Malawi - begynder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Peter_s — 17. februar 2014, 22:09

Min datter og jeg har købt akvarie:



Vi har dette akvarie samt et meget lille på hendes værelse. Aftalen er at hun har fisk i akvariet på hendes værelse. Så det lille akvarie bliver børnehave. Som jeg husker det, fortalte den flinke mand i akvarieforretnigen at det var Pseudotropheus Elongatus, men det er jeg ikke helt sikker på. Uanset, inden så længe skal de flytte ned i det store akvarie.
Inden nogen pudser dyrenes beskyttelse på mig for at hælde en så prægtig fisk i det lille akvarie - så skal det lige siges at jeg har skiftet vand ca to gange i ugen. En overkommelig opgave, da akvariet rummer 15 liter.
Tilbage til emnet:
Jeg har søgt rundt på dette fine forum og er måske lidt klogere, men mangler alligevel et par ideer til mix af fisk.
Efter at de to akvarier var installeret, forsøgte vi (jeg) at være lidt tålmodig. Det holdt ca 24 timer. Så datteren og jeg gik i akvarieforretningen og købte lidt fisk at begynde på. Som nævnt de tre små i det 15 liters lille akvarie:


I det store fik vi anbragt to Labidochromis Hongi. To hanner! Første kikser. Den ene satte sig hurtigt på en hule og høvlede så den stakkels nummer to rundt i akvariet. Nummer to er kommet på rekreation i datterens lille akvarie. Der herser den så rundt med de tre små. Godt for kuet Labidochromis Hongi. Uholdbart for de tre små.
Ud over de to Hongi, købte vi i vores første akvarie-rus udover de tre i det lille akvarie, tre gule Labidochromis caeruleus.
For en uge siden udvidede jeg besætningen med fem Pseudotropheus sp. 'acei' - Yellow tail fra de flinke folk hos Unimati i Randers.

Tilbage til emnet igen - (sorry)
Status er:
Tre (måske) Pseudotropheus Elongatus
To Labidochromis Hongi
Fem Pseudotropheus sp. 'acei' - Yellow tail
Tre Labidochromis caeruleus


I dag var jeg en tur i Skanderborg og frekventerede der den lokale akvarieforretning (Fin forretning). Den gode akvariemand viste mig sine Labidochromis Hongi. Jeg havde tænkt at supplere de to kamphanner med lidt flere Labidochromis Hongi for at udjævne magtforholdet. Men det undrer mig at hans Hongier er væsentligt mere røde. Han mente det skyldes selektering i avlsarbejdet. Interessant. For mig lignede det to forskellige arter. Nu fik jeg ikke købt fiskene, da datteren der jo er den reelle chef, ikke var med. Og nu har jeg så muligheden for at søge lidt kvalificeret hjælp.

Så - kan nogen af I kloge akvariefolk give mig et par forslag til et smukt afstemt fiskehold?

Og en anden ting jeg har tænkt på: Forudsat at alle fiskene ikke begår kollektivt selvmord, så kan det jo tænkes de forelsker sig og laver unger. Er det ikke noget rod at de indavles? Da jeg var dreng ynglede mine zebracichlider lystigt på kryds og tværs i søskendeflokken. Men nu vil jeg jo egentlig gerne undgå at være en del af den udvanding.



Venlig hilsen

Peter

Shortey — 17. februar 2014, 22:28

Ingen af de ovennævnte fisk vil krydse så du kan være helt rolig 😎

Peter_s — 17. februar 2014, 23:33

Tak Shortey :-)

nettie — 18. februar 2014, 12:04

Flot akvarie I har fået der:)
I forhold til de forskellige Hongi´er, så har det nok noget at gøre med at mange malawicihlider findes flere steder i søen, hvor udseendet varierer. Fangststedet har altså stor betydning, men de fleste fx´ere sælges med ukendt oprindelse, så det kan være svært at lave et 100%match, medmindre man køber f1´ere eller vildtfangede. Desuden har farven meget at gøre med hvilket foder man bruger - men hvis du gerne vil se dine fisk i fulde farver er rejemix et godt bud. Det fremhæver i hvert fald de rødlige toner stærkt på mine fisk!

I forhold til "et smukt afstemt fiskehold" så ville jeg holde mig til 3-4 arter, da det hurtigt kan blive rodet at se på, hvis der er for mange arter i samme akvarie. I forhold til territorier, så vil både Hongi, Elongatus og Caeruleus forsvare sig mere eller mindre aggressivt, mens Acei normalvis bare svømmer rundt og hygger sig. Hold øje med at de ikke bliver stresset for meget af de andres territorialadfærd!
Hvis du vælger at anskaffe dig flere territoriale mbunaer, er det vigtigt at omrokere stenene i hele akvariet, lige før de tilføjes, sådan at der bliver mulighed for skabelsen af nye territorier. Alternativt vil de nye fisk sikker blive kanøflet godt og grundigt.

Håber at det var hjælp - held og lykke med projektet!

Peter_s — 18. februar 2014, 13:44

Nett
Nettie - tak, det var et "godt køb" på dba.dk. Jeg vil forsøge at styre krilleren i fingrene. Man vil jo gerne eje alle de her fisk.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.