Hjælp til behandling af trærod

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

benitez83 — 28. september 2014, 10:06

Hej!!

Jeg læste en guide til at bruge trærødder man finder i naturen, og smide dem i sit akvarie.

Nu har jeg fundet nogle ret fede, og store trærødder af en hård træsort. De er fundet i kanten af en mose og i en skov.

Jeg har skrabet det træ af, som så ud til at være lidt råddent.

Problemet er nu: Jeg har ikke en gryde der er i nærheden af den størrelse, det kræver at skulle koge så store rødder. Min ide var at fylde trillebøren med vand og lave et bål nedenunder.

Kan det metal (zink?, nikkel?) trillebøren er lavet af, afgive nogle giftstoffer til mine trærødder??

Eller har i andre forslag hvordan man kunne koge så store emner?

På forhånd tak 😀

MSV — 28. september 2014, 11:35

Først og fremmest tillykke med fundet af trærødderne 🙂

Du skal rense rødderne for den bark, som sidder på dem til at starte med. Det vil nemlig hurtigt gå i forrådnelse i akvariet.

For at koge dem kan du godt bruge trillebøren, men metallet KAN måske afgive nogle giftstoffer eller metaller til træet, som senere kan blive frigivet i akvariet. Det er lidt tricky, for jeg kender ikke lige til andre ting i en normal husholdning, som kan indeholde den samme volumen plus tåle de høje temperaturer. Og plastik er ligefrem kendt for at tåle ild særligt godt 😛

Jeg håber på, at der kommer nogle folk med erfaring omkring behandling af så store rødder på banen, for jeg har kun haft med rødder at gøre, som har været max en halv meter (og derfor kunne passe i køkkenvasken) 🙂

benitez83 — 28. september 2014, 12:43

ok tak for svaret..

Jeg ved at trillebøren er galvaniseret, så spørgsmålet er så om netop galvaniseret stål kan afgive skadelige stoffer til træet?? og senere hen skade fiskene...

Hvis der kunne være andre forslag til en metode at koge trærødderne (har ingen store støbejernsgryder) er jeg virkelig lutter øre 😀

Bruger #833639 — 14. marts 2015, 21:11

Lav et stort bål og hold et lille kostenst, så sikrer du dine rødder som skal tørrer sådn i passende afstend så de optager masser af varme frå bålet men ingeb ind eller for meget røg. Du kan også putte dem i vnen nogle dage på 80 ca. så vil rødderneværrer tørre og kan startes med at fyldens med rent vand, så i en sø eller ligene med rent vand synkes de i et net med sten til de er fyldt meed nu rent vand og vil fungere optilmalt i akvrier

Bruger #747381 — 15. marts 2015, 12:42

Brug en højtryksrenser, den fjerner alt løst materiale, og renser overfladen helt i bund. Så kan du smide den i en stor murebalje, og lade den ligge til den ikke længere flyder, gerne tynget ned af et par sten. Vandet skifter du engang imellem. Bliver den slimet og ulækker, så højtryksrenser den igen, og læg den tilbage i rent vand. Du kan nemt se om den bliver ved med at afgive noget til vandet. Er det kun farve, og kommer vandet ikke til at lugte dårligt, så er den klar.
En anden naturlig metode er at binde en snor og en stor sten i den, og så smide den ud i mosen igen. Efter et halvårs tid er den klar til rensning og brug.
Det største problem med rødder mener jeg er næringsstofferne i roden. De afgives til vandet og kan give voldsomt algevækst. Det har jeg selv oplevet. Jeg er ikke bange for smådyr og mikrober, de bliver ædt eller også kan de ikke overleve i akvariet. Mange naturrødder for en hvid mugagtig belægningen når de kommer i akvariet. Det er helt uskadeligt og Ancistrus mallerne elsker det.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.