Hjælp til akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
YohjiB — 8. august 2014, 13:57
Jeg købte igår et startsæt med akvarie, filter, pumpe og lys, men jeg synes ikke rigtigt at jeg kan læse mig frem til hvor meget vand der skal i. Jeg har uploadet et par billeder. Jeg var selvfølgelig ikke opmærksom på hvor mange liter vand jeg hældte i, men fra den sorte kant og ned til vandet er der CA. 2cm.
Mit andet spørgsmål er om at akvariet kan holde til at stå som det gør, hvor hver ende stikker en smule ud fra bordet. Det stikker 3-4cm ud over hver kant. Jeg skal selvfølgelig have købt mig et større bord, me det bliver først i næste månede, så kan det godt holde til at stå sådan i en lille månedestid endnu ?
[img]http://billedeupload.dk/images/Jqfao.jpg[/img]
[img]http://billedeupload.dk/images/KrFu.jpg[/img]
[img]http://billedeupload.dk/images/O3ywD.jpg[/img]
Tak på forhånd:D
jery — 8. august 2014, 14:03
Kan ikke svare på bordudfordringen.
sowk — 8. august 2014, 14:10
Et andet alternativ vil være at fortrække, eksempelvis op på køkkendisken eller en kommode, lidt hip som hap hvad man placere den på. Men jeg ville fortrække at akvariet blev støttet ordentligt.
YohjiB — 8. august 2014, 14:18
Problemet er bare at jeg har ikke rigtigt andet at stille det på lige PT. så skal det stå på gulvet, men det synes jeg næsten er synd, da man så ikke kan se ordentlig ind i det.
Men måske en plade på bordet, der er på størrelse eller en smule større akvariet, ville være tilstrækkeligt større indtil næste måned?
Plaxxe — 8. august 2014, 14:47
mastermind — 8. august 2014, 15:21
MSV — 8. august 2014, 16:06
Men jeg er ret enig med #5 og #6 om, at du kunne vente med at starte det op indtil, du har et bord, som passer i størrelsen.
Bruger #228434 — 8. august 2014, 21:48
YohjiB — 9. august 2014, 17:03
ChristianMadsen, Ham gutten jeg snakkede med i butikken sagde at man skulle putte det hele i. Jeg synes også selv at der er meget, men jeg gør bare som jeg får af vide 🙂
Jeg har endnu et spørgsmål, og jeg synes at der er 10 forskellige svar på det spørgsmål. Hvor ofte skal man rense akvariet, altså filteret, og fylde nyt vand i, og hvordan er bedst ? Det er et 54L, som i jo sikkert kan se.
Jeg havde planer om at købe et par meter haveslange, og så bruge den til at slamsuge bunden, da jeg har læst lidt om at det var en god ide, men hvor ofte ?
Mht planterne, der skal vel egentlig ikke gøres så meget ved dem, andet end at trimme dem en gang imellem?.. Måske et dumt spørgsmål, men jeg vil hellere være på den sikre side.. Når jeg har kommet fisk i, vender de sig så til at der ser ud som der gør, eller kan man godt rykke rundt på planterne en gang imellem, og evt skifte dem ud, uden at de får stress eller noget?
Tak for jeres svar! 😀
MSV — 9. august 2014, 17:56
Prøv at google slamsuger til akvarie, og så kan du se, hvad jeg mener.
I et 54 liters vil jeg anbefale at skifte ca. 25% vand mindst 1 gang om ugen. Filteret kan du også rengøre en gang om ugen ved at knuge svampen et par gange i det vand, du tager fra ved vandskiftet. Den skal ikke være ren som sådan, men det er en god idé at få det værste snask væk.
Amro — 9. august 2014, 18:11
YohjiB — 10. august 2014, 18:03
Et sidste spørgsmål, og så er jeg færdig! Jeg har læst at det er en god ide at suge i pumpen lidt først for at få noget vand i, til at starte med. Men det er jo ikke lige sådan at få hovedet ned til pumpen, eller den anden ende af pumpen. Hvordan ser/ved man helt præcist at pumpen kører som den skal?
Amro, det er jeg glad for at høre at der er andre der også har, så behøver jeg ikke ligefrem stresse sælgeren af bordet til at få sendt det afsted hurtigst muligt. tak
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.