Hvilken gubby syntes I er pænest ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

iboniko — 25. november 2014, 14:03

Jeg er fuldstændig grøn i det her univers.
Jeg er først lige startet op. Har kun haft fugle, så længe jeg kan huske.

Men hvilken af disse to er pænest?

eller denne

MSV — 25. november 2014, 14:47

Det kommer an på, hvad man går efter.
Den første hun har klart den flotteste haleform, da den vil resultere i yngel med meget trekantede haler.
Når det kommer til farve, er det også meget individuelt. Min yndlingsfarve er blå, så jeg kan godt lide farven på den nederste hun 😛

Begge hunner ser sunde og friske ud, så der skulle være noget problem i at få yngel fra dem begge 🙂

Sølz — 25. november 2014, 23:50

Farven på den røde er pænest - kropsfaconen på den blå er derimod pænest;)
Hvis jeg skulle vælge mellem disse 2 hunner, så tog jeg den blå gr. kropsfaconen

RiggWelter — 26. november 2014, 13:44

Der kan ikke svares på, hvilken som er pænest.

Men der kan svares på, hvilken, som JEG synes er flottest.

Jeg synes halefaconen på den første er mystisk, så jeg ville vælge nummer 2 (den blå), selv om, at der er mere knald på farverne på den første.

iboniko — 26. november 2014, 14:30

Nu går jeg ikke efter yngel (men de store hunner er nok med rovn) men hende den blå er bare fantastisk flot. Det ser ud som om det stråler fra de blå *rødmer* Syntes personligt, at de røde er mere kedelige..

heidi48 — 27. november 2014, 05:18

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Æglæggende tandkarper' til 'Akvariesiden.dk - Levendefødende tandkarper' af heidi48

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.