Fritsvømmer sammensætning og indretning
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
2mas — 28. september 2007, 14:07
Jeg har besluttet mig for malawi fritsvømmere. Jeg mangler gode råd omkring antallet af fisk, indretningen samt hvilke arter jeg kan sætte sammen? Skal der lægges vægt på antallet af huler eller svømmeplads?
Kan jeg f.eks ha maller gående sammen med dem, eller skal jeg styr fri om visse mallearter?
Hvis der er nogen der har links til eksempler på rene fritsvømmer akvarier, må man gerne poste dem her 🙂
Jeg har postet samme tråd på Akvariesiden.dk med uden de store svar, så jeg prøver herinde 🙂
/2mas
Michael BD — 28. september 2007, 17:57
Min korte erfaring er at de fleste fritsvømmer og sandslid generelt går rimeligt godt sammen, normal uden de store promlemer.
Jeg har dog lige en dårlig erfaring. Hos mig gik Placidochromis sp. "electra blue" og Cyrtocara moorii rigtig dårligt sammen. Nu ved jeg godt at det er en sandsild, så hvis du tager det bogstaveligt at det kun er fritsvømmer du vil have komme du jo heller ikke ud for denne kombination :00| . Men det var som om at electra og delfinerne kæmpet om de samme pladser. I starten havde electrane overtaget men delfinerne vandt til sidst. De sloges ikke men tryggede hinanden. 🙁
Der er ingen tvivl om at du skal have nogle huler, men hvor mange kommer an på hvilke arter du vælger. Der er nok ikke anden at gøre end at studere artsbeskrivelserne på de fisk du nu kunne tænke dig og så bygge det op derfra.
Antal fisk, ja det kommer også an på hvilke arter du vælger.
Held og lykke med akvariet
Mvh.
Michael 🙂
2mas — 28. september 2007, 19:03
Tak for dine gode inputs. Dem vil jeg have i mente når jeg udvælger fisk. Mht. indretningen, så kunne jeg godt tænke mig at se nogle billeder af fritsvømmer akvarier. Dette er mest for inspiration og for at komme ind i det korrekte "design" af miljøet i sådan et akvarie.
ThomasP — 28. september 2007, 22:00
har dog pt et par trærødder og et par planter bare for lidt afveksling, men sandområder og et par store sten er vel det mest naturlige. 😉
ThomasP — 28. september 2007, 22:05
Men sådan her er min nuværende opsætning. 8)
Michael BD — 28. september 2007, 22:27
Jeg mener jeg har prøvet at lave mit 530L til fritsvømmer/sandsild har dog også venustus (rov) i det.
Jeg mener at du bør have nogle huler i begge ender også nogle der er åbne i bunden så de kan slippe ud i bunden når der er en han efter dem. Det giver meget svømmeplads midt i akvariet, hvor der er plads til at grave og svømme. Min erfaring er at hvis du har en han der laver rede laver den det ofte op af et eller anden og har du noget midt i akvariet kan du risikere at en han der er ude på sjov finer pladsen midt i akvariet attraktiv, men det resultat at den stort set overtager hele akvariet i denne periode.
Hvad arter angår, vil jeg råde dig til at gå på jagt i artsbeskrivelserne og så poste hvad du kunne tænke dig i denne tråd, så er jeg sikker på der vil komme nogle tilbagemeldinger. Når du blodt skriver fritsvømmer er det så bredt at man ikke ved hvad man skal svare, hvis du forstår. 😉
Jeg siger ikke at mit 530L akvarium er som det skal være, men for mig køre det rigtig godt og du kan se det her: http://www.cichlids.dk/akvarier/vis/2735/
Og ja, jeg har også maller i 3 stk. Synodontis njassae (Malawi Maller) jeg der også er mange der har alm. Sugemaller i deres Malawi akvarium.
Håbet det kan bruges til noget.
Mvh.
Michael 😀
2mas — 29. september 2007, 21:00
super nice balje du har der. Altid godt med inspiration 🙂
#6
Jeg har også gået med tanke om at lave svømmeplads i midten og sten i siderne. Men jeg er begyndt at hælde mere til sten i 1/3 af baljen, sand + 1 stor sten i de andre 2/3.
Jeg troede at der var en "kategorie" der hed fritsvømmere indenfor malawi. Altså fisk der primært leve på åbentvand og ikke har brug for mange huler.
Men jeg er forholdsvis grøn i akvaristiken, så bær over med jargonen 😉
Det lyder godt med mallerne. Jeg har en gibbi som står mig lidt nært 😀 den vil jeg godt have med over. Er njssae svære at få fat på? Synes nemlig ikke rigtigt at jeg har set nogen i de butikker jeg kommer i.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.