Mangler fisk i øverste vandlag i 720 l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

etter — 10. september 2007, 13:09

Hej alle

Jeg har lavet et 720 liters Tanganyika selskabsakvarium. Det fungerer rigtig godt, men desværre er de øverste 25-30 cm næsten ikke i brug. Er der nogle erfaringer med fisk i toppen?

Der går pt sandsild, blue neon, gul Leleupi, Ornatus og multier. Plus lidt maller. Alle fisk er købt som yngel, derfor er de "kun" 4-7 cm. Dog er sildene lidt større. Hulelegerne er der 4 og 5 af, de andre cirka 10 stks, dog kun 6 sild da 4 desværre døde under transporten 🙁

mvh
Jesper

Fam.Krebs — 10. september 2007, 13:12

Da jeg havde fisk i mit 530L akvarie, havde jeg C. Leptosoma i toppen .. Hvad med evt en Tanganyika Killi?

farmland — 10. september 2007, 13:17

Tanganyika killi

farmland — 10. september 2007, 13:17

så ikke #2 ;-)

Fam.Krebs — 10. september 2007, 13:26

#4 bare åkaj ..
Eneste man skal overveje med Tanganyika Killi'er er, at de kan være svære at holde 🙁

Leif — 10. september 2007, 13:43

Går dine blue neon ikke højt i akvariet? De vil gerne have nogle huler og overhængende klippefremspring, så går de også gerne højt i akvariet. Mine gør i hvert fald.
Mvh Leif

kasa — 10. september 2007, 17:15

Klart Leptosoma

etter — 10. september 2007, 18:15

Har tænkt på Leptosoma, men jeg har hørt de godt kan gøre blue neon lidt sky.

#6 Tjae, jeg har ingen huler der går helt op til overfladen, men det kunne jeg jo overveje at lave. Mine holder sig mest til midten af akvariet, mest omkring en plante med stor blade der også giver den overhængende fornemmelse... Alle de fisk jeg købte af dig har det forøvrigt rigtig godt i deres nye omgivelser...

Vil lige læse lidt op på de Tanganyika Killi...

Leif — 10. september 2007, 20:40

#8: Dejligt at høre.
Jeg har ikke selv erfaringer med leptosomaer sammen med nigripinnis, men har hørt fra andre, at leptosomaerne vil dominere nigripinnis, så de ikke udfolder sig rigtigt. Det er en ret "blød" fisk, som let bliver skræmt.
Mvh Leif

Kasper Rossing — 11. september 2007, 08:39

Leptoer og blue neon på sammen tror jeg ikke på, derudover ved jeg fra en kammerat, at hans leptoer (jumbo) og leleupier sloges.
Kilien tror jeg er en rigtig god idé, men som sagt svær at holde. Jeg er selv på udkig efter den, så du må godt sige til, hvis du finder den til en rimelig pris (gerne ungfisk på 3-4 cm)

MVH

Kasper Rossing

Mr. jensen — 11. september 2007, 09:38

Har du ikke nogen billeder af din balje? 🙂 🙂

KimJ — 11. september 2007, 09:54

Det er ikke nødvendigvis nogen katastrofe at holde P. nigripinnis sammen med C. leptosoma. Jeg har selv holdt begge arter i et 720L, og det gik rimelig godt. Spørgsmålet er så om mam er tilfreds med "rimelig godt". Cyprichromis (i mit tilfælde Kitumba) er meget fremfusende, og laver en del ballade, som kan få P. nigripinnis til at trække sig mere tilbage, end de ellers ville gøre, og man får dermed ikke så megen glæde af dem, men der er trods alt, ikke tale om at de bliver jaget. Mine har i hvert fald stadig deres lange finnespidser. Jeg har alligevel valgt at separere de to arter, for muligvis at se mere adfærd hos nigripinnis, men hvis man vil gå på kompromis med dette, kan det godt lade sig gøre, især hvis man vælger varianter/arter der er mere fredelige end Kitumba (hvilket vil sige alle 8) ). Det var måske en ide at prøve med C. microlepidotus, som desværre er lidt vanskelige at få fat på? Ellers er de små C. leptosoma et godt bud.
Du bliver under alle omstændigheder mest tilfreds, hvis du lader dekorationen nå overfladen nogle steder, omend det ikke behøver at være i form af huler.
Mvh. Kim

etter — 11. september 2007, 10:10

#11
Ikke endnu. Mit kamara er desværre gået i stykker, men så snart jeg får købt et nyt skal der nok komme lidt billeder af baljen..

#12 Baggrunden er udformet som klipper, den går naturligvis helt op til toppen. . Desuden er der store huler på cirka 20-30 cm, som jeg håber de vil frekventere. :00|
Fiskene har også kun været i baljen en 3 uger, måske de lige skal falde lidt mere til. Tror lige jeg vil se tiden lidt an, men derfor kan man jo godt se lidt efter en af de små leptosomaarter 😉

Mvh
jesper

KimJ — 11. september 2007, 10:21

#13
Det er en god ide at vente. Det er trods alt et kompromis at sætte de to arter sammen, så hvis det kan undgåes, er det helt sikkert at foretrække. Blue neon er en af de allerflotteste Tanganyika, og fortjener at komme til sin ret, hvis det kan lade sig gøre.
Mvh. Kim

etter — 11. september 2007, 10:55

#14
Ja, det var også min tanke at Blue neon skulle være "hovedatraktionen" i akvariet. Jeg har 15 stks i varierende størelse. Tror jeg vil se tiden lidt an..

jesper

kac — 11. september 2007, 13:32

#10 ikke for at værre træls, men fandt lige 3 stk killi for 100kr, tror oven i købet det er 1,2, hvor svineheldig har man lov at værre :e

kamel import dk — 11. september 2007, 14:10

Glæd dig til dem - det er en kanon fisk - og slet ikke så svær at holde som man hører.

Anne

kac — 11. september 2007, 14:22

#17 ved det godt havde 3,2 i forvejen, vil dog sige at mine først er begyndt at se ordentlige ud efter jeg begyndte at fodre 4-5 gange om dagen :-)



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.