Spørgsmål vedr. Slørhaler ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Silden87 — 26. oktober 2014, 23:11

Hej håber i sidder inde med et par svar :-)

1. Hvad mener i er optimalt antal af slørhaler i et akvarie på 250 L ?

2. Hvilke planter er bedst til slørhaler ? ( nogen de ikke har lyst til at æde/ødelægge med det samme )

Andre gode råd vedr. Slørhaler modtages gerne da slørhaler er foreholdsvis nyt for mig :-)

ThomasBallerup — 26. oktober 2014, 23:25

du har set denne side ?
http://www.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=10818
den besvare dog ikke alle dine spørgsmål.

Dujo — 27. oktober 2014, 02:04

Første slørhale: 80 liter.
Efterfølgende: 40 liter.

250 - 80 = 170 liter.
170 - 40 - 40 - 40 - 40 = 10 liter.

Så reelt kan du have 1 + 4 slørhaler i et 250 liter. Men det gælder kun når de er små, som de vokser - kan man have færre.

I forhold til planter er anuabis og vandpest gode. Hvis du ønsker planter, kan flydeplanter være gode til at distrahere dine slørhaler fra at spise dine andre planter 🙂 Samt at have planter der vokser nemt og meget, så kan de spise dem mens resten af dine planter ikke blive rørt så meget.

Andre gode råd:
Se SolidGold på youtube - hun ved ca. alt om slørhaler.
Har selv en kanal på youtube kun om slørhaler. Black Gold hedder den 🙂
Læs på http://www.kokosgoldfish.invisionzone.com/forum/ - en masse folk der går meget op i slørhaler 🙂
Skær ned på dekorationerne. Ting hvor slørhalerne kan sidde fast eller komme til skade på - så gør de det.
Har du spørgsmål, skal du være velkommen til at skrive til mig 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.