opstart af nyt reje akvarie på 19L
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
skotten — 26. november 2014, 13:03
akvariet kommer til at køre uden pumpe og være oplyst med en 13-19v pære, på nuværende tidspunkt siger termometeret 24-27 grader
tænker at det skal have caridina i dem, siger dem fordi jeg nok udvider med flere lignende akvarier når jeg falder over en ny spændende variant... såsom blue tiger *rødmer*
tankerne er at bruge en af følgende planter
Lilaeopsis brasiliensis eller java/marino moss i bunden og så kigge på noget i stil med Riccia i små grupperinger ved ikke helt hvad jeg vil have i baggrunden endnu men det skal gerne være noget der giver lidt at klatre i uden at skulle beskæres hver anden uge.
nogen ideer?
kiff — 26. november 2014, 13:31
MSV — 26. november 2014, 13:37
I mit rejeakvarie har jeg flere planter, som ikke bliver så høje eller vokser enormt stærkt (jeg bruger ikke Co2).
F.eks. har jeg Lilaeopsis Brasiliensis, men den vokser næsten ikke, da den er meget krævende med lys og også gerne vil have Co2. Derimod har jeg weeping, flame, willow og spikey mos, som vokser rigtig pænt.
Jeg har også cryptocoryne flamingo, som ikke vokser hurtigt og forblive ret lav i forhold til andre cryptocyroner.
Pogostemon Erectus er rigtig fin, da en kan blive stor, men også vokser relativt langsomt. Og så synes jeg, at den er flot, da den minder lidt om en palme 🙂
En af planterne, som jeg har i forgrunden er Staurogyne Repens. Den forbliver lav og breder sig stille og roligt.
Til baggrunden vil jeg anbefale noget i retningen af Ludwigia Arcuata. Den vokser lidt hurtigere end de andre planter, som jeg har, men stadig langsom i forhold til mange andre stængelplanter. Og så bliver den mere og mere rust-farvet, jo tættere den kommer på lyset 🙂
Du kan eventuelt tage et kig på min profil. Det sidste billede på siden er fra mit rejeakvarie, som nu har kørt i knap 2 måneder.
MSV — 26. november 2014, 13:39
d9ha — 26. november 2014, 13:41
skotten — 26. november 2014, 14:02
jeg troede desuden at PH værdien ikke måtte komme under 7 som også står i den artikel jeg linker til her under.
http://www.planetinverts.com/Cardinal_Shrimp.html
havde ikke lige tænkt alt for meget over bundlaget, overvejede sort grus og nogle kalkholdige koral stykker/klipper til at øge hårdheden og behage øjet lidt.
har pt et lille filter der kører men havde håbet på at kunne skabe et stabilt nok akvarie til at tage det meste af affaldstofferne
skotten — 26. november 2014, 14:09
min tanke var at lime nogle aluminimum elementer fra køler bag på akvariet med kølepasta for at give det mere overlade som kunne komme af med varmen.
vi har normalt 20-22 grader der hjemme men pga lyset er temperaturen i vores lille akvarie lidt højere
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=15842
MSV — 26. november 2014, 14:27
Og ja, de skal helst have lidt mere basisk vand med en pH-værdi omkring 8. Så aktvit bundlag vil ikke være en god idé til dette.
Desværre er der ikke ret mange planter, som kan trives i så høje temperaturer, så et akvarie indrettet med hovedsageligt sten og rødder vil nok være det bedste setup til lige præcis denne reje.
Ud over dette, kræver de relativt blødt vand (der er stor forskel på hårdheden i vandet alt efter, hvor man bor) med en Gh på omkring 7 og en kH omkring 5.
skotten — 26. november 2014, 14:40
det er dog ikke de arter jeg vil have i reje akvariet.
hårdheden kan nok godt blive et problem, da vandet her har en hårdhed på 13-17dH, hvis vi koger vandet op burde vi kunne sænke den lidt og så måske tilføje noget regnvand... dog bor jeg i udkanten af Århus så der kan godt være lidt partikler i regnen
MSV — 26. november 2014, 15:22
Men du burde nok kunne bruge regnvandet.
scn — 26. november 2014, 17:16
Hvis vi snakker denne her: https://www.google.dk/images?q=caridina+dennerli så rammer du ca. 8000km ved siden af, den kommer fra øen Sulawesi i Indonesien.
Hjp — 26. november 2014, 17:38
Prøv blot at google planter til diskus.....
scn — 26. november 2014, 19:13
I stedet for at koge vandet, kunne du overveje at bruge oxal syre:
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/article/show/?ID=Bl%C3%B8dt_vand_gennem_oxalsyre
Jeg anvender en dunk på 20 liter, og regnede mig frem til at hvis min basis opløsning er lavet af 75 g oxal syre, og jeg tilsætter 1 dl af denne basis opløsning til 20liter vand, så sænker jeg hårdheden med 12 dH
Jeg sender det så gennem et kaffefilter (hævert princip med en alm. luftslange) for at fjerne bundfaldet, inden jeg bruger det i akvariet.
MSV — 26. november 2014, 22:46
Mig og geografi har vist aldrig været gode venner 😛
Men det var vist en af mine større fejltagelser. Du har helt ret 🙂
#12
Jeg kender kun til sværdplanter, som kan trives i de høje temperaturer, men jeg tvivler ikke på, at der også findes andre slags. Jeg har bare ikke set dem i handlen så tit - ud over sværdplanterne.
monjak2444 — 26. november 2014, 23:16
også bare hold temperatur 22-25 grader så skal nok gå.
skotten — 27. november 2014, 08:05
kæresten siger "køb" hver gang jeg viser hende en ny reje art som hun syntes er pæn men lige nu tror jeg ærligt talt at jeg personligt stadig er i planlægnings fasen for at sikre mig at de ikke lider overlast når de flytter ind. 😉
hun er blevet noget overrasket over hvor mange variationer der er og at de ikke alle ligner dem i køle disken 😀
skotten — 27. november 2014, 08:15
monjak2444 — 27. november 2014, 18:30
med gh+ mineral og en microsiemens måler 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.