Aqualine 325'er - Midtersprosse ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Xawn — 26. februar 2014, 19:48

Som overskriften siger... skal der være en midtersprosse i Aqualines 325 ? Måske en ældre model...

Det står næsten fyldt med vandt da det slog mig der ikke var nogen. Det er første gang jeg ejer et Aqualine, har altid haft akvastabil og der er der jo i.

Selve rammen virker dog meget mere robust i det her Aqualine akvarie end de akvastabil jeg har / har haft, så måske det er født uden ?
Nogen der ved noget konkret ? 🙂


Mvh.

Kennet

JDK — 26. februar 2014, 20:00

Det er jeg sikker på der skal være;)
Tror din front vil stå i en blød bue uden:(

brib — 26. februar 2014, 20:04

Jeg har lige solgt et 325.l aqualine og der var midterstiver i . - Jem&Fix har alustivere i 2cm bredde og 1 meter lange for kr 40.-

Thomas88 — 26. februar 2014, 20:30

Det er jeg helt sikker på at der skal være. Det er der også i min. Kan du mærke ca midt på, oppe for oven, om der måske har sat en engang ?
Men tror nu nok at jeg ville anskaffe mig en, hvis jeg var dig . 😉

brib — 26. februar 2014, 20:38

#1: Hvis akvariet står næsten fyldt med vand , så prøv at måle toprammen midt på og i en af siderne . På den måde kan du se om akvariet er bredere på midten og dermed mangler en midterstiver .

Muslingen82 — 26. februar 2014, 21:01

der skal være midtersprosse i, for at "hjælpe" glasset.

/Christian.

Hugo — 26. februar 2014, 21:56

Jeg har et 250L akvaline, i det er der også midtersprodse, sprodsen er bukket i begge ender og sider op i ramme profilen, bare holdt af en klat silikone, derfor er det ikke sikkert at du kan mærke noget i rammen:)

Xawn — 27. februar 2014, 01:41

Jeg har nemlig lige præcis mærket efter, og kan intet mærke. Er dog med på hvad den gør for akvariet... 🙂

Men i tvivl om de måske havde lavet dem uden....

Så det bare hvordan jeg montere den nemmest uden den sidder i vejen for armaturet. Der er ikke ligefrem skide meget plads til at bore hul til en popnitte. Er der nogen der har mulighed for at snuppe et billede og smide op man kan se ?

#2 Mange tak for tippet, må jo hellere hente en i morgen!

#7 - Et billede ville være super nice, så jeg kan se hvordan dælen de har klaret den ? 🙂


Mange tak for gode - og hurtige svar til jer alle!

Hugo — 27. februar 2014, 08:51

Jeg gider altså ikke tømme vandet af min pyt, og afmontere sprodsen, for at tage et billede 😀

Stik hovedet ind i din egen pyt , så er der en rille , som den lille ombukning på sprodsen er stukket op i 😀

brib — 27. februar 2014, 09:38

Jeg vil gerne tage et billede og lægge op så du kan se hvordan den helst skal se ud . Problemet er bare at den er svær at måle ud hvis du selv skal lave midterstiveren .

Men har du mod på det og har en nedstryger og en skruestik, så vil jeg gerne "gelejde" dig igennem processen via billeder.

Skruestikken er det vigtigste , da det er den du skal lave bukkene på stiveren på. ?

Køber du den meter alu jeg har nævnt i mit tidligere indlæg , så har du 2 forsøg.

Der er også popnitte metoden , og den er betydeligt nemmere end at lave en original stiver . Mål glasfalsen og skriv målet her . Så skal jeg vise dig "genvejen"

Xawn — 27. februar 2014, 09:40

haha... troede du kunne snuppe et billede af det med vandet i hehe.

Der skal være en rille op under eller hvad ?

Ellers kommer den jo til at være i vejen for dækglas / armaturet... ?

brib — 27. februar 2014, 09:42

[citat]Jeg gider altså ikke tømme vandet af min pyt, og afmontere sprodsen, for at tage et billede 😀

Stik hovedet ind i din egen pyt , så er der en rille , som den lille ombukning på sprodsen er stukket op i 😀[/citat]

Men du er god mod dyr - og det er hovedsagen 🙂

Xawn — 27. februar 2014, 09:44

Nu siger du glasfalsen... den må du lige køre lidt nærmere... hvad det er for et mål jeg skal tage 😛 (aka er ikke sikker på jeg ved hvad du mener er glasfalsen)

Tænker at popnit skidtet såfremt det kan være der uden jeg kommer i bøvl med armaturet....

