Aggressiv Melanochromis johannii

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Troels Jensen — 13. september 2007, 19:28

Hej derude.
Jeg er ret ny indefor denne akvarieverden. Jeg anskaffede mig et 325 L akvarium, indrettede det med en masse sten, samt sand i bunden. Da jeg så skulle anskaffe min nogle fisk, bestemte jeg mig for malawicichlider, som jeg nu har købt. Jeg anskaffede mig 2.4 Golden Spec og 2.2 Melanochromis johannii. De to hanner er omtrendt lige store, den ene dog mere farvet end den anden. Problemet er, at den udfarvet han jagter den anden rundt i hele baljen, så han står ovre i den ene hjørne og gemmer sig. Jeg tænkte, at det måske kunne hjælpe, hvis jeg købte et par hunner mere, så det gjorde jeg. Efter nogle dage begyndte den orange farve at forsvinde på den ene fisk, som skulle være en hunfisk. Så det tyder på, at jeg har købt en han mere, så der nu er ialt 3.3 Melanochromis johannii. Kampen de to hanner imellem, som tidligere omtalt, er dog ikke stoppet. Er der noget derude, der har et forslag til hvad jeg kan gøre. Og hvad skal jeg gøre med den nye han, som fiskehandleren har givet mig. Så jeg gå over og slå i bordet og sige, at jeg vil have den byttet til en hun, som var meningen?
Håber virkelig at I kan hjælpe mig, da jeg ikke aner hvad jeg skal gøre

Mvh. Troels

piranha29 — 13. september 2007, 19:54

jep slå i bprdret og få den byttet til en hun. Og evt køb nogle flere hunner, det skulle gerne hjælpe på problemet.

mvh

Esben — 13. september 2007, 19:57

Jeg ville klart anskaffe mig et par hanner og nogle flere hunner. Det er en meget aggressiv fisk. Hvis du har 3-4 hanner, så har den dominerede han flere hanner at jagte, og så går det ikke så hårdt ud over en han. Hvis der ingen ekstra han var, ville han bare tæske løs på hunnerne.

mvh
Esben

piranha29 — 13. september 2007, 19:57

jeg har selv 3 hanner til 10 hunner. Så lidt flere hunner skal du have

Troels Jensen — 13. september 2007, 21:04

Er der nogen der ved, hvor man kan købe dem henne på Fyn?

Troels Jensen — 13. september 2007, 21:05

Altså nogle flere hunner? Jeg kunne forstille mig at diverse forhandlere helst ville sælgene fiskene i par.

Esben — 13. september 2007, 21:10

Hvad med inde hos Ib i Odense. Fyns Fugle og akvarium centrum mener jeg at butikken hedder 🙂

Troels Jensen — 13. september 2007, 21:13

hehe det er ham der har solge mig den 3. han, og så vidt jeg kunne se, så havde han ikke så mange hunner tilbage

Esben — 13. september 2007, 21:16

He he.ja, så ved jeg ikke hvem der skulle ligge inde med nogle 🙂

Poul E. — 13. september 2007, 21:41

Jeg har selv en trio (1.2) Johanni.....det kører rigtig godt. Det skal dog siges at akvariet er lidt større (660L)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.