Malawi akvarie ris og ros

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

markusersej — 11. januar 2015, 21:19

Ris og ros af mit 160 l Malawi biotop

Bruger #669501 — 11. januar 2015, 21:28

Hej.
Det er da meget pænt:-)

Lidt meget småt måske?

Mvh. Ken

jacob — 11. januar 2015, 21:37

Malawi og corydoras, det er da vist en ret dårlig kombi...

markusersej — 11. januar 2015, 21:39

Det går nu meget godt de har godt med gemmesteder

jacob — 11. januar 2015, 21:49

Har aldrig hørt om nogen som har anbefalet den sammensætning, har du ? Hvor længe har de været i samme akvarie ?

Bruger #669501 — 11. januar 2015, 21:49

Det havde jeg slet ikke set!
Argh... det er vidst ikke rigtig godt.

markusersej — 12. januar 2015, 11:41

de anbefalede dem sammen i petworld

Bruger #669501 — 12. januar 2015, 11:47

Ja det skulle ikke overraske..
Men det er hverken godt med Malawi mbuna i 160liter, eller pansermaller og Malawi mbuna. ..
Giv det lidt tid. Så skal det helt sikkert blive klart. .
Jeg ville få de pansermaller væk, og kratigt overveje mbuna.


Mvh. Ken

jacob — 12. januar 2015, 11:59

#7 Sørg altid at få mest mulig info, ikke bare hos en dyrehandel. Kan se du faktisk har oprettet en tråd, hvor du søger hjælp til din Malawibalje, der kunne du have spurgt...istedet for at ende med en dårlig oplevelse... :-(

Muslingen82 — 12. januar 2015, 12:11

nydeligt...

dog er jeg osse med på den vogn med at mbuna holdes for sig selv, og ikke sammen med panser maller.

mbuna i 160L bliver ikke anbefalet på papir nogen steder, da man kikker på mindst 250L til disse fisk, jeg ser dog ikke noget problem i det og gør det selv MEN kun med opdræt!

dem du har nu... de gule golden spec bliver STORE, og vil ikke kunne forsvares at have deri når de rammer 10cm+, men er dog i den rolige ende.
de vandret stregede auratus er osse en stor fyr på 10cm+ og hvad jeg har erfaret er den hidsig.
den blå stribet er for udvisket til jeg kan se helt hvad det er, hvis det er en demasoni er den lille, men er ekstremt hidsig og kan ikke gå i 160L når de er fuldvoksen, hvis det er en anden stribet ting er sandsynligheden stor for at vi snakker fisk på +10cm når den er fuldvoksen, og kan ikke gå i 160L.

så igen, 160L er ok, hvis det er til mindre mbuna yngel, men når de bliver større og kønsmodne skal de videre, som jo er lidt øv da du så aldrig når at opleve fuld farve eller adfærd på den pågældende cichlide...

men fin balje ellers.

/Christian

ThomasBallerup — 12. januar 2015, 15:15

Der findes malle typer der virker fint i Malawi akvarier
men Pansermaller høre sten sikkert ikke til dem !!
De bliver spist i finnerne, et lille hak hver anden dag, og efter en md er deres finner så små at de ikke kan flytte sig
og bliver spist !!
En rigtig træls måde at dø på..
Sorry men dette er noget jeg VED !! satans også hvergang jeg kommer til at røbe egne fejl,
men hellere at andre undgår at gentage dem.

SteenB — 12. januar 2015, 15:27

Hej Markus

Tjah - vi må jo ikke så noget mindre pænt om div. forhandlere herinde, så det vil jeg afstå fra at gøre. Blot vil jeg sige at der - efter min mening - findes akvarieforhandler (den RIGTIGE af slagsen) hvor du vil kunne få en mere....hmmmm skal vi sige "nuanceret" rådgivning om sammensætning og størrelse af din balje end den du tilsyneladende har fået i Petworld.

Men bortset fra det, så vil jeg som de fleste her nok sige at baljen er liiiiiiige i underkanten af, hvad man kunne ønske, og da især hvis de blåstribede er Demasonier....for de er godt nok nogen arrige bæster! 😉

markusersej — 12. januar 2015, 15:33

okay tak for svarende

sh-manden — 12. januar 2015, 15:36

Jeg har 8 pansermaller gående i mit 720L med 80 malawier, det har de gjort nu i 5 mdr, uden problemer*blink*

ThomasBallerup — 12. januar 2015, 15:44

ret godt gået Søren, fedt det virker for dig,
men mine kobber pansermaller klarede den ikke så godt :-(
og jeg har endda kun de søde cichlider, ingen "rigtige" rov fisk..
Så derfor må mit råd være : lad være

markusersej — 12. januar 2015, 15:54

jeg harr haft pansermaller og Ancistrus dolichopterus sammen med min oscar cichlide og det gik fint

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.