Jeg har brug for lidt hjælp

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

erfoto — 5. april 2014, 12:34

Jeg har købt mine Cichilider som Surinam Jordspiser. Men jeg kan jo se på div. indlæg at det ikke er lige til.
Kan I ikke fortælle mig hvilken art denne er? Geophagus ??
Jeg har fået unger og jeg har læst et sted at det var en god ide at tage hunnen og ungerne fra og lade dem gå for sig selv.
Dette gjorde jeg. Men det viste sig at være en dårlig ide. Hun blev helt passiv og tog sig ikke af ungerne. Vand, vandtemperatur osv var den samme.
Jeg satte hunnen tilbage i det store akvarie (330 l), men lod ungerne være for sig selv i det lille akvarie. (60 l)
Nu er spørgsmålet så bare om det er det rigtige jeg har gjort?
Hvad skulle jeg evt. have gjort anderledes?
Kan ungerne klare sig selv?
Problemet er at jeg ikke kan fange ungerne i det store akvarie når de bliver stører og jeg har ikke plads til dem.
Jeg prøvede det med mine Ancistrus. De fik også unger med det resultat at jeg har ca. 50 Ancistrus i mit store akvarie som jeg ikke kan fange. Men det går nok.
Den hvide plet over hannens øje er resultatet af en nærkamp med en stor han Ancistrus.

Hilsen Eigil

AndersNø — 5. april 2014, 17:33

Pas til art.

men køb en snegle fælde den går malle unger i.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.