Spiser ikke hvorfor?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Simon P — 5. januar 2014, 18:40

Jeg forstår ikke hvorfor de ikke vil spise, det er ligesom om det er kommet i en periode, for jeg har haft den i godt en måned nu, hvor de altid har spist godt og sundt. Men nu er der nogle stykker der er stoppet med, at tage føde til sig, og vi snakker om 5-7 stykker på en gang. Jeg fodre med malawi mix nede fra Unimati, og så varieret frost foder. (INGEN RØDE MYG)
Akvariet står i et rum, hvor fiskene ikke bliver stressede, og jeg roder heller ikke nede i akvariet, kun når jeg skifter vand. Akvariet er et 900 L.

Så hvis nogle ved hvad dette kan skyldes Hjælp!

Bruger #669501 — 5. januar 2014, 19:14

Hvad har du af fisk?

theill — 5. januar 2014, 19:15

Hej Simon,
Har du målt dine vandværdier - måske nitrit?
Hvad med deres opførsel - putter de sig og mister farve?
Kan måske være starten til sot....
mvh,
Jesper

Simon P — 5. januar 2014, 19:36

Hej de fisk jeg har i akvariet er følgende:
1.3 Placidochromis Johnstoni VF
1.1 Placidochromis electraLethrinops fx
0,0,8 Taeniolethrinops praeorbitalis F1
3,5 Copadichromis trewavasae Chisumulu Island vf

Jeg har ikke fået målt mine vandværdier, men de ændre ikke opførsels efter vandskift.
Ja, mine fisk de vil gerne stå lidt i baggrunden fra de andre.

malawicarsten — 5. januar 2014, 19:37

Hvis det er hunner med æg så spiser de ikke...

Ellers vil jeg nok mene Theill er inde på årsagen udfra symptomerne:

Bugvattersot *skeptisk*

malawicarsten — 5. januar 2014, 19:38

Ser de syge fisk ud som dem på billederne her?

http://cichlids.akvariefisk.dk/article/show/?Article=1182

Simon P — 5. januar 2014, 20:18

Det er ikke hunner med æg, da jeg har taget fået mange i sin tid..

Umiddelbart kunne det godt ligne 🙁

Men hvordan fjerner jeg så sygdomme igen, da vi ikke har det medicin mere...

Bruger #669501 — 5. januar 2014, 21:33

Maswanord.dk. Og så lige i en fart.. Der er en uendelig masse husråd til hvad der hjælper...

Simon P — 5. januar 2014, 22:50

Har du erfaringer med at købe fra den side af? 🙂

Bruger #669501 — 6. januar 2014, 06:56

Ja desværre. Ikke at siden fejler noget altså:-) det er jo bare aldrig i en glædelig anledning man klikker derind. Det virker udemærket. Og starter du en kur. Så skal der bare skrues op for den anbefalede dosis. Så når du har en lidt stor balje, så køb 2 glas af de tabletter med bugvattersot. Så kan du garanteret redde dem når du kommer tidligt igang.

Simon P — 6. januar 2014, 08:08

Jeg har bestilt den største, så skal jeg ind og overfører pengene i dag, så krydser jeg fingre for, at jeg kan have dem i morgen.

Bruger #669501 — 6. januar 2014, 10:43

Den med 200 tabletter? Bestil en til. Det er kun lige akkurat nok i de 200. Jeg har personligt haft bedst held med at fordoble dosis den første dag. Og så medicinere 4 dage i stedet for 3... Men det er kun min egen erfaring.

Bruger #339463 — 6. januar 2014, 10:46

Jeg bruger UV-C filter mod "bugvattersot". Det har virket for mig de sidste 10 år. Selv bruger jeg et 9W havedams UV, men UV-C filter sælges også til akvariebrug.
http://www.akvarieforretningen.dk/group.asp?group=587

Dette kan plumpes i akvariet i den tid det skal bruges, og så nemt fjernes igen:
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=4402

Dette kan monteres på slangerne fra et spandfilter, og kan selvfølgelig tændes og slukkes for sig selv:
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=5259

Simon P — 6. januar 2014, 13:57

ER det ikke noget med, at hvis jeg bruger uv filter, fjerner det alle bakterier i akvariet?

Vil det ikke blive for kraftigt, hvis jeg giver dem en dobbelt dosis den første dag?

Simon P — 7. januar 2014, 15:52

nu da vi snakker om snot. Så da jeg rensede akvariet halvt for vand og fyldte det op igen. Så lige da jeg havde smidt medicinen i, kom der tre orme agtige ting frem, jeg aner virkelig ikke hvad det er for nogle. Men håber i kan hjælpe mig!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=FmTiUovx2Bo&feature=youtu.be

Bruger #339463 — 8. januar 2014, 15:45

[citat]ER det ikke noget med, at hvis jeg bruger UV filter, fjerner det alle bakterier i akvariet?[/citat]Ikke dem i bundlaget og i filtermaterialerne.

Den medicin du bruger fjerner jo også ALLE bakterier, OGSÅ dem i bundlaget og i filtermaterialerne, derved vil jeg sige det er en fordel med UV.

Hvis både UV og medicin fjerner bakterier (bugvattersot), hvorfor så ikke vælge den løsning der skader mindst, nemlig UV.

Simon P — 8. januar 2014, 16:03

Det kan du have fat i, men har sat mine fisk på medicin, da jeg hurtigs muligt skulle bruge noget der kunne hjælpe dem. Men uv er nok den næste mulighed jeg vælger at bruge, og så er den nok også en del billigere i længden.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.