Akvarie skift
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
elojorgensen — 26. maj 2014, 21:36
Jeg har brug for hjælp af nogle der har haft akvarie lidt længere tid end jeg. Jeg har et "starter"sæt akvarie på 54 L. Og der fulgte en varmer, pumpe (m. grøn vat) og lys med.
Nu har jeg sidenhen invisteret i et nyt og lidt større. Den er nok i nærheden af 150L. Og har fået en udvendig pumpe med. Så nu har jeg brug for nogle gode råd hvordan jeg får det nye op at køre..
I pumpen ligger der sten-lignende i bunden og øverst ligger der sort, tror det er kul. Men jeg har også fået det hvide vat med. Skal jeg ikke udskifte kul med vattet? Er kul ikke kun mod rensning af akvariet, feks efter sygdom?
Kan jeg bare tage vandet fra det lille akvarie og hælde over i det nye? Og så tilføje fiskene derefter? Så de har det samme vand at gå i. Og så putte nyt vand i lidt efter lidt til det er fuld (tænker med dages mellemrum)
Og kan jeg bare sætte den nye pumpe til med det samme?
Tager selvfølgelig også planterne fra det lille med over i den nye,store
Hvis det er en nødvendighed for at vide det og få de bedste råd, så har jeg guppy'er, to malle og Kauli ål i den.
Håber på hjælp!
På forhånd tak
elojorgensen — 26. maj 2014, 21:56
Martin´s mormor — 27. maj 2014, 12:59
Der er ingen grund til, at fylde det nye akvarie med beskidt vand, så lad det blive i det gamle akvarie,
Det er rigtig godt, at du vil have planterne med over i det nye akvarie, men lad være at gøre noget ved dem, ud over at tage evt. dårlige blade væk, hvis du skal have grus med så lad igen være, at skylle det en hel masse gange, måske bare en enkeltgang. (mange skyller det slet ikke) der sidder mange gode ting i gruset og på dine planter/dekorationer.
Her er der skrevet noget der minder om det du skal i gang med, så prøv om du kan få lidt inspiration/råd i dette link.
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1584240#t2
men som sagt kender jeg slet ikke dine pumper, men forløbet er det samme, bortset fra du har mindre antal fisk, og det er en rigtig god ting, når de skal flyttes. 🙂
elojorgensen — 27. maj 2014, 17:22
Grunden til jeg ville genbruge noget af det gamle vand, var netop at der ville være nogle gode ting i det og bio var ok. Og det er det de er Van til at gå i. Bakterier og temp. Planterne bliver også genbrugt. Jeg har nogle nye sten i det nye akvarie men jeg genbruger også nogle af dem i den gamle (ikke nok sten til at fylde den nye)
Men dit svar var meget brugbart. Dejligt at få råd af en der kender lidt mere til det end jeg. 1000 tak 🙂🙂
elojorgensen — 27. maj 2014, 17:25
Martin´s mormor — 27. maj 2014, 18:15
Det eneste jeg ville være obs på er, at temp. er nogenlunde den samme, som i dit gamle akvarie (andre vil sige det er ligegyldigt) og så igen skifte vand et par gange om ugen de første 2-3 uger, og sidenhen mindst 1 gang om ugen - og det mest vigtige - hold øje med dine fisk 😉
Så tror jeg det nok skal gå godt 🙂
elojorgensen — 28. maj 2014, 09:12
Har fået den opfattelse at det ikke var nødvendig og ikke sundt for fiskene at få skiftet vand så tit. Et par gange i ugen. Men vil jeg gøre, da det også står i et par af de andre debatter. Men lige et tillægsspørgsmål til det, skal jeg så hælde det der bio-halløj i det nye vand hver gang jeg skifter det? Det der kaldes noget i retningen af "Aqua Safe" ?
Martin´s mormor — 28. maj 2014, 17:41
Bl.a. Guppyer elsker rent vand !!
Indtil akvariet er indkørt, så er flere vandskift en god ting, senere hen er det formodentlig fint med ca. 1 gang om ugen, har man mange fisk så kan man måske blive nød til et par gange om ugen.
Husk det er affaldsstoffer man fjerner ved vandskift.
Ang. Bio-halløj, der har jeg personligt aldrig brugt det, nogle siger "aldrig i livet", andre igen, at det er en god ting 🙂
Hvis du har købt det, så brug det 😉
Husk -at holde øje med dine fisk om de trives, og at et ekstra vandskift er bedre end et for lidt.🙂
Tror du har fat i det rigtige. 😉
Glæder mig til at hører, at alt forløb godt, og dit nye akvarie kører uden problemer.)
Efterhånden vil du drage dine egne erfaringer, så bliver alting meget nemmere. 😀:D
elojorgensen — 29. maj 2014, 10:51
Jamen elsker de rent vand, så skal de også få det. Har bare haft i tankerne at man kunne skifte for meget eller for tit, så man fik skiftet de gode ting ud af akvariet. Så det er det samme som man ikke får kørt akvariet ind.
Jeg har brugt det bio halløj begge gange jeg har startet akvarie op. Har forhandler anbefalet kraftigt (kan selvfølgelig have noget at gøre med mérsalg 🙂 )
Jeg skal nok lade dig vide hvordan det forløber og hvordan resultatet bliver. Kan ikke takke nok for hjælpen og især for de gode råd 😉
Og ja, selvfølgelig med tiden lærer man selv mere og mere og det så bliver nemmere med egne erfaringer. Men er rigtig dejlig at få råd herinde fra andre der netop har lidt mere erfaring end jeg har so far
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.