Eheim varmelegeme

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Paetch — 21. januar 2015, 17:05

Hej 🙂
Jeg har et Eheim Jåger varmelegeme men har ikke kassen mere og er kommet i tvivl om det SKAL stå lodret eller det gerne med stå lidt skråt og om det må komme helt under vand ??

Håber nogle kan hjælpe ?? 🙂

Mvh
Kenneth 🙂

sølvpil — 21. januar 2015, 17:19

Jeg har samme slags varmelegeme som dig, og her står det skrå og under vand.
Det er bla.a i mit stue akvarie og 2 andre akvarier, så herfra er det oki .

Paetch — 21. januar 2015, 17:36

Super .. Mange tak

scn — 21. januar 2015, 20:00

#1
Det afhænger af alderen.

JEg har et par lidt ældre varmelegemer hvor der er vist et interval hvor vandstanden skal være. Jeg har dog også et har af nyere dato, hvor der kun er en minimums vandstand, så de må være helt neddykkede. Så kig på dit varmelegeme, og se hvad der er vist.

Det her må være helt nedsænket:
http://1.bp.blogspot.com/-ewJxDdwaYuQ/UnpzBYxLEJI/AAAAAAAAB2s/VPq_LFzpfuw/s1600/DSC_0025.JPG

Principia — 25. januar 2015, 12:29

Det kommer også lidt an på placeringen af varmelegemet. De fleste er konstrueret så termostaten er i toppen, så det opvarmede vand stiger op, og får det til at slukke. Derfor kan der opstå temperaturforskelle i akvariet.
Hvis varmelegemet er placeret alene uden cirkulation, kan det med fordel placeres på skrå eller vandret, i bunden af akvariet. Kræver dog det kan være nedsænket.
Hvis man placerer det i forbindelse, med udløb fra en pumpe, så vandcirkulationen, transporterer det opvarmede vand væk fra termostaten, kan en lodret position være udmærket.
Det siger sig selv, at jo længere akvariet er i forhold til dybte, jo mere vil det være udtalt, med problemet.

En anden ting er, at det som sikkerhedsline, godt kan betale sig at køre med to mindre varmelegemer, i stedet for et stort. Dette skyldes, at hvis man er uheldig, går det i stykker mens termostaten er aktiveret, og man kommer hjem til kogte fisk. Ved at bruge to mindre som hver i sær, ikke at store nok, til at opvarme akvariet, slukker det ene ganske enkelt, men det andet ikke er stort nok i sig selv til opvarmningen.
Almindelige stavvarmere er i dag så billige, at merinvesteringen, godt kan betale sig for sikkerheden. Jeg ved ikke hvor udtalt det er længere med tekniksvigt. Men når man først har prøvet at være ærgerlig en gang, er det ikke noget man stræber efter at prøve igen.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.