriale og oksehjerte.




Min egen opskrift


Jeg blender et par multivitaminpiller(med vitamin C) til støv, og tilsætter derefter ca. ½ kg oksehjerte (det skal være den kødfulde del, uden fedt og sener). Derefter tilsætter jeg en håndfuld spinat uden stilke, en lille zucchini og et par rå gulerødder.


Hovedbestanddelen af mit hjemmelavede foder, er hele fisk. Oprindeligt brugte jeg de småfisk som bliver solgt som madding, men opdagede senere at min lokale orientalske butik havde et stort udvalg i frosne fisk og skaldyr. I dag køber jeg et kilo frossen Lodder, fordi at disse er fulde af næringsrigt rogn. Jeg køber også ½ kilo af noget kaldet ”Shrimp Fry”. Jeg er ikke helt sikker på hvad det er (en form for kril tror jeg), men det er meget billigere end at købe rigtige rejer, hvilket jeg ville være nødt til hvis dette dejlige produkt ikke fandtes. Jeg tilsætter også ½ kg. myggelarver og dafnier som jeg har fanget og frosset ned tidligere(se afsnittet om selv at fange foder senere i artiklen).


Alle ingredienserne(grønt og kød) skal blendes til at tyk ensartet masse, og derefter tilsættes en liter vand. Hele blandingen skal nu simre for at få blodet til at størkne. Derefter opløser jeg tre store pakker (36 plader) husblas uden aroma i en liter koldt vand og blander denne væske i blandingen(den skal køle lidt ned først). Blandingen skal nu have lov at størkne natten over i køleskabet. Næste dag deler jeg massen i portioner som indeholder foder til et par dage og fryser dem separat i små poser. Jeg har altid en pose i køleskabet som er tøet op, og som jeg fodre med. Mine cichlider og skildpadder er vilde med det, og det synker og sviner stort set ikke i vandet.

Om den er særligt god til Corydoras-arter vil jeg helt afholde mig fra at udtale mig om -jeg holder Mbuna som i øvrigt påstås at være veganere fordi de har et langt tarmsystem der eller kan opstå bakterier i. Imidlertid spiser de også mit animalske flagefoder.

Mvh

Metatron — 24. april 2015, 07:22

Men jeg vil da nævne at der på forsiden her er et søgefelt. Søger du på hjemmelavet foder dukker der ti sider op med adskillige links -der forestiller jeg mig at der må være meget inspiration at hente.

Mvh

ThomasBallerup — 24. april 2015, 10:49

at lave fodder selv kunne også omhandle at YNGLE det selv ?
Feks Artemia,
Der findes mange beskrivelser på hvordan man udklægger æg og bruger til små fisk.
MEN hvis man fodre sine ny udklækkede levende artemia op, feks med tørgær,
kan de bliver over 1 cm store, og de yngler vildt godt og let, dvs man bestemmer selv hvor tit man høster
og i hvilke størrelser man bruger til fodder, billigere og bedre fodder finder nok ikke ?
da det laver sig selv, en lille pose tørgær til 2 kr holder i flere uger.
hvis i vil vide mere, læs denne artikkel:
http://malawijan.dk/index.php/271874

i øvrigt så spiser selv store fisk med stor glæde også de helt små artemia unger :-)

Bruger #339463 — 24. april 2015, 11:45

[citat]Det kan da ikke være meget værd til coryer, de skal have noget protein, gerne animalsk.
Tror din "opskrift" vil være god til grøntspisende sugemaller.[/citat]
Det er sjov du siger det, det er netop også min holdning.
Jeg har dog oplevet noget sjovt tidligere i år. Jeg har i et par år haft et 720 liter akvarium med 5 stk. P. altum. Jeg havde ikke andre fisk i, og akvariet blev algebefængt. Der var et lag på de fleste trærødder. Det var ikke de flotte alger, mere et tæppeagtig lag. Jeg kunne selvfølgelig sætte sugemaller i akvariet, i håb om, at de ville klare problemet, men jeg skulle jo også passe på mine altum, så derfor havde de akvariet for dem selv. For et par måneder siden stod jeg så med 30-40 Corydoras sterbai, som jeg ikke rigtig vidste hvor jeg ville gøre af. Enden på plads problemet blev, at de kom ned til mine altum. Der gik 3-5 dage, så var alle alger væk, og det selv om jeg fodrede hver dag.
Jeg var meget overrasket over resultatet, som kun kunne skyldes at der var kommet Corydoras i akvariet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.