Skal købe nyt akvarie efter 15 års pause.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Liseri — 4. november 2013, 02:26

Jeg havde aquastabil akvarie førhen. Vil købe et juwelakvarie. Vil helst anvende mit ganske nydelige mørkbejset akvariekabinet. Det måler 100x40cm. Kan jeg sætte juwelakvarie på 101x41cm på det? Eller betyder en halv centimeter i hvert hjørne, at akvariet ikke er understøttet tilstrækkeligt?
Eller skal jeg blot lægge en træplade ovenpå den eksisterende?
Er juwelakvarier lavet af plastik? Altså ruderne? Synes jeg så nogle omtale plastik i forbindelse med juwel.

molo — 4. november 2013, 09:12

#1
Det er der inden problemer i, og det er spild af plade at lægge en sådan under:
http://www.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1551117

Jeg tror ikke Juwel er af plastik, men ingen garantier, så ring hellere til en forhandler. Vær opmærksom på, at Juwel har deres egne mål på lysstofrør, og kun enkelte andre producenter leverer noget, der passer.

Og velkommen tilbage 🙂

Liseri — 14. november 2013, 12:12

Juwel akvariet er super dejligt. Plast-indramning i bund og låg. Brugervenlig adgang til lys og nemt at betjene, arbejde efter indretning. Har fået reflektor så jeg ikke blændes og lyset til planter øges. Det indbyggede filter er rart, da alt sidder ordentligt incl. varmelegeme og nemt at rengøre. Støj fra filterpumpen ikke stor, det er mest lidt resonans. Selvfølgelig er mit eheim 2008 mere dæmpet, men ikke afgørende i min entre, hvor Juwel er placeret.
Og jeg har sat det ovenpå mit skab uden ekstra plader.

Kisbye2409 — 14. november 2013, 17:50

Jeg har også været meget tilfreds med de Juwel akvarier jeg har haft 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.