Kampfisk, snegle og små fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Frederikkebb — 3. oktober 2014, 13:06
Så jeg gik ned i den nærmete fiskebutikken, og ville købe en ny kampfisk, og så en dræbersnegl, da der er kommet ekstremt mange snegle i mit akvarie.
Men det sagde han jeg ikke kunne, da det var min egen skyld sneglende var kommet fordi jeg over fodrede. Og da jeg så fortalt jeg ca havde 15-20 små fisk, ville han ikke sælge mig kampfisken da den ville blive stresset, eller spise de andre fisk i akvariet. Kan det virkelig passe?
Min gamle kampfisk har aldrig været aggressiv eller stresset over mine andre små fisk, da de netop er valgt for at kunne gå sammen med kampfisken?
Dog var der ikke lige så mange små fisk, da jeg købt min gamle kampfisk, der var omkring 6-12 små fisk, en malle og så kampfisken.
Hvad kan jeg gøre? Skal jeg skille mig af med en del af de små fisk? Eller er det lige meget? Og hvad med sneglende?
saads — 3. oktober 2014, 17:14
Sølz — 3. oktober 2014, 21:09
Frederikkebb — 4. oktober 2014, 10:44
Sølz — 4. oktober 2014, 19:04
Frederikkebb — 4. oktober 2014, 19:27
Eagleauster — 4. oktober 2014, 20:17
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.