Filter stopper til igen og igen

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jens K — 10. marts 2015, 21:13

Hejsa,

Jeg har et 50 liters akvarium med en Eheim Biopower 160 intern pumpe. Jeg har 6 barber, en lille malle og en håndfuld rejer i akvariet. Akvariet har kørt i et halvt års tid og jeg skifter ca 25% af vandet om ugen. Kan det virkeligt passe at mit filter bliver så tilstoppet at der næsten ikke kan komme vand igennem efter 4-5 uger? Skal jeg bare leve med det eller hvad er de normale "begynderfejl" der kan udløse stoppet filter? Jeg synes jo selv at jeg har gjort akvariet en tjeneste ved at køre med så stort et filter i forhold til akvariet men er det forkert?

Lyngs — 10. marts 2015, 23:43

Op med pumpen og tag filtermedie beholderne af. Skyl dem godt under håndlunt vand til der kun kommer klart vand igennem.

Gør det ca. en gang om ugen, så får du en langt bedre vandkvalitet og undgår tilstopning.

Roland — 11. marts 2015, 06:24

Ja som "Lyngs" skriver så er det helt almindeligt.
Det er selvfølgelig lidt forskel på hvor længe det kan køre imellem hvert filterrens. Det er afhængigt af, hvilke fisk, hvor meget du fodrer og hvordan dine planter trives. Jeg har problemer med planterne, så planterester sætter sig hele tiden i filteret.
Er nu ikke sikker på, at jeg vil rense filter hver uge. Renser det når det "løber" langsomt.

Jawbreakingtrucker — 11. marts 2015, 09:13

Ja det er nok meget normalt.. Jeg har et par akvarier med den gamle model af biopower, renser filtret hver anden uge. -men lad være med at gør som Lyngs skriver, alm vand vasker de gode bakterier ud af filtermaterialet.
Når jeg skifter vand bruger jeg det gamle akvarievand til at vaske filtret i, på den måde beholder du det meste af bakteriemassen i filtret og derfor fungerer det bedre, nedbryder nitrit/nitrat osv.👍

Lyngs — 11. marts 2015, 12:59

[citat]Ja det er nok meget normalt.. Jeg har et par akvarier med den gamle model af biopower, renser filtret hver anden uge. -men lad være med at gør som Lyngs skriver, alm vand vasker de gode bakterier ud af filtermaterialet.
Når jeg skifter vand bruger jeg det gamle akvarievand til at vaske filtret i, på den måde beholder du det meste af bakteriemassen i filtret og derfor fungerer det bedre, nedbryder nitrit/nitrat osv.👍[/citat]

Det er en skrøne at akvarievand skulle have en "skånsom" effekt som rensevæske. Desuden er et filters primære opgave at opfange affaldsstoffer fra vandet mekanisk. Lader man det sidde i filteret så længe at bakterier kan nedbryde det, så siver det jo ud i vandet igen i form af næringsstoffer som giver ustabil vandkvalitet og grobund for alger.

Et mekanisk filter kan ikke være for rent!

Nullepigen — 11. marts 2015, 14:07

#5
så du mener man skal rense sit filter i vandhanevand?*uhh*

B_Bekker — 11. marts 2015, 14:52

Biopower 160 består af 3 dele. Et groft mekanisk forfilter (svamp), en midterdel med biokugler og en sidste del med et finere mekanisk filter (svamp).

Umiddelbart er det ikke forfilterets opgave at sørge for den biologisk del af processen, det burde biokuglerne håndtere.
Hvis der kun havde være tale om en filtersvamp, skal den klare begge process, både biologisk og mekansik rensning.

Jeg regner med at det er derfor #5 mener at filteret skal være rent.

Om der er øget effekt i at der både er biologisk rensning i svampene og biokuglerne, ved jeg ikke.

Jeg renser dog selv mit forfilter skånsomt i akvarievand, men det er muligt at jeg ville få et bedre resultat (længere mellem rensninger), ved at skylle det godt igennem under vandhanen.

Jawbreakingtrucker — 11. marts 2015, 16:38

[citat][citat]Ja det er nok meget normalt.. Jeg har et par akvarier med den gamle model af biopower, renser filtret hver anden uge. -men lad være med at gør som Lyngs skriver, alm vand vasker de gode bakterier ud af filtermaterialet.
Når jeg skifter vand bruger jeg det gamle akvarievand til at vaske filtret i, på den måde beholder du det meste af bakteriemassen i filtret og derfor fungerer det bedre, nedbryder nitrit/nitrat osv.👍[/citat]

Det er en skrøne at akvarievand skulle have en "skånsom" effekt som rensevæske. Desuden er et filters primære opgave at opfange affaldsstoffer fra vandet mekanisk. Lader man det sidde i filteret så længe at bakterier kan nedbryde det, så siver det jo ud i vandet igen i form af næringsstoffer som giver ustabil vandkvalitet og grobund for alger.

Et mekanisk filter kan ikke være for rent![/citat]

Jamen vi siger bare du har ret så!

Lyngs — 11. marts 2015, 16:39

[citat]#5
så du mener man skal rense sit filter i vandhanevand?*uhh*[/citat]

Du kan rense det i kildevand hvis du har lyst. 😉

Der er ikke nogen fordel i at bruge akvarievand frem for hanevand, rent biologisk. Med mindre man har meget varmt hanevand og kun bruger den varme hane, det kan måske få filtermediet til at smelte eller dræbe bakterierne i filteret.

Lyngs — 11. marts 2015, 16:50

[citat]Biopower 160 består af 3 dele. Et groft mekanisk forfilter (svamp), en midterdel med biokugler og en sidste del med et finere mekanisk filter (svamp).

Umiddelbart er det ikke forfilterets opgave at sørge for den biologisk del af processen, det burde biokuglerne håndtere.
Hvis der kun havde være tale om en filtersvamp, skal den klare begge process, både biologisk og mekansik rensning.

Jeg regner med at det er derfor #5 mener at filteret skal være rent.

Om der er øget effekt i at der både er biologisk rensning i svampene og biokuglerne, ved jeg ikke.

Jeg renser dog selv mit forfilter skånsomt i akvarievand, men det er muligt at jeg ville få et bedre resultat (længere mellem rensninger), ved at skylle det godt igennem under vandhanen.[/citat]

Biokuglerne bliver ikke "rene" lige meget hvor længe man skyller dem under hanen. De sunde bakterier der sidder på overfladen skal i høj grad nok blive siddende. Det samme gælder andet filtermedie, man kan ikke skylle det for meget, med mindre man bruger meget varmt vand. Selv om man skulle lykkedes med at fjerne en stor del af bakterierne, så formerer de sig hurtigt op igen.

Langt det største biologiske filter i et standard akvarie, er bundlaget. At producenterne putter biokugler i de små filtre er mere et smart salgs gimmick end det er effektiv filtrering. Effekten bliver bestemt ikke bedre af ikke at blive holdt rent, så der er max flow igennem.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.