Akvaterrarie
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Piratennnn — 19. december 2013, 16:09
Jeg har længe overvejet at have nogle piratfisk.
Så fik jeg den tanke om hvorvidt det kan lade sig gøre at lade dem gå i et akvaterrarie sammen med sumpskildpadder? Jeg tænker det vil være ekstremt fedt at udleve naturen på denne måde, hvor der både er liv over vandet men også under vandet.
Nogen der har erfaringer med det? Eller bare gode råd?
På forhånd tak
Piraten 😉
viggo0 — 19. december 2013, 18:39
I akvarier er det også en stakket frist. Vokser skildpadderne op sammen med piratfiskene, så holder de måske mere end en halv time 😉
Bruger #355818 — 19. december 2013, 18:44
Piratennnn — 19. december 2013, 19:08
Har nogle venner der har pirater også, og de plejer som regel ikke at angribe de større fisk, men enhver ved jo at de er lidt aggressive 😀
Piratennnn — 19. december 2013, 19:11
Spørgsmålet er bare om dyrene kan leve sammen.
Jeg går ikke så meget op i om de spiser hinanden (udover skildpadderne, da de normalt ikke trives med pirater), men at fisk spiser fisk er fiskens natur, så det er ikke det jeg frygter.
Bruger #355818 — 19. december 2013, 19:37
ideen lyder meget fed men tror det bliver en rigtig dyr og svær omgang at lave.
Tror du vil får mere gavn af det ved at holde dem adskilt.
Mvh Nick
Hjp — 19. december 2013, 19:44
viggo0 — 19. december 2013, 20:28
Til info så er skildpadder (i alle størrelser) piratfiskenes favoritspise. Hvis det ikke fremgik tydeligt nok af mit første indlæg 🙂
AndersNø — 19. december 2013, 20:37
Og ja pirat fisk vil spise skildpadder hvis de er nok og padden er lille nok.
viggo0 — 19. december 2013, 20:39
AndersNø — 19. december 2013, 20:41
viggo0 — 19. december 2013, 20:49
AndersNø — 19. december 2013, 20:56
viggo0 — 19. december 2013, 21:27
Hjp — 19. december 2013, 22:15
Piratfisk er sky af natur og putter du en skildpadde i, så vil de trykke sig i det fjerneste hjørne i dit akvarie og med den rigtige skildpadde, så vil denne sikkert nappe i piratfiskene.
I naturen lever piratfisk i stimer, som giver dem tryghed. Det er en stor myte, at de er aggresive. Det har vi fra myter og film, som intet har med virkeligheden at gøre.
Og nej, deres favorit spise er ikke skildpadder, men småfisk og meget gerne ådsler.
Viggo0 du skal ikke give nogen garantier, om noget du ikke ved noget om. Ud fra det du skriver, så mener jeg ærlig og oprigtig, at du her er ude på dybt vand. ( for en gang skyld )..... 😉
Hjp — 19. december 2013, 22:38
Jeg vil dog stadigvæk være betænkeligt ved det.
LadyDay — 19. december 2013, 22:47
viggo0 — 19. december 2013, 23:29
https://www.google.dk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&ie=UTF-8#q=piranha+turtle&safe=off
Det er altså en udbredt 'hemmelighed' at skildpadderne der bliver sat ud i botanisk have (Århus) ikke forsvinder af sig selv. Det er også kendt fra mange eksempler i akvarier, at agressive piratfisk nupper skildpadderne og ikke omvendt. Selvfølgeligt, har der en gang imellem været en heldig skildpadde, men det er første gang jeg har hørt noget alá #11.
AndersNø — 20. december 2013, 05:03
mikkel_k — 20. december 2013, 05:39
viggo0 — 20. december 2013, 12:59
Piratfisk reagerer på overfladebevægelser, som skildpadderne bla. laver en del af, og de bider i det de kan få fat på, og det er så skildpaddernes lemmer, grundet pirafiskenes hurtighed har skildpadden ikke en chance. Hvis det ikke er sådan det vil gå når du sætter dem sammen må det efter min menning skyldes; 1. din skildpadde opholder sig ikke i vandet 😉 2. dine piratfisk er så stressede, at de ikke ved hvad der er op og hvad der er ned.
I sidstnævnte tilfælde, er det klart, at skildpadden let vil kunne få sig en lille fiskesnack, hvis den er lidt frisk i det.
Skræmte piratfisk er et ømt syn.
viggo0 — 20. december 2013, 13:07
Derudover så er piratfisk jo som bekendt stimefisk, og når man ikke har en stime, så må de jo selvfølgeligt være stresset udover alle grænser - altså er én piratfisk, sikkert ikke nok til, at de vil viser noget nær deres naturlige adfærd. Det ville 5 selvfølgeligt heller ikke være, men det kommer da meget tættere på.
Under alle omstændigheder så er det stadig min påstand, at piratfisk (holdt under korrekte forhold) vil snuppe skildpadder som var det pensionister der havde fået øje på tarteletterne til en buffet.
Iøvrigt så siger det da sig selv, at fiskene skal have trykke og gode forhold for overhovedet, at tage føde til sig. Så nu ikke noget med, at jeg ændrer forklaring eller sådan noget 😎
Og god jul allesammen! - nu er der kun 4 dage til *santa*
AndersNø — 20. december 2013, 14:18
viggo0 — 20. december 2013, 15:13
Trådstarter har netop fået svar på sit spørgsmål et par gange efterhånden, hvorfor jeg ikke ser de store problemer i en diskussion som denne.
mikkel_k — 20. december 2013, 17:19
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.