Cichlider til selskabsakvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

xxxxx — 18. januar 2015, 13:24

Hej

Kunne godt tænke mig et par af en lidt større art fisk på et tidspunkt, det vil sige mellem 10-16 centimeter som der kan gå i mit selskabsakvarie der bla. har nogen planter som jeg helst ikke vil have rykket op hele tiden. Af fisk er de mindste jeg har kilepletbarber og dværgsugemaller, som jeg helst ikke vil have ædt.

Ud fra hvad jeg har set på nettet virker Herotilapia multispinosa (regnbuecichlide), Ægyptisk mundruger eller horichthys meeki (rødstrubet cichlide) som de mest interessante valg - er der nogen der har erfaringer med disse i et selskabsakvarie? Eller en anden mellemstor fisk de har gode erfaringer med? Akvariets størrelse er 325 liter, dog hvor en 3D baggrund tager noget af dybden. Ved selvfølgelig godt at temperament er forskelligt fra fisk til fisk, kunne bare godt tænke mig nogen erfaringer fra folk. :-)

- Derudover, vil nogen af disse kunne gå sammen med RCS rejer uden at de alle bliver ædt? Hvad med Amano rejer?

heidi48 — 18. januar 2015, 13:46

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Nybegynder' til 'Akvariesiden.dk - Cichlider' af heidi48

Foslund — 18. januar 2015, 17:12

Hej, ja du kan have mange typer cichlider.

Du skal blot acceptere, at nogle gange flytter de planterne, hvis de ikke vil have dem der.

Thorichtys Meeki eller Heckelii eller nogle af de rolige typer af Geophagus (F.eks. Tapajos orange head), Saternoperca Leucosticta...
Disse har jeg med stor fornøjelse haft sammen med planter.
Dog ikke alle planter er lige egnet til et cichilde setup.

Søg og læs diverse artikler, der er rigtig mange derude

Bruger #642531 — 18. januar 2015, 18:28

nøglehuls ciklide!?
sommerfugls ciklide??

scn — 18. januar 2015, 18:33

Jeg har aldrig haft den, og den er lige i det mindste til hvad du nævner af størrelse, men der er et eller andet der tiltaler mig ved nøglehul cichliden (Cleithracara maronii) :
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=14151

xxxxx — 19. januar 2015, 11:48

Foslund, Har du også haft den sammen med mindre fisk? Tak for erfaringerne I forhold til planterne og temperament ihvertfald.😀

Nøglehuls cichlider har jeg aldrig været specialt imponeret af, Har allerede sommerfuglecichlide, kunne dog godt tænke mig en lige lidt større. 😛

nyberg — 19. januar 2015, 12:06

Geophagus sp. "Pindare" og G. parnaibae er to jordspisere, der skulle holde sig i moderate størrelser. Af andre jordspisere kan nævnes forskellige guianacara'ere.

Desuden er der Pt. scalare og flagscichlider af slægten Mesonauta.

Foslund — 19. januar 2015, 16:33

Ja store cichlider kan godt blandes med mindre fisk, dog ikke Rød Neon og lign. De bliver hapset stille og roligt ligesom den der kinesersang 😀

Men Blødende hjerte tetra, som har en størrelse på ca. en 5kr er perfekt stimefisk til de store cichlider.

G.Pindare de er en smuk variant, som jeg ikke har haft fornøjelsen af endnu 😛

ipsen — 19. januar 2015, 19:15

jeg har regnbue cichlider i mit selvskabsakv. og det går fint. og så med andre fisk

thorichtys ellioti har jeg også haft, det gik også fint (og er en virkelig flot fisk)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.