T5 eller T8 rør i Akvastabil Effectline armatur

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

SteenB — 9. december 2013, 22:49

Jeg har købt et (brugt) akvastabil Effectline armatur til mit 530 L.'s Tropheus-akvarie.
Armaturet er modellen der er forberedt til sunriser (= der er den nødvendige tyndeledning med Jack-stik) men der er en ting der undrer mig, nemlig flg.: Som bekendt er det kun muligt at dæmpe T5-rør, og disse har en mindre diameter end de "gamle" T8-rør. I armaturet er fatningerne af den vandtætte tyde, hvor der er en hvid ring, der sættes over røret i begge ender, og så skrues fast i fatningerne - og dermed skulle man opnå at det er vandtæt.
Fint nok, men det undrer mig at der "ringe" der sidder i mit armatur har en åbning der svarer til de tykke T8-rør, når det nu er et armatur, der er forberedt til dæmpning. Det jeg mener er, at hvis jeg sætter de dæmpbare - og tyndere - T5-rør i, så ryger det vandtætte, da ringene ikke vil slutte tæt om rørene!
Jeg håber at jeg har beskrevet problemet klart, og at nogen kan give mig en løsning - f.eks. fortælle om man kan få nogen gummiindsatser til ringene, så de slutter (vand-)tæt om de tynde T5-rør?
Mvh
Steen

tsommer — 9. december 2013, 23:29

Du har købt et dæmpbart t8 armatur t5 rør vil ikke passe i da fatningen er mindre. Man kan godt dæmpe t8 rør i følge akvastabils hjemmeside

Raakilde — 9. december 2013, 23:34

Jeg har kørt med Effectline armatur T8 og Sunraiser siden den kom frem så det kan fint lade sig gøre

Bruger #339463 — 10. december 2013, 10:40

[citat]Som bekendt er det kun muligt at dæmpe T5-rør.[/citat]Nå!! Det skal du endelig ikke fortælle til dine T8 rør. Så længe de ikke ved det, kan du godt dæmpe dem. De skal bare køre de første 100 timer uden at blive dæmpet.

LoddiDK — 10. december 2013, 11:33

Jeg har både T5 og T8 i mit 530 liters akvarie og de bliver begge dæmpet vha. sunriseren 🙂

LoddiDK — 10. december 2013, 11:33

Jeg har både T5 og T8 i mit 530 liters akvarie og de bliver begge dæmpet vha. sunriseren 🙂

SteenB — 10. december 2013, 11:44

Hmm - ud fra det I skriver, så lader det til at det TRODS alt bliver "jul i den flyvende tallerken"! 😛

Det jeg mener er, at tilsyneladende kræves der IKKE specielle T8-rør for at de kan dæmpes (de skal som #4 skriver, blot have kørt i 100 timer inden man begynder at dæmpe dem) - man kan bruge de "ganske almindelige" T8-rør der kan købes i Harald Nyborg eller andre steder?

Fint nok - så burde DET være på plads. Glæder mig til at prøve når sunriseren kommer hjem. 🙂

En anden ting;
Er der nogen der har prøvet at montere LED kombineret med alm. rør i et fælles armatur?
Grunden til mit spørgsmål er den, at dels kan der jo - af hensyn til mest mulig algevækst hos mine Tropheus - ikke komme for meget lys, og dels så synes jeg at der kommer for meget skygge på fiskene.
Helt konkret kunne jeg godt ønske at rørene var placeret længere fremme mod forruden, så lyset faldt mere IND på fiskene - og ikke som nu, hvor jeg synes at der er lidt for meget "modlys", der gør at farverne ikke er så skarpe når fiskene er i den 1/3 af akvariet, der er tættest på forruden.
Kan det ikke lade sige gøre at flytte rørene frem mod forruden (har nogen erfaring med det??😮), så tænkte jeg at en stribe med LED kunne være med til at give et kraftigere lys der falder IND i akvariet, og dermed gør det nemmere at se fiskene med farver - og ikke som nu, i delvis skygge.

Mvh
Steen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.