Mikrogeophagus ramirezi – opdræt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kim — 4. maj 2014, 17:23

Mikrogeophagus ramirezi – opdræt

Jeg har i en længere periode eksperimenteret med opdræt af Mikrogeophagus ramirezi. To akvarier på 128 l, hvor der går et par i det ene og 1:2 i det andet. Jeg har fine vandværdier, men ingen æg.

Kan det være kvaliteten af mine Mikrogeophagus ramirezi? Og hvordan afgøre jeg om de er egnet til opdræt?

AndersNø — 4. maj 2014, 20:59

FOTO ville hjælpe men hanner kan være kræsende.

Hvis de par har gået sammen længe uden held så ville jeg prøve bytte om på hanner og så være sikker på du har sten og huler nok til der er noget at vælge imellem.

discusallan — 4. maj 2014, 22:54

Fiskene skal være i god foderstand ellers gider de ikke lægge æg, er de det er det bare at give dem blødt vand så kører det rimelig let.
Når jeg yngler sommerfuglecichlider udvælger jeg bare de flotteste fisk og sætter sammen i yngleakvariet og med de rette vandværdier går der sjældent mere end en uge så har de lagt æg, så den med at hannerne skulle være kræsne kan jeg ikke genkende.

Kim — 5. maj 2014, 19:05

Jeg må vist prøve mig lidt frem. Tak for svarene.

Jan S — 9. maj 2014, 15:40

Hej Kim
Jeg kunne godt tænke mig at vide hvor jeg kan købe sådan nogle, ved du det? Mv Jan S 😎

Kim — 9. maj 2014, 15:54

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=13471

Unimati

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.