Scalare eller Altum i 325 l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

petberg3h31 — 24. september 2007, 10:24

Jeg har spekuleret på at skaffe mig en flok Scalere eller Altum.

Hvad er den mest optimale indretning og besætning i et sådan akvarium på 250l hvor
Pterophyllum skal spille hovedrollen.

I akvariet har jeg besluttet der skal være en BTN Amazonas eller Woodrock (3 moduler) 100x50.

Kom med en masse ideer, og billeder af hvordan et Scalare Akvarium skal se ud.. 🙂

petberg3h31 — 24. september 2007, 10:25

Ja jeg glemte lige at rette overskriften...jeg mener 250 Liters... 😐

Peter B — 24. september 2007, 11:05

Først så glem alt om Altum i et250 L, det er ikke stort nok!
Hvis jeg skulle ha Scalarer i et 250 L, hvilket godt kan fungere ,ville jeg personligt ikke bruge vandplads på bagrunde/Moduler, men nøjes med en papirbaggrund.
Men, en sværdplante i midten til at dele akvariet, nogen rødder i siderne og Valsineria tykninger i siderne er ihvertfald et godt udgangspunkt.Så kan du jo selv suplere med mindre planter foran og andre i siderne.
Vh.
Peter

stausholm — 24. september 2007, 11:06

Altummen bliver for høj i et akvarie der kun er 50cm. høj. den kræver min. 60 i højden.
jeg ville vælge woodrock. dels fordi den er smallere og ikke fylder så meget, men osse fordi den ikke ses så tit 😉

allan

petberg3h31 — 24. september 2007, 19:45

Er der slet ingen der har billeder af deres akvarium med Pterophyllum som hovedperson.. ?+(

Der må da være nogen der holder akvarier med Pterophyllum og Amazonas som tema..

Patrick — 24. september 2007, 20:03

Der er lidt i denne tråd, men ellers kan søgefunktionen anbefales.

http://www.cichlids.dk/debat/vis/223287/

Mvh Patrick

Svend Erik — 24. september 2007, 20:04

Jeg har scalare i et 530 liters sammen med discus, sommerfugle og LDA 001, dog har jeg ikke et billede af hele akvariet.
Mit voksne par scalare vil jeg sætte spørgsmål ved om de kan trives i noget der er mindre end 55 - 60 cm i højden, hannen er over 25 cm høj så han fylder godt. (Altum er højere endnu)
Du kan få et par billeder af af begge fiskene

Mvh Svend Erik




Svend Erik — 24. september 2007, 20:05

Og et af hunnen



Svend Erik — 24. september 2007, 20:06

Jeg har også lidt unger efter dem endnu 🙂



petberg3h31 — 24. september 2007, 20:53

#7 Glimrende billeder.... 🙂

Som du beskriver er det nok det klogeste, at jeg min. bruger et 325l til mit Scalare projekt. Og ja det er nok korrekt at Altum bliver for høj.... :00|

Jeg har påtænkt at bruge en BTN Woodrock modul-bagrund og måske lidt bambus rør i den ene ende og lidt Vallisneria og Amazon Sværdplante som planter.

Mr. jensen — 24. september 2007, 22:24

Ville3 også foreslå en bambus tykning i den ene ende. Har engang læst noge med lakeret bambus skruet på en plast plade så alle pindene stikker op ad vandet. BAre skal hsuke at de ikke skal stå lige op i luften alle sammen.

man kunne så plante nogen vallisneria ind i mellem "sivene" har en ide om at fiskene ville synes om en lille sivskov at gemme sig lidt i.

Michael

KimJ — 25. september 2007, 07:01

Hvis det "kun" er P. scalare der er tale om, vil et 250L sagtens kunne gøre det. Der vil godt kunne være 2 par i akvariet, men et enkelt er nok at foretrække.
Mvh. Kim

Kasper Rossing — 25. september 2007, 15:59

Jeg havde i et par år to par Peru scalare i et 340 liters, og det gik fint 8akvariet er 50 cm højt). Den bliver dog rigtig stor. P. dumeleri (tror jeg den hedder) er en midre form af scalare og en rigtig sød een. jeg har set den vf i zoo zity. Køb en flok på en seks stykker.
Rødnæser er gode at have sammen med, gubbyer i overfladen (forderproducenter/underholdning), pansermaller på bunden og nogle sugemaller (undgå ancistrus, den kan være hård mod sværdplanter), så er du kørende.
evt også nogle apistogramme eller nanacare på bunden
MVH

kasper Rossing

Svend Erik — 25. september 2007, 21:38

#12
Jeg mener der er tilfælde hvor et standardakvarie på 250 liter er for lille, min han er over 25 cm høj så de 55 cm han har til rådighed i mit 530 liters syntes jeg endda er til den lille side.

Mvh Svend Erik

KimJ — 25. september 2007, 21:43

#14
De hører jo ikke til de livligste, og Scalarer er utroligt adaptive, hvilket også kan ses af de stærkt varierende biotoper de findes på i naturen. De viste fisk, er vokset op i et 250L, og har udviklet de flotteste finner jeg har set på nogen Scalare. Naturligvis ser det bedre ud i et stort akvarium, men jeg tror ikke fiskene behøver det.
Mvh. Kim



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.