hjemmelavet modul filter
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Niclas-wehlast — 12. december 2013, 19:18
jeg er vildt forelsket i disse modul filtre men synes godt nok de er halv dyre
jeg skal have starte et nyt akvarie på i det nye år og tænker om det ikke kan lade sig gøre at bygge modulet selv.
men så er min tanke det skal jo være noget fiskene kan tåle??
nogen forslag til materialer at bygge i?? og hvordan man sætter det op
langebæk — 12. december 2013, 19:54
jeg bruger et hjørne modul fra BTN woodrock som jeg fandt til halv pris hos unimati, jeg mener jeg gav 250kr.
der er så 15 liter nirox biobolde i og det er trukket af en eheim compact 1000, hele filteret stod mig i 700 kr
jeg tror sagtens du kan bygge i modulfilter i noget andet evt flamingo og alifix hvor du så varmer/smelter flamengoen væk bagefter, om det er billiger det tror jeg nu ikke og det tager noget tid og ikke mindst øvelse at lave noget der ser fedt ud:)
filtermatrialer kan du også kopire f.eks kan du købe noget elektrikker slange og klippe i stykker det er før set, men det lort det flyder jo:P
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.