gode ider/råd til opstart af Discus´akvarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
skrek — 5. februar 2014, 21:29
akvariet er på 270 liter
hilsen dennis
Jobbe — 5. februar 2014, 22:03
Jobbe — 5. februar 2014, 22:04
skrek — 5. februar 2014, 22:13
*blink*
kiff — 5. februar 2014, 23:14
😛
skrek — 6. februar 2014, 13:49
janniklok — 6. februar 2014, 17:45
Mht planter er det igen op til dig. Jeg kan personligt godt lide planter og har et par stykker i mit akvarie. Dog skal du være opmærksom på at ikke alle planter kan leve i det varme vand. :-) udover det skal du vælge et rimelig grovkornet bundlag (hvis du vælger sand) for nemmere at kunne plante deri.
Ancistrus går fint med Discus, jeg har ingen problemer.. Husk at rødder er et must hvis du vælger at holde ancistrus, desuden pynter de også gevaldigt i et stort akvarium efter min mening :-)
Håber du kan bruge svarene
Her er et billede af mit akvarie:
kiff — 6. februar 2014, 20:19
janniklok — 6. februar 2014, 21:03
Mine Discus gider ikke spise granulat, har forsøgt i flere måneder, men de rører det ikke. Så vil prøve med noget levende foder når jeg lide får taget mig sammen :-) synes jo de skal have lidt forskelligt - men det er også bare fordi de er mine små babyer 😀
kiff — 6. februar 2014, 21:16
Ellers sulte dem i en lille uge 😮 .. skulle ikke gøre noget... Mine skal også have lidt af hvert, men køre lige nu med juwel indvendig pumpe og håber det er nok! tror jeg faktisk det er.. så granulat er et must for mig 🙂
skrek — 6. februar 2014, 22:05
hvor stor akvarie har du til dine.
og det ser godt ud har grus/små sten i mit på det skal nok skiftes ud så
Jobbe — 6. februar 2014, 22:09
lars8000 — 6. februar 2014, 22:43
Hvad er det for discus ? hvor har du købt dem ? de er rigtig nice 😉
janniklok — 6. februar 2014, 23:05
Er ret sikker på at din indvendige pumpe ikke er nok! Gør dig selv en stor tjeneste og indvestere i en ordentlig spandpumpe fra en start af. Jeg kører med en ret stor pumpe og den holder vandet rent så jeg ikke skal skifte vand mere end et par gange i måneden. Med en lille indvendig pumpe vil du skulle skifte vand flere gange i ugen for at kunne holde en vandkvalitet der giver sunde Discus. Det vigtigste ved discushold er vandkvaliteten. :-)
#11 mit akvarie er 250 liter :-) jeg synes også klart bedst om sand frem for grus, men det er jo en smagssag..
#13 det er F1'ere jeg har vis forældrefisk er vildtfangede fra curua floden. Deraf navnet som er red curua.
lars8000 — 6. februar 2014, 23:20
yes, det mente jeg også det var 😎 vildtflotte drømmefisk, vil du ud med hvor du har købt dem 🙂
janniklok — 7. februar 2014, 08:22
lars8000 — 7. februar 2014, 08:58
ok, så har du været heldig, de fisk er jo udsolgt nu, har set billeder af dem på discushobby.dk
janniklok — 7. februar 2014, 09:02
skrek — 7. februar 2014, 11:39
kiff — 8. februar 2014, 02:55
Enig med spandpumpe, har bare ikke plads eller gider se - høre på den.. ved godt de kan gemmes væk og nogle ikke siger meget.. men jeg har en underbo og der lyt *doh*
Jeg tosser rundt og læser, flere gange kommer det op, små men hyppige vandskift til discus... men sådanne er det nok med alle fisk 🙂
Ronse — 8. februar 2014, 08:44
Mht vandskift så skal du ikke være nærig der 🙂 Jeg skifter 25% torsdag og søndag, i mit tilfælde 180L. og det klarer de sig rigtig fint med, bruger tempereret vand da de ikke så godt tåler store udsving i temperaturen..
Go' fornøjelse
janniklok — 8. februar 2014, 11:31
Dette havde jeg dog ikke plads til, da mit skab ikke er lavet til akvariebrug.
Men jeg tror på at et indvendigt filter vil ødelægge alle dine chancer for en god start med discus. Disse fisk ER meget sarte og vil altså have rent vand. Og da vandtemperaturen er 30 grader, skal du jo også tænke det med indover når vandet skal skiftes, hvilket det skal meget ofte med så lille en pumpe. Jeg vil til enhver tid fraråde at man bruger varmt vand fra hanen, jeg forbereder selv mit vand med varmelegeme natten forinden jeg skifter vand. Det kræver mere end som så, og er man ikke villig til at sluge en kamel eller to så er det for tidligt at starte med Discus - efter min mening.
Kan dog anbefale eheims spandpumper, den jeg har larmer ikke meget - jeg hører den ikke og den er ikke for stor til at kunne gemmes væk i et skab under akvariet.
Du bestemmer selvfølgelig selv hvad du vælger at gøre, jeg kan kun fortælle om det jeg personligt har erfaret virker. Men der er jo ligeså mange holdninger som der er mennesker indenfor denne hobby, men Discus skal tages seriøst :-)
kiff — 9. februar 2014, 13:56
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.