Men #10 du er meget velkommen til at smide et par billeder af skidtet. Du behøver ikke skrive noget ved... Hvis jeg ikke kan lure fra billedet hvad jeg skal gøre, vil jeg bare gerne have mulighed for at spamme dig ? 😀

brib — 27. februar 2014, 09:44

[citat]haha... troede du kunne snuppe et billede af det med vandet i hehe.

Der skal være en rille op under eller hvad ?

Ellers kommer den jo til at være i vejen for dækglas / armaturet... ?[/citat]
Der skal være en rille og den kan du mærke hvis du kører en finger op under kanten ( Du godeste hvor har den sætning nogle sjofle undertoner ) 🙂

brib — 27. februar 2014, 09:46

Glasfalsen er den neddybning glasset ligger i . Nå jeg snupper lige kameraet og laver et par billeder .

Xawn — 27. februar 2014, 10:00

Når du siger glasset, så hentyder du til der hvor dækglasset skal være går jeg ud fra! 🙂

Der fulgte heller ikke dækglas med til dog!...

Men falsen er 7mm. Jeg kan godt mærke kanten oppe under hvor den originale må ha siddet. Dog ikke nogen rester af silikone der buler ud, ingen ridser, ingen ting overhovedet er der at mærke.

Jeg målte lige toppen i går, for at se om det bulede ud. Akvariet er fyldt ca. 14 cm fra kantet og målende er 50 i hver ende og 50.3 på midten, så det ikke meget det buler "endnu" det kan selvf. hurtigt ændre sig på de sidste 14 cm.... 🙂

brib — 27. februar 2014, 10:15

Popnitte metoden : Mål fra kant til kant under glasfalsen ( kanten som glasset ligger i ) - mål op fra kant til kant på glassene indvendigt under rammen . Skær den ønskede længde og lav 2 ( 3.2 mm bor ) huller i glasfalsen præcis i midten af glasfalsen . Afmærk det afskårne stykke alu-stiver og bor 2 tilsvarende huller i stiveren. Så bruger du 2 stk. 3.0 mm popnitter og hæfter stiveren på . Arbejde slut.



Bukning af stiver: Sæt stiveren i en skruestik på højkant , og lave et buk på 2-2.5 mm. (Buk endelig stille og roligt ellers knækker aluen. ) - Brug en tommestok-målebånd mens du har det første buk sat ind i glasfalsen. og beregn med en blyants streg hvor aluen skal skæres og læg 3 mm til det mål du får . ( svært at forklare når man ikke selv lige står med emnet )

Så har du noget der ligner det her , med et buk i begge ender .



Har du målt rigtigt , kan stiveren klikkes op i rillen under rammen .Og en lille klat scilikonelim til at holde stiveren på plads er fint .



Selv foretrækker jeg popnittemetoden , da den er hurtigst og nemmest .

Spørg løs hvis jeg har forklaret mig helt hen i skoven .

brib — 27. februar 2014, 10:18

[citat]Når du siger glasset, så hentyder du til der hvor dækglasset skal være går jeg ud fra! 🙂

Der fulgte heller ikke dækglas med til dog!...

Men falsen er 7mm. Jeg kan godt mærke kanten oppe under hvor den originale må ha siddet. Dog ikke nogen rester af silikone der buler ud, ingen ridser, ingen ting overhovedet er der at mærke.

Jeg målte lige toppen i går, for at se om det bulede ud. Akvariet er fyldt ca. 14 cm fra kantet og målende er 50 i hver ende og 50.3 på midten, så det ikke meget det buler "endnu" det kan selvf. hurtigt ændre sig på de sidste 14 cm.... 🙂
[/citat]


7 mm er mere end rigeligt til at bruge popnitte metoden 🙂

Akvariet vil bue ca. 5-6 mm på midten uden stiver når det er fyldt op .

Xawn — 27. februar 2014, 10:22

Skide fine billeder, og det er vel forklaret. 🙂 Mange tak Brib! Du sgu en guttermand 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.