Gubby hun med mundsvamp / aflives eller ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Aluush — 13. februar 2015, 21:26

Hej venner,
Havde en fuldvoksen gravid Guppyhun som fik slem mundsvamp, så den hverken kunne spise eller bevæge tungen og munden. Det endte med at jeg aflivede den, da den til sidst "flød" rundt i akvariet og kunne ikke rigtig svømme. Den havde omkring 70 døde unger i maven, som manglede deres "æggeblomme-mave-ting".
Dagen efter fik en mindre hun Guppy den samme sygdom(mundsvamp). Det så ikke lige så slemt ud, men der blev værrere med tiden. Jeg tilsatte en lille smule salt uden jod i akvariet, og fisken blev lidt mere livlig med tiden og kunne ånde lidt bedre. Den åbner og lukker ikke munden, men tungen og gællerne bevæger sig.






Skal den aflives med det samme eller kan den reddes med noget svamp forebyggende middel. (Har ikke noget endnu).
•••På forhånd tak!

Sølz — 14. februar 2015, 00:51

Hos mig ville den blive aflivet hurtigst muligt gr. smittefare. Alternativt isoleret/behandlet i et andet kar.
Nogen har god erfaring med eSHa200, men jeg har ikke oplevet en god effekt.

sira666 — 14. februar 2015, 00:56

jeg ville ikke aflive hende... kan klart anbefale dig at bruge Happy-life RioNequa 😛 jeg bruger det hver gang jeg opdager svamp og svampen forsvinder hver gang... hvis det er et slemt angreb bruger jeg dog også ellekogler og katapangblade ved siden af... 🙂 http://akvarieverden.dk/product_info.php?products_id=418

Aluush — 14. februar 2015, 02:12

Ahh ok. Tusind tak for hjælpen!!
Men ud fra billedet, kan I så konkludere at det helt sikkert er svamp? Eller kan det være odinium eller en anden form for sygdom? 😮

Eagleauster — 14. februar 2015, 08:18

Jeg tror altså også, jeg ville aflive hende. Det er slet ikke sjovt, men som Sølz skriver, er der risiko for, at dine øvrige fisk bliver smittet. 🙁 Hvis hun ikke kan åbne munden, må det jo også betyde, at hun ikke spiser, så selvom hun svømmer rundt, kan hun stadig have det dårligt.

Jeg har ikke selv haft brug for at medicinbehandle, men når jeg læser om andres oplevelser med det, lyder det som en meget omfattende proces, og ofte uden den ønskede effekt. Hvis du har rejer og snegle med dine guppyer, skal du være opmærksom på, at de ikke kan tåle eSHa 2000.

Håber, du får bugt med dit problem, inden du mister flere fisk.

Aluush — 14. februar 2015, 08:35

Jo tak, Eagleauster 😀
Jeg var desværre nødt til at aflive den til sidst, sådan er det. Køber man dyr for at passe på dem, er det ens eget ansvar at gøre det nødvendige, for at sikre sig det bedste for dem.
Anyways, efter lidt research har jeg kunne konkludere, at årsagen var at den blev forflyttet fra butikken og ned i mit akvarie, hvilket resulterede i at den fik svamp på munden pga. vandet.
Men kan nogle af jer erfarne akvarister kigge på mine billeder og bekræfte at det er svamp på munden? Ville bare lige høre jeres mening for at se om jeg har fat i noget :]
På forhånd Taak!

sira666 — 14. februar 2015, 11:28

har aldrig hørt om at svamp skulle smitte fra fisk til fisk?

sira666 — 14. februar 2015, 11:28

har aldrig hørt om at svamp skulle smitte fra fisk til fisk?

ThomasBallerup — 14. februar 2015, 11:33

#5 hvor for tror du at rejer og snegle ikke kan tåde esha 2000

ingen problemer her, det virker som mirakkel middel mod alt ondt, og skader ingen som helst

Aluush — 14. februar 2015, 13:53

Hej sira666(smukt navn!) 👍,
Svampeinfiktion kan sagtens smittes fra fisk til fisk, og det går enda hurtigt 😮

Eagleauster — 14. februar 2015, 15:09

#9 Har læst, at mange har oplevet massiv rejedød i forbindelse med brug af det produkt. Så derfor. 😉

sira666 — 15. februar 2015, 03:05

#10 jeg har haft en del svampeangreb i mine akvarier... nogen gange er det kommet af bid... et par gange er det kommet fra svamp i en hule... og nogle få gange pga vandkvaliteten... men jeg har aldrig nogensinde set at det har smittet andre fisk? 😀 eneste måde jeg har set fisk give det til andre fisk var ved at der gik svamp i et bid-sår... desværre er det også den hyppigste grund til svamp i mine akvarier *rødmer*

Aluush — 15. februar 2015, 16:03

#12 Ja, det gir god mening. Altså min erfaring med svamp, er at det ikke er en sygdom der smitter lynhurtigt fra fisk til fisk som andre sygdomme. Men det er stadig muligt at det smitter fra fisk til fisk, hvis fiskene med svamp bliver i akvariet uden behandling. Har også fundet ud af at svamp kan komme som mundfungus(mundsvamp), som ikke smitter lige så meget som svamp i sår eller på finner osv... Og så er det også nemt at forebygge svamp med noget medicin, bla. Det du nævner. 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.