Helt "ren" Gul Molly

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Mette/Korsør — 4. februar 2015, 08:10

Da mit nyerhvervet 54 l ikke er kommet op at stå endnu, har jeg haft rig mulighed for at læse, drømme og undersøge hvad der skal gå der i..
Jeg er blevet lidt forelsket i den Gule Molly.. Sådan en håndfuld ku jeg godt tænke mig.. Men jeg ønsker kun nogen HELT gule.. Vil det mon være muligt at finde sådan en flok? Jeg tænker at der jo er risiko for at en eller flere af dem allerede er gravide når jeg får dem, og har de gået med andre farver før vil det jo ende i en broget skare, som så igen får børn i alverdens farver.. Er det mon overhovedet muligt at finde en HELT REN flok? Kan man se på en gul Molly at den er "farve-ren"?
Eller er jeg bare nødt til at købe håndfuld gule og håbe på det bedste (for mig at se)?..

Bruger #669501 — 4. februar 2015, 08:21

Hej mette.
Jeg tror at du skal kigge lidt på det avls arbejde som guppy folk bruger.
Selv om du får en flok gule jomfru mollyer, så vil deres yngel over nogle generationer sikkert blive anderledes. Alene af den grund at det er en fremavlet variant.
Hvis du ikke kun yngler med de allerbedste og gule individer, så TROR jeg at de stille og roligt kommer i retning af en natur molly.
Hvis du derimod holder den gule kultur ved lige , og afskaffer alle de unger der ikke er citron gule. Så vil de forblive gule forevigt. Også selvom de skulle være gravide når du får dem:-)

Det er ihvertfald sådan jeg har forstået princippet i de ungefødende varianter. .

Mvh. Ken

Mette/Korsør — 4. februar 2015, 17:57

Ok tak.. Ja, det gir jo faktisk rigtig god mening.. Måske jeg skulle se at komme igang med at studere avl*blink*
Hmm, nej jeg må bare lede og søge videre efter nogen rigtig gule eksemplarer som jeg kan nyde at kigge på👍

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